Kolumbijski pomorski zvaničnici koji sprovode podvodna istraživanja davno potopljene španske galije „San Hose“ u kojoj se nalazi tovar sa blagom vredan milijardu dolara, otkrili su još dve drevne olupine broda u blizini.
Olupina koju istoričari smatraju „svetim gralom” pomorske arheologije, potopljena je tokom borbe sa britanskim brodovima, davne 1708. godine u blizini karipske luke Kartahena u Kolumbiji.
Locirana je tek nekoliko vekova kasnije, 2015. godine. Iako ima neupitnu istorijsku vrednost, mnogima je zanimljivija zbog toga što se na njoj nalazi najveća količina blaga koja je „izgubljena“ u moru ikada.
Bila je deo španske flote koja je plovila prema Sjedinjenim Državama prepuna zlata, smaragda i drugog dragog kamenja. Prema podacima, 600 osoba poginulo je tokom potonuća broda i eksplozije topa kojim je britanski brod pogodio galiju, piše BBC.
Sada je otkriveno na se pored španske galije nalaze još dve olupine – kolonijalni čamac i škunu. Samtra se da ova plovila takođe potiču iz perioda kada je Kolumbija vodila rat za nezavisnost od Španije, pre nešto više od 200 godina.
„Sada imamo još dva otkrića u istoj oblasti, što znači da ćemo sprovoditi nova arheološka istraživanja. Dakle, posao tek počinje“, rekao je komandant mornarice admiral Gabrijel Perez.
Zahvaljujući ovom otkriću, batiskaf na daljinsko upravljanje dospeo je do dubine od 900 metara, a svet su obišle i nove fotografije na kojima se najjasnije do sada vidi blago na brodu San Hoze – uključujući zlatne ingote i novčiće, topove napravljene u Sevilji 1655. godine i netaknut kineski servis za večeru.
Arheolozi rade na otkrivanju porekla ploča na osnovu natpisa.
„Ideja je da se olupina obnovi i da se obezbede održivi mehanizmi finansiranja za buduća istraživanja. Na ovaj način štitimo blago, baštinu galije San Hose”, rekao je kolumbijski predsednik Ivan Duke.
Inače, vlasništvo nad olupinom bilo je predmet dugotrajnog pravnog spora. Naime, 1981. godine američka kompanija za pretraživanje okeana „Sea Search Armada“ objavila je kako je ona locirala galiju na mestu gde je potonula. Američka vlada kasnije je obećala kako će, eventualno pronađeno blago, dati Kolumbiji što je američki sud podržao 2011. godine.
Vrhovni sud presudio je da će Kolumbija polagati pravo na blago ukoliko dokaže da je deo njihove nacionalne kulturne baštine. U protivnom, blago će biti podeljeno na dva jednaka dela američkoj kompaniji za pretraživanje okeana i Kolumbiji. Ujedinjene nacije su na kraju presudile u korist Kolumbije, a galija je svrstana u kulturnu baštinu.
Moglo bi se reći da je ova godina izuzetno plodna po arheologe, ozbirom da je u martu ove godine pronađena najpoznatija olupina u istoriji sveta – Endurans, izgubljeni brod istraživača Antakrtika sera Ernesta Šekltona, pronađen je na dnu Vedelovog mora. Olupina je pronađena na 3.000 metara ispod površine vode.
Brod je smrvio morski led, a potom je potonuo 1915. godine, primoravši Šekletona i njegove ljude da izvedu zapanjujuće bekstvo malim čamcima. Ipak, iako je brod pronađen vek kasnije nalazi se u izuzetno dobrom stanju i izgleda isto kao i na dan kada je potonuo.
Njegovo drvo i dalje je dobrom stanju, a ime Endurans je jasno vidljivo na krmi. Inače, više od dve nedelje podmornice su češljale unapred definisano područje potrage, istražujući zanimljive mete, pre nego što su otkrile olupinu.
Sama olupina je proglašena spomenikom prema međunarodnom ugovoru o Antarktiku i ne sme na bilo koji način da se dira. Zbog toga, nikakvi artefakti nisu izvučeni na površinu.
BONUS VIDEO: Ukrajinski dron uništio je dva ruska patrolna broda u Crnom moru
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: