Foto:Kommersant Photo Agency / ddp USA / Profimedia; PATRICK PLEUL / AFP / Profimedia

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen najavila je šesti paket sankcija Rusiji, koji obuhvata i uvođenje potpunog embarga na ruske energente. Ovaj plan će biti sproveden do kraja godine, kada će zemlje Evropske unije prestati da uvoze energente iz Rusije. EU je prethodno uvela pet paketa sankcija Rusiji, a Sjedinjene Američke Države sankcionisale su i ćerke ruskog predsednika Vladimira Putina.

Šesti paket sankcija biće usvojen do kraja nedelje, najavila je Fon der Lajen. On će iznačiti kraj evropske zavisnosti od ruskih energenata u periodu od šest do osam meseci.

„Potpuno ćemo zabraniti uvoz ruske nafte. Pobrinućemo se da postupno izbacimo rusku naftu tako da nama i našim partnerima bude omogućeno osiguranje alternativnih načina dopremanja. Time želimo da minimalizujemo uticaj na globalno tržište. Neće biti lako, ali u roku od šest meseci želimo da zaustavimo uvoz sirove nafte iz Rusije, a do kraja godine i svih drugih naftnih proizvoda“, rekla je predsednica Evropske komisije.

Foto:AP/Alexei Alexandrov; AP Andriy Andriyenko; ABACA / Abaca Press / Profimedia; AP;

Pored embarga, poznato je da su šestim paketom sankcija obuhvaćene još tri oblasti.

Prvi na meti su visoki vojni oficiri koji su počinili ratne zločine u Buči i Marijupolju, kao i Sberbanka koja će biti isključena iz SWIFT sistema bankovnih transakcija.

Naposletku, tri velika ruska propagandna državna emitera će biti ukinuta u EU, a Fon der Lajen njije želela da otkrije o kojim emiterima je reč.

Gradacija sankcija

Prvi paket sankcija protiv Rusije čelnici EU usvojili su u februaru, neposredno nakon početka rata u Ukrajini. U odgovoru Rusiji, EU je targetirala banke koje finansiraju ruske vojne operacije. Tri ruske banke tada su isključene iz platnog sistema SWIFT

Pored toga, na meti se našla imovina Vladimira Putina i Sergeja Lavrova van granica Rusije.

U drugom paketu, koji je uveden u martu, EU je dodatno pojačala pritisak na rusku ekonomiju, ali targetirala i pojedine zvaničnike.

Vladimir Putin Foto:EPA-EFE/SERGEY GUNEEV/KREMLIN

Unija je sankcionisala još ruskih banaka, kao i ruske medije. Emitovanje RT-a i Sputnjika zabranjeno je tada u svim članicama EU, ali i zemljama kandidatima.

Na udaru su se našli i ruski oligarsi, među kojima je najpoznatije ime Roman Abamovič, dugogodišnji saradnik Vladimira Putina.

Na listi onih čija je imovina u EU zamrznuta našli su se ruski ministar odbrane Sergej Šojgu i portparolka ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.

SAD sankcionisale i Putinove ćerke

Sjedinjene Američke Države uvele su sankcije i ćerkama ruskog lidera Vladimira Putina – Mariji Voroncovoj i Katerini Tihonovoj.

One su na meti sankcija jer čelnici SAD veruju da ruski predsednik na njihovo ime krije imovinu u inostranstvu.

„Imamo razloga da verujemo da Putin i mnogi njegovi saradnici i oligarsi kriju svoje bogatstvo, svoju imovinu preko članova porodica, koji su svgoju imovinu i svoje bogatswtvo plasirali u finansijski sistem SAD, ali i u mnoge druge delove sveta. Verujemo da je mnoga Putinova imovina skrivena kod članova njegove porodice, i zato su i oni na meti“, saopšteno je iz Stejt departmenta.

Treći paket, uveden takođe u martu, sankcionisao je čovek poznatog kao „Putinov megafon“, a reč je o njegovom portparolu Dmitriju Peskovu.

Predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel istakao je da nove sankcije obuhvataju finansijski sektor, sektor energetike i sporta, kao i kontrolu i finansiranje izvoza, viznu politiku i dodatne liste ruskih pojedinaca.

Predsednik Evropskog saveta je poručio da besmislena patnja i gubitak civilnog života moraju prestati i da Evropa stoji uz narod Ukrajine i nastaviće da pruža podršku.

Četvrti paket u momentu uvođenja ocenjen je kao „najsnažniji“. Jače restriktivne mere doprineće jačanju ekonomskog pritiska na Kremlj i, kako se navodi u objašnjenu EU, „osakatiti“ njegovu sposobnost da finansira invaziju na Ukrajinu.

POGLEDAJTE JOŠ:

Tadada je dogovorena potpuna zabrana bilo kakvih transakcija sa određenim ruskim državnim preduzećima u različitim sektorima, zabrana uvoza u EU proizvoda od čelika koji su trenutno pod zaštitnim merama EU, što iznosi približno 3,3 milijarde evra izgubljenog izvoznog prihoda za Rusiju, dalekosežna zabrana novih investicija u ruskom energetskom sektoru, sa ograničenim izuzecima za civilnu nuklearnu energiju i transport određenih energetskih proizvoda nazad u EU, zabrana izvoza luksuzne robe, zabrana rejtinga Rusije i ruskih kompanija od strane agencija za kreditni rejting EU i pružanje usluga rejtinga ruskim klijentima, što bi dovelo do toga da oni još više izgube pristup finansijskim tržištima EU.

Takođe je proširen i spisak sankcionisanih lica i subjekata gde se obuhvataju oligarsi i poslovne elite koje su povezane sa Kremljom.

Peti paket

Poslednji paket pred uvođenje embarga bio je fokusiran na zabranu izvoza uglja i zatvaranje luka za ruske brodove.

Sankcije su ciljale na šest glavnih područija: ruski ugalj, finansijske transakcije, transport, uvoz i izvoz u Rusiju i isključivanje Rusije iz javnih ugovora i evropskih fondova.

Sva dešavanja iz Ukrajine možete pratiti u našem blogu uživo.

BONUS VIDEO Nastavlja se napad Rusa na ukraijnske trupe

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar