Svi putnici u vojnom avionu koji se srušio u Belgorodskoj oblasti poginuli su, rekao je tamošnji guverner Vjačeslav Glatkov, prenosi BBC. "Vojni transportni avion srušio se u okrugu Koročanski. Pao je u polje nedaleko od sela. Svi putnici koji su se nalazili u avionu su poginuli", napisao je Glatkov na Telegramu. Dodao je da je mesto nesreće sada ograđeno i da je istraga u toku.
Ranije je državna novinska agencija RIA objavila saopštenje ministarstva odbrane po kojem se u sredu blizu ukrajinske granice srušio vojni transportni avion Iljušin Il-76. U njemu je bilo 65 ukrajinskih ratnih zarobljenika koji su trebali da budu razmenjeni za ruske zarobljenike. U avionu su ukupno bile 74 osobe, među kojima šest članova posade i tri stražara, prenela je RIA objavu ministarstva odbrane. Nisu objavljene pojedinosti o uzroku pada, piše Jutarnji list.
Andrej Kartapolov, poslanik u ruskom parlamentu i penzionsani general za vreme sednice parlamenta rekao je da su avion oborile tri rakete, ali nije naveo izvor svojih informacija. Rusko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da je Ukrajina oborila vojni avion koji se srušio u ruskoj regiji Belgorod, nazvavši to „varvarskim“ činom, saopštila je državna novinska agencija TASS.
Rojters nije mogao odmah proveriti detalje ko je bio u avionu, ali Rusija i Ukrajina redovno razmenjuju ratne zarobljenike. Ukrajinsko ministarstvo odbrane i vazdušne snage nisu odmah odgovorili na zahteve za komentar.
Mark Vojger, bivši posebni savetnik Zapovedništva američkih snaga u Evropi za ruska pitanja, rekao je Skaj Njuzu da su informacije o avionskoj nesreći u Belgorodskoj oblasti „klimave“ i da je „malo verovatno“ da su u palom Iljušinu-76 bili ukrajinski ratni zarobljenici.
„Bez ikakvih problema možemo isključiti mogućnost da su ratni zarobljenici bili u avionu“, rekao je Vojger i dodao da je avion bio jedan od skupljih modela koji je koristila ruska protivvazdušna odbrana. Vojger kaže da je prevoženje ratnih zarobljenika tim avionom „kao da u kupovinu idete helikopterom“. Vojger je rekao i da su prvi podaci s lica mesta sugerisali da je Iljušin leteo prema severu, a ne prema ukrajinskoj granici, odnosno prema zapadu. Dodao je da je moguće da je avion poleteo iz Egipta. „Ako je tako, moguće je da je prevozio pripadnike plaćeničke vojske Vagner ili municiju. Što se mene tiče, malo je verovatno da su u njemu bili ukrajinski ratni zarobljenici“, rekao je Vojger.
Profesor Majkl Klark, odbrambeni i bezbednosni analitičar, rekao je da je izgledalo da je Iljušin bio u „jednom komadu“ kada je pao u Belgorodskoj oblasti te da to sugeriše da nije pogođen s tri rakete kako tvrdi Rusija. Informacije o padu nisu potpuno koherentne i Rusija će situaciju pokušati okrenuti u svoju korist, tvrdi Klark. Takođe je rekao da Rusi ratne zarobljenike uglavnom ne prevoze avionima. „Većinom ih prevoze vozovima i autobusima. Ta putovanja traju po 20-30 sati. U ovom trenutku mi ne deluje uverljivo da su ih prevozili avionom“, dodao je analitičar.
S druge strane, BBC navodi kako je jedan bivši ukrajinski ratni zarobljenik još 2022. poručio kako je pre razmene zarobljenika bio prevezen upravo avionom koji je poleteo s aerodroma Taganrogu i to bliže k mestu na kojem se odvila razmena. I drugi ratni zarobljenici koji su u međuvremenu razmenjeni poručili su slično za ukrajinske medije, i to relativno nedavno. Ali, BBC naglašava kako ne mogu potvrditi da su u ovom oborenom Il-76 bili ukrajinski zarobljenici.
Stručnjak za protivvazdušnu odbranu Kristofer Petrov, iz poznate kompanije „Janes“, poručio je za BBC da prizor pada letelice sugeriše da je došlo do štete koje je nastala pre udara u zemlju.
„Oko sekundu ili dve pre udara čini se da je na avionu izbio požar, a maleni fragment aviona se odvaja od prednjeg dela letelice i pada“, kaže Petrov koji dodaje da „dim vidljiv na snimku“ ukazuje na mogućnost delovanja projektila zemlja-vazduh, iako se to ne može sa sigurnošću potvrditi.
Video snimak koji je na Telegramu objavila Baza, kanal povezan s ruskim bezbednosnim službama, a potvrdio Rojters, prikazuje veliki avion kako pada u blizini sela Jablonovo u regiji Belgorod i nakon eksplozije pretvara se u golemu vatrenu kuglu.
Regija Belgorod, koja se graniči s Ukrajinom, bila je pod čestim napadima Ukrajine poslednjih meseci, uključujući decembarski raketni napad u kojem je poginulo 25 ljudi.