Vladimir Putin Foto:Sputnik/Vladimir Astapkovich/Kremlin via REUTERS

Otkako je počela ruska invazija na Ukrajinu čini se da su mnogi - od običnih građana na društvenim mrežama do političara, medija i profesora, zabrinuti za zdravlje ruskog predsednika Vladimira Putina.

Ali jedan važan glas je nedostajao u naletu članaka i diskursa koji spekulišu da Putin ima Parkinsonovu bolest iili rak štitne žlezde, a to su medicinski stručnjaci.

Na snimku na kojem se pojavio sa ruskim ministrom odbrane Sergejem Šojguom, Putin je prikazan kako se drži rukom za sto i kako lupka nogom o pod. Lice mu naduto, a on deluje kao da je celim telom utonuo u stolicu u kojoj je sedeo.

Snimak je podstakao brojne komentare, uključujući i onaj bivše poslanice Konzervativne partije Velike Britanije Luiz Menš, da na Tviteru izvuku zaključak da ruski predsednik ima Parkinsonovu bolest.

Tu tvrdnju su takođe izneli i brojni britanski tabloidi. Ove tvrdnje komentarisali su brojni profesori, stručnjaci za govor tela i politički stručnjaci, međutim nigde nije bilo reči nekog doktora.

Bez pregleda nema dijagnoze

To verovatno nije slučajnost.

„Malo je verovatno da će pravi neurolozi komentarisati jer su naučeni da ne komentarišu ljude koji nisu njihovi pacijenti“, rekao je za Dojče vele Džon Hardi, neurogenetičar sa britanskog Instituta za istraživanje demencije.

Ističući činjenicu da je on neurogenetičar, a ne neurolog, Hardi je podelio svoje mišljenje o Putinovom stanju kao nekoga ko je proučavao bolesti mozga.

„Po mom mišljenju nema znakova Parkinsonove bolesti. Nije izgledao dobro… ali nema Parkinsonovu bolest“, rekao je.

Rej Čadhuri, neurolog sa Univerziteta u Londonu se slaže.

„Gledajući kratak snimak, ne mogu da nađem nijedan dokaz da mogu da kažem nešto parkinsonizmu kod Putina“, rekao je Čadhuri za Dojče vele.

Parkinsonovu bolest i parkinsonizam je neverovatno teško dijagnostikovati i mogu se utvrditi samo detaljnim neurološkim pregledom lično, objasnio je Čadhuri.

„Naduveno lice ili drhtanje mogu da budu uzrokovani drugim razlozima, ali ja nisam video nikakvo drhtanje“, rekao je on.

Karolajn Rasel, izvršna direktorka za Fondaciju Parkinson u Velikoj Britaniji ponovila je Hardijeve reči kada su je pitali za Putinov snimak. Ona je rekla da je Parkinsonova bolest složeno stanje sa preko 40 simptoma u rasponu od fizičkih do mentalnih, te da je zbog toga nemoguće postaviti dijagnozu putem snimka koji traje 12 minuta.

„To utiče na sve drugačije. Bez definitivnog dijagnostičkog testa, to je nešto što se može potvrditi samo nakon pregleda od strane neurologa ili specijaliste. Medijiske i onlajn spekulacije su beskonačne“, dodala je.

Rusija svojim ćitanjem čini spekulacije neizbežnim

Nije neuobičajeno da ljudi spekulišu o zdravstvenom stanju najmoćnijih svetskih lidera. Mediji su opširno izveštavali o tome kada je Donald Tramp 2020. godine imao koronavirus. Pisalo se i o tome što što Angela Merkel drhti prilikom nekoliko zvaničnih poseta 2019. godine, ali i o operaciji slepog creva papa Franje prošlog leta.

PROČITAJTE JOŠ:

Kremlj je godinama ćutao o Putinovom zdravstvenom stanju, što je navelo novinare i politikologe da analiziraju svaki predsednikov potez u pokušaju da otkriju bilo kakav znak slabosti. Glasine u kojima se tvrdi da Putin ima rak štitne žlezde, ozbiljne probleme sa leđima, pa čak i psihozu deo su redovnog diskursa kada je reč o ruskom predsedniku, prenosi Dojče vele.

Ovo se pogoršalo tokom pandemije koronavirusa, kada je Putin otišao u potpunu izolaciju, odbijajući da se približi drugim svetskim liderima na svetskim samitima i konferencijama i zahtevajući od onih sa kojima se susreće da se izoluju i da se testiraju pre nego što ga vide.

Putinova odluka da napadne Ukrajinu krajem februara je dovela do toga da mediji i analitičari spekulišu da je predsednik mogao da upadne u stanje izolacije i mu možda saradnici ne govore istinu. Isticalo se da Putin možda ispoljava narcisoidnu psihozu. Činilo se da su novinari prihvatili ovu ideju da objasne rusku ničim izazvanu invaziju na Ukrajinu.

Da li je Putin na samrti i koristi rat kao neki način da učvrsti trag u istoriji, ili ga zaista vodi neka vrsta psihoze, ostaje samo na nivou spekulacija bez oglašavanja Kremlja. Na kraju dana niko nije uspeo da objasni šta se tačno dešava u Putinovom mozgu.

BONUS VIDEO: Snimak čeličane iz Marijupolja iz vazduha

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Pratite nas na Google News

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare