Priča Demokratske partije socijalista (DPS) o svojevrsnoj ravnodušnosti i “izdaji” od strane demokratske međunarodne zajednice ima za svrhu da obnovi podršku Zapada, podgrevanjem straha, pre svega od širenja uticaja Rusije u regionu i asistencije Srbije u tom poslu.
To je za “Vijesti” ocenio profesor na Fakultetu političkih nauka u Beogradu Zoran Stojiljković, navodeći da brz dogovor dosadašnje opozicije tu strategiju čini sve neuverljivijom.
“Meta sumnje je zapravo, u izvesnoj situaciji kohabitacije na vlasti, nova, ‘trodelna i nepouzdana’ vlast u odnosu na koju su DPS i (Milo) Đukanović u velikoj meri istrošen i delegitimisan, ali pouzdan i upotrebljiv partner. No, brz i jasan dogovor unutar izbornih pobednika oko bazičnih zajedničkih principa i koraka čini ovu strategiju povratka na vlast sve neuverljivijom”, rekao je Stojiljković.
Predsednik DPS-a Milo Đukanović je u intervjuu austrijskoj ORF TV rekao da je o oživeo “velikosrpski nacionalni projekat, koji pretenduje da obezbedi neku kompenzaciju Srbiji za izgubljeno Kosovo i da je tu Crna Gora prva željena meta velikosprskog nacionalizma”.
“Nebrojeno puta tokom poslednjih par godina smo to ponovili kao opasnost, nikada ne ističući interes Crne Gore u prvi plan. Dakle, Crna Gora će morati sa tim da se nosi, kao što vidite spremni smo da se nosimo i nakon ovih izbora. Ono što je loše, to je da, ako ta politika nastavi da dalje živi, da se širi, da nesmetano ugrožava suverenost drugih država u regionu, i da na taj način vraća Zapadni Balkan u devedesete godine”, rekao je Đukanović.
Njegova partija je, u međuvremenu, izrazila očekivanje da se međunarodna zajednica neće mešati u formiranje nove vlasti u Crnoj Gori, navodeći da je spremna za postizborne razgovore s potencijalnim partnerima s kojima je do sada konstituisala parlamentarnu većinu.
“Od međunarodne zajednice očekujemo da ostane dosledna, kao što je osam meseci ćutala na besprizorno mešanje druge države u naše izbore i na nezabeležen uticaj crkve na politiku, da prepusti sada ovu odluku crnogorskim političkim subjektima. Crna Gora neće dozvoliti da joj se nakon jednog veka ponovi istorija, u kojoj je jednom bila moneta za potkusurivanje ključnih zemalja i njihovih interesa na Balkanu”, saopšteno je iz DPS-a.
Stojiljković je rekao da se tesan izborni poraz DPS na parlamentarnim izborima u okruženju Crne Gore razume kao početak kraja trodecenijske vladavine “koruptivnog i klijentelističkog režima personifikovanog u liku Mila Đukanovića”.
“U Srbiji je on dočekan sa gotovo jednodušnim oduševljenjem, kako u redovima onih kojima takav izborni ishod nagoveštava demokratsku evoluciju u Crnoj Gori, ali i u Srbiji i regionu, tako i među onima, uvek u prvom trenutku glasnijima, koji u tome vide povratak Crne Gore nekom mitu o srpskim zemljama i političkom prostoru, daleko od realnosti i preuzetih međunarodnih obaveza Crne Gore”, ocenio je Stojiljković.
Na parlamentarnim izborima 30. avgusta DPS je osvojila 30 mandata, koalicija “Za budućnost Crne Gore” 27, “Mir je naša nacija”, čija su okosnica Demokrate, 10 mandata i “Crno na bijelo”, predvođeni GP URA, četiri. Po tri mandata imaju Socijaldemokrate i Bošnjačka stranka, dva SDP, i po jedan Albanska lista i AK Jednoglasno.
Stojiljković je istakao da je režim Mila Đukanovića u poslednjoj deceniji i gradio svoju poziciju na preuveličavanju opasnosti od obnove velikosrpskog projekta kojim bi Crna Gora nestala kao suverena država, “odnosno bila svedena na vazalni status”.
“Sukob sa SPC i ideja o konstituisanju nacionalne pravoslavne crkve kao konačnom zaokruženju državnog projekta i odvajanju od srpskog kulturnog kruga i tradicije, kao i stvaranje svojevrskog animoziteta prema svemu što dolazi iz Srbije je, prema mome sudu, u značajnoj meri i doprineo izbornom porazu DPS”, ocenio je Stojiljković.