Foto:Msgt. Malaury Buis/Allied Joint / Zuma Press / Profimedia; Russian Northern Fleet / TASS / Profimedia; EyePress via AFP / AFP / Profimedia

Nedavno putovanje Gardijana u regione Voronjež i Kursk u Rusiji otkrilo je niz skrivenih vojnih aktivnosti. Ruske trupe nastavile su da se pozicioniraju za potencijalni napad na Ukrajinu, a najnoviji izveštaji navode da se osoblje prebacuje i da trupe napuštaju skladišta 160 kilometara daleko od granice.

PROČITAJTE JOŠ:

Dok se na diplomatskom planu radi punom parom, ruska vojna aktivnost u blizini granice sa Ukrajinom nastavlja da zapanjuje meštane Šilova u okrugu Voronjež. Oni su ostali bez komentara kada su videli kako raketni sistem PVO Pancir izbija u snežno polje tik pored lokalne osnovne škole.

U obližnjem predgrađu Maslovske višemesečni istovar tenkova, artiljerije i druge opreme na železničkoj stanici, doveo je lokalne stanovnike u veliku opasnost.

Foto:Justin Yau / ddp USA / Profimedia

„Moja žena se vratila kući posle obaveza i nije prestajala da priča o tenkovima“, rekao je Oleg Romanenko, mehaničar i radnik u metalurškoj radnji, koji živi u blizini glavne ulice nazvanoj po 206. streljačkoj diviziji, koja se borila u Drugom svetskom ratu.

„Teško je izaći van kuće i videti ovo i ne pomisliti da bi rat mogao da se dogodi“, dodao je on.

Počeli su da se pojavljuju snimci vozova koji prevoze ruske trupe ka frontu, a podaci o letovima sugerišu da se trupe iz Sibira takođe prevoze vazdušnim putem ka Ukrajini.

U blizni železničkog depoa Kursk, oficiri vazduhoplovnih snaga prošli su biciklom kroz obližnji banjski hotel, dok su vojni konvoji Nacionalne garde koji se smatraju potencijalnim pratećim snagama, primećeni kako prolaze kroz obližnje gradove dok se kreću ka granici.

Bez obzira na to, većina aktivnosti ukazuje na veliki obim gomilanja ruske vojske, gde je, kako se procenjuje, polovina bataljonskih taktičkih grupa u zemlji premeštena na poligone na udarnoj udaljenosti od Ukrajine, ponekad samo desetine kilometara od granice. Američki zvaničnici smatraju da Rusija ima već 70 odsto potrebne vojne opreme pozicionirane kako bi izvršila napad.

Foto:Sergey Pivovarov / Sputnik / Profimedia

Uprkos znacima upozorenja, neki meštani Maslovke i dalje sa zanemarivanjem gledaju na gomilanje vojske. Video snimci tenkova i drugog oružja koji stižu železnicom, počeli su da se pojavljuju u martu i od tada su mnogi bili ubeđeni da je kretanje teškog naoružanja samo odbrambeni stav ili trik u pregovorima za Zapadom sa visokim ulozima.

„Mi smo se ovde navikli“, rekla je Marina, penzionerka koja je čekala na autobuskoj stanici pored glavne ulice. Odbila je da navede ime i prezime.

„Trupe stižu i onda ih za nekoliko dana ponovo nema. Ponekad vidite nekoliko muškaraca u uniformi, ali mi se uglavnom ne mešamo, ne postavljamo pitanja. Takva su vremena“, rekla je.

Foto:GV,, Credit line: Zuma / SplashNews.com / Splash / Profimedia

Bezbednost je pooštrena od proleća, kada je ekipa Skaj njuza uspela da prošeta do nove baze u regionu Voronježa koja je bila uspostavljena za trupe koje su stizale. Sada su putevi do velikih kampova na tom području blokirani, rekli su meštani.

Nekoliko ljudi u Maslovki je reklo da je bilo neformalnih upozrenja da se ne razgovara sa medijima ili strancima o nagomilavanju ili kretanju vojnih vozila.

U lokalnoj prodavnici prehrambenih proizvoda, prodavačica je slegla ramenima kada su je pitali o rezervoarima koji su bili parkirani 50 metara od njenih vrata nekoliko dana ranije.

„Ne znam ništa o tome“, rekla je ona naglašeno i ušla u zadnji deo prodavnice.

Susedni region Kursk, koji je donedavno imao relativno malo vojnih aktivnosti, sada je dočekao „masovni priliv vozila i osoblja“, napisao je Konrad Muzika, u pregledu satelitskih fotografija regiona. Video snimci preuzeti sa društvenih mreža u ponedeljak pokazaju da se više tenkova transportuje od Kurska železnicom ka granici.

Foto:Handout / AFP / Profimedia

Analitičari kažu da bi eventualni ruski napad mogao da ugrozi grad Harkov.

Kursk je područje koje se vezuje za jednu od najvećih i najkrvavijih tenkovskih bitaka u Drugom svetskom ratu.

„Svi su međusobno povezani, posebno zbog naših porodičnih veza preko granice“, rekla je Larisa Kholtobina, direktorka lokalnog muzeja koji se fokusira na očuvanje sećanja na decu koja su se borila u Drugom svetskom ratu.

„Bio je to težak period… Nadamo se da će se stvari smiriti“, dodala je.

Foto: Handout / AFP / Profimedia

BONUS VIDEO: Vojni manevri ruske vojske u Belorusiji

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram