Sudbina mladog beloruskog novinara Romana Protaševiča i dalje je neizvesna. Roman, koji se trenutno nalazi u istražnom zatvoru, od strane režima označen je kao terorista, a portale za koje piše su proglašeni za ekstremističke.
Protaševič je proglašen stranim plaćenikom pa je morao da se skloni iz zemlje zbog vlastite sigurnosti i kako bi izbegao zatvor zbog svog angažmana. Sada je uhapšen i sproveden u istražni zatvor.
Optužen je prema Kaznenom zakonu za podsticanje na nerede i ugrožavanje društvenog poretka za šta može dobiti i do 15 godina zatvora. I sve ovo je usledilo zato što režimu Aleksandra Lukašenka smeta što Roman samo radi svoj novinarski posao i što narodu Belorusije omogućava da pročitaju šta se zaista oko njih dešava.
Šta se zna o portalu Neksta?
Neksta (Nexta) ima oko 1,2 miliona pretplatnika, a Beloruski mozak nekoliko stotina hiljada i smatraju se retkim beloruskim nezavisnim portalima koji izveštavaju o događajima u Belorusiji.
Na ovim portalima su građani Belorusije mogli da pročitaju sve o protestima, štrajkovima i brutalnom obračunu koji režim vodi prema svim oponentima i protivnicima. Protaševič je na Neksti među prvima objavio da je predsedničke izbore u avgustu prošle godine pokrao Lukašenko i da je stvarna pobednica izbora Svetlana Tihanovska koja je takođe morala da pobegne iz zemlje, a njezin suprug, takođe opozicioni političar, nalazi se u zatvoru, prenosi Jutarnji list.
Osnivači su Stepan Putilo i Roman Protaševič. Sedište ovog kanala je u Varšavi u Poljskoj, nakon što su njegovi osnivači otišli u izgnanstvo. Putilo ga je pokrenuo 2015. godine kao Jutjub muzički kanal, ali je ubrzo počeo da objavljuje i politički sadržaj, prenosi BBC.
Neksta ima tim koji bisko sarađuje sa protivnicima Lukašenka u susednoj Litvaniji. Naziv Neksta je izgra beloruske reči „nehta“ što znači „neko“ i engleske reči „nekst“, kao „sledeća generacija“.
Krajem prošle godine, Centralni sud u Minsku je proglasio Neksta Lajv Telegram kanal i logo Neksta ekstremističkim materijalima. Protaševič je bio angažovan u antilukašenkovskim protestima koji od avgusta potresaju Belorusiju, a putem svojih portala pozivao je i organizovao protestne skupove.
Protaševič je rekao da projekat Neksta ne dobija nikakva sredstva iz inostranstva. Istakao je da se projekat oslanja na prihod od reklama.
Do prošlog novembra 26-godišnji Roman radio je za Nekstau, koji je snimke masovnih protesta protiv Lukašenka emitiovao prošle godine putem aplikacije Telegram, u vreme kada je stranim medijima bilo teško pratiti događaje.
Neki su kritikovali objave Nekste kao ishitrene i neproverene. Jedan takav primer jeste upravo, tvrdnja o dolasku ruskih specijalnih snaga (da uspostave red u Minsku). Ona je kasnije uklonjena sa platforme i opisana kao „greška“, preneo je BBC Monitoring.
U jeku protesta prošlog avgusta, Neksta je dobijala stotine poruka na sat od raznih novinara, rekao je Protaševič za BBC.
Romana su pitali iz ruskog BBC-ja da li je Neksta protestno središte ili medij, a on je odgovorio:
„Teško je reći ko smo. Pretpostavljam da smo prvenstveno Belorusi koji bi želeli da se vrate kući i žive u slobodnoj zemlji bez diktature“.
Protasevič, koji sada radi za drugi Telegramov kanal pod nazivom Belamova. Vlasti Belorusije su ga tražili zbog optužbi za ekstremizam, a optužen je za organizovanje masovnih nereda i podsticanje mržnje – navode koje on negira, prenosi Radio Slobodna Evropa.
O protestima u Belorusiji izveštavali su svi svetski mediji, a ono što je posebno šokiralo međunarodnu zajednicu jeste brutalnost policije. Učesnici su bili hapšeni, mučeni, prebijani i zlostavljani. Lekari su često isticali da su demonstranti imali stravične povrede.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: