Mogućnost da izraelske snage pokrenu napad na gusto naseljene urbane četvrti Gaze, gde ekstremisti koriste civile kao živi štit, vraća užasne uspomene na smrtonosne bitke koje je koalicija predvođena SAD vodila protiv grupe Islamska država u Iraku i Siriji.
Za američkog ministra odbrane Lojda Ostina i njegove vojne vođe, ta intenzivna borba i hiljade civila ubijenih u vazdušnim napadima i obračunima u Mosulu i Raki su lekcije koje treba podeliti dok se Izrael priprema za moguću kopnenu invaziju na Hamas.
„U našim razgovorima sa Izraelcima, i kao što smo vrlo jasno rekli, nastavljamo da ističemo važnost smanjenja broja civilnih žrtava i razmatranja bezbednosnih koridora“, rekao je brigadni general Pet Rajder, portparol Pentagona.
Tokom osmomesečne bitke za oslobađanje Mosula od islamskih pobunjenika, ubijeno je čak 10.000 ljudi, uključujući najmanje 3.200 civila. Žrtve su stradale u vazdušnim napadima, artiljerijskoj vatri ili od minobacačkih granata, između oktobra 2016. i pada Islamske države u julu 2017, pokazuje istraga Asošijeted presa. Otprilike isti broj civila je ubijen ili su ih ekstremisti uzeli za taoce i korišćeni su kao živi štit dok su bežali iz grada, prenosi Glas Amerike.
Ostin, general Čarls Braun, načelnik združenog generalštaba, general Erik Kurila, šef američke Centralne komande, i drugi visoki vojni komandanti, svi su tada boravili u regionu i posmatrali kako se nasilje odvija. Oni su bili veoma svesni napora da se uspostave humanitarni koridori i donesu odluka o pauziranju operacija dok su civili bili upozoreni da se udalje. Dok razgovaraju sa svojim izraelskim kolegama skoro svakodnevno, dele savete o izazovima urbanog ratovanja, pretnjama zamkama i bombama pored puta i nastojanju da zaštite nevine dok pronalaze pobunjenike skrivene u školama, džamijama i domovi.
„Deljenje naših 20 godina naučenih lekcija odvija se kroz ceo lanac“, rekao je mornarički kapetan Džereal Dorsi, portparol Brauna.
Podvlačeći taj prioritet, SAD su poslale tim vojnih savetnika u Izrael, uključujući general-potpukovnika Korpusa marinaca Džejmsa Glina, koji je pomogao u vođenju snaga za specijalne operacije protiv grupe Islamska država. Glin, koji je takođe služio u Faludži tokom nekih od najžešćih urbanih borbi tamo na vrhuncu rata u Iraku, moći će da savetuje Izraelce o tome kako da umanje civilne žrtve u gradskom ratu.
„Ovi zvaničnici, uključujući i generala Glina, imaju iskustva kada je reč o uličnim borbama“, rekao je Rajder novinarima u utorak. „Oni su tamo privremeno sa svojom vojnom ekspertizom, da razgovaraju o nekim od teških pitanja koja IDF treba da razmotri dok planiraju različite scenarije”.
U razgovorima prošle nedelje sa čelnicima izraelske vojske i vlade u Tel Avivu, Ostin se prisetio sopstvenih iskustava na čelu Centralne komande SAD tokom prve dve godine kampanje za poraz Islamske države. On je govorio o naučenim lekcijama, uključujući i spoznaju da svet sve posmatra, rekli su zvaničnici upoznati sa razgovorima.
Ostin je bio otvoren i javno i privatno da dok Izraelci planiraju svoje vojne operacije, uključujući kopneni napad na Gazu, moraju uzeti u obzir bezbednost civila.
„Postoje neke naučene lekcije koje ćemo rado podeliti sa našim saveznicima u smislu efikasnog delovanja na gusto naseljenom urbanom terenu, stvaranja bezbednih humanitarnih koridora, staranja o tome kako ćemo voditi bitku i osiguravanja da su naši ciljevi dobro definisani“, rekao je Ostin novinarima.
Izveštaj RAND-a objavljen prošle godine navodi da, iako je SAD naglašavala potrebu da se smanji mogućnost civilnih žrtava u razornoj operacije oslobađanja Rake u Siriji 2017, bilans ubijenih bio je nekoliko hiljada.
U izveštaju se preporučuje američkoj vojsci da prilagodi planiranje, obuku, ciljanje i upotrebu oružja kako bi se izbegle masovne smrti i štete među civilima.
Penzionisani general Džozef Votel, koji je preuzeo američku Centralnu komandu 2016. godine kada se Ostin povukao i nadgledao operacije, rekao je da je najvažnija poruka za Izraelce – koju su preneli Ostin, državni sekretar Entoni Blinken i predsednik Džo Bajden – da nije najvažnije to što je Izrael obećao da će uništiti Hamas, već kako će to vojska da uradi.
„Način na koji organizujete ovu kampanju je zaista važan“, rekao je Votel. „I to moraju da urade na način koji odražava vrednosti i brigu za nevine Palestince koji su i sami taoci Hamasa”.
On je dodao da postoji mnogo sličnosti i neke ključne razlike između tih misija i potencijalnog napada na Gazu. Hamas je, kako je rekao, bolje naoružan, sa sofisticiranijim eksplozivom i drugim oružjem koje isporučuje Iran. A lavirint tunela ispod Gaze je daleko razvijeniji i duži od onih u Raki.
U vojnom smislu, rekao je, pred Izraelom je sofisticiraniji i bolje naoružani protivnik nego što je Islamska država bila u Siriji i Iraku.
„Postoji razlika između ukopavanja i onoga što vidimo u Gazi, što je podzemna arhitektura koja povezuje različite delove Gaze i omogućava ljudima da prebacuju zalihe, ljude i druge stvari, i poboljšavaju vitalne funkcije pod zemljom“, rekao je Votel. „Mislim da ISIS nije dostigao taj određeni nivo sofisticiranosti“.
On je rekao da su SAD i koalicioni saveznici imali više vremena da se pripreme za bitku u Mosulu. I rekao je da je koalicija, kako se kretala niz reku Eufrat, nekoliko puta zaustavljala i pauzirala operacije kako bi se sastala sa lokalnim vođama i pokušala da izvuče nevine civile sa linije fronta.
Brutalnost svega je još jedan element kojeg se Ostin priseća, kao i potreba da se zaustave ekstremisti, čak i kada su duboko sakriveni u urbanim civilnim područjima.
„U borbi protiv ISIS-a osećao sam se kao da zlu gledamo u oči“, rekao je Ostin. „To je bilo zaista zlo. I ono što smo videli od Hamasa, to zlo podiže na drugi nivo. I to je prva stvar koju treba da zapamtimo i razmotrimo.“