"Spremni smo da sprovedemo sve drastične mere, samo da suzbijemo ovaj virus!" priča za Nova.rs Slavica Ivković, koja živi u Nemačkoj, zemlji u kojoj je do sada podmukli koronavirus zarazio više od 3.000 ljudi.
U Nemačkoj se kao i u svim evropskim zemljama, iz dana u dan kriza sa koronavirusom produbljuje, što je dovelo do uvođenja specijalnih mera od strane države, pa je život građana, koji je do skoro bio „pod konac“, sada ozbiljno uzdrman.
„Suprug i ja imamo dvoje dece od 17 i 12 godina, a od pre pet godina živimo u nemačkom gradu Regensburgu, koji se nalazi u Saveznoj državi Bajern i ima oko 160.000 stanovnika. Cela savezna država ima oko 13 miliona stanovnika, a po površini je nešto manja od Srbije. U celom Bajernu trenutno ima oko 500 zaraženih, a u samom gradu Regensburgu sedam“, priča Slavica, koja u ovom gradu radi kao advokat.
Iako je za razliku od Srbije, Nemačka bogata i uređena zemlja, protiv surovog vrusa teško je boriti se.
„Čim je broj zaraženih počeo da raste, preduzete su brojne mere. U početku, tokom januara i februara, priče o koronavirusu svodile su se samo na informisanje građana putem medija, kao neka vrsta edukacije za slučaj veće epidemije. Delili su savete koji se odnose na pojačano sprovođenje lične higijene, javljanje stručnoj medicinskoj službi u slučaju pojave simptoma, apelovali da bolesni ostaju kod kuće i tome slično“ navodi naša sagovornica.
Onda, početkom marta, kada je došlo do povećanja broja obolelih, preporučeno je da deca koja su bila na odmoru u Italiji ne dolaze u školu tokom dve nedelje i da se testiraju, bez obzira na to da li imaju simptome.
„Već u drugoj nedelji marta, počelo je otkazivanja svih priredbi, okupljanja, kulturnih, sportskih i svih drugih manifestacija. Juče je definitivno obustavljena nastava u svim školama i na fakultetima u svim gradovima Nemačke. Biće zatvorene tokom narednih pet nedelja. Takođe, zatvorene su i jaslice i vrtići. Deca su upozorena da nisu na raspustu i da će preko portala škole, gde svi imaju nalog, dobijati radne matetijale i dalja uputstva. Razlog za takvu meru je pojava obolelih učenika u školskoj populaciji. U Regensburgu su obolela dva učenika u dve različite gimnazije“ priča Slavica, koja i dalje hrabro prkosi virusu bez maske na licu.
Ona naglašava da će čak u pojedinim školama biti organizovano čuvanje za decu, čiji roditelji moraju da rade.
„Cilj ovih mera je usporavanje širenja virusa, koje je moguće postići samo smanjenjem i minimiziranjem socijalnih kontakata. Takođe, deci je savetovano da se ne druže mimo škole i da ne idu kod baba i deda, da ih ne bi zarazili, jer su stari najugroženiji. Takođe, postoji i SOS telefon, na koji se može javiti svako ko primeti da ima bilo kakve simptome“.
Na ulicama Regensburga još uvek nema panike.
„Ljudi ovde ne nose maske. Život se normalno odvija i prodavnice su pune. Danas rade tržni centri i restorani, a javni prevoz normalno funkcionise. Građani su, uglavnom, nabavili male zalihe hrane, ali ne iz straha da će nešto nestati, nego da, u slučaju da dođe do izolacije, imaju nešto u kući. Izolacija znači ostanak u sopstvena četiri zida, u toku infekcije i tačka. To je najčešća mera u slučaju bolesti“ prenosi naša sagovornica atmosferu iz Nemačke „u doba korone“.
Potrebu za hospitalizacijom imaju samo teški slučajevi.
„Socijalno i društveno odgovornim Nemcima, ne treba dva puta reći kako da se ponašaju. To je veoma važna stavka u borbi protiv pandemije. Naše bolnice su odlično opremljene, a od ponedeljka će biti u stanju pripravnosti, što znači da primaju, zbog operacija, samo hitne slučajeve, dok će ostali kapaciteti ostati na raspolaganju za eventualno zaražene“, kaže Slavica.
U Nemačkoj su svi građani detaljno informisani, pre svega preko takozvanog RKI (Robert Koch Institut Berlin), koji prati i obrađuje podatke.
„U mojoj porodici nema straha, ni panike. Spremni smo da sprovedemo sve predložene mere, bez dizanja drame. Žao mi je samo što deca ne idu u školu, ali očigledno da je, u ovoj situaciji, jedino drastična mera, prava mera! Moje mišljenje, nakon svega je, da je ove mere trebalo uvesti još pre mesec dana jer je to, izgleda, jedini način da se spasimo širenja opasne zaraze. Što manje kontakata među ljudima, to je veća šansa da se virus suzbije“ zaključuje Slavica.