Iako su pregovori tri vodeće partije u Nemačkoj - socijaldemokrata (SPD), Zelenih i Liberala (FDP) počele prethodne nedelje, sada je došlo do zastoja koji je izazvan neslaganjem tri lidera o finansijskom sektoru.
Predvodnik SPD-a Olaf Šolc prošle nedelje inicirao je pregovore o formiranju koalicije. Šolc je tom prilikom istakao da ima mandat za formiranje vlade, što je omogućeno tesnom izbornom pobedom nad najvećim konkurentom demohrišćanskom unijom (CDU), čiji je doskorašnji lider Armin Lašet maltene predao Šolcu šansu za formiranje vladajuće većine.
Trećeplasirana Analena Berbok rekla je da su njeni Zeleni spremni da uđu u vladu sa Šolcom i Kristijanom Linderom, koji predvodi FDP.
Činilo se da će razgovori teći prirodnim tokom i da je Nemačka na korak do nove vlade, kojom prvi put nakon 16 godinama neće upravljati demohrišćani. Ipak, na poslednjem sastanku došlo je do neslaganja, zbog čega su pregovori trenutno stopirani.
Naime, Kristijan Linder jasno je dao do znanja da želi da postane ministar finansija u novoj vladi i nametne svoju finansijsku politiku. Njegov glavni cilj jeste da smanji poreze u Nemačkoj, koji su sada jedni od najviših u Evropi. Za razliku od njega, Šolc i Berbok zalažu se za povećanje poreske stope za bogate Nemce. Analena Berbok i Zeleni žele da širom zemlje sprovedu svoje politike održive energije i očuvanja životne sredine, što je izuzetno težak zadatak u državi koja bogatstvo temlji na industrijama. Ukoliko, pak, dođe do povećanja poreza za bogate, zemlje će imati dodatnu količinu novca u budžetu koja će omogućiti Berbok da implementira jedan deo zelene politike.
Povećanje poreza za bogate i država blagostanja deo su izbornog programa socijaldemokrata, koji su u ovoj situaciji saglasni sa Zelenima.
Ipak, Linder je u prošlosti ocenjen kao prilično nezgodan koalicioni partner, koji ima istoriju naglog napuštanja pregovora. Isto je učinio 2017. godine, kada je zbog neslaganja sa demohrišćanima Angele Merkel iznenada odustao od saradnje i tako ostavio CDU bez koalicionog partnera.
Postoje predikcije da će Linder i ovog puta odustati od saradnje sa Berbok i Šolcom, ukoliko ne ispune njegove zahteve. Sa druge strane, Analena Berbok želi da upravlja ministarstvom spoljnih poslova, kako bi mogla da izvrši reformu, za koju smatra da je neophodna.
Olaf Šolc bi morao da pristane na zahteve Lindera i Berbok, ukoliko želi da postane novi kancelar Nemačke. Prema mišljenju političkih analitičara, on je spreman da bez Zelenima da spoljne poslove, dok se sada glavna bitka vodi oko ministarstva finansija.
Meseci pred nama doneće razrešenje situacije, a ukoliko formiranje nove vlade potraje do 7. decembra, Angela Merkel oboriće rekord Hemuta Kola, po broju nedelje provedenih u kancelarskoj fotelji.
BONUS VIDEO Nemačka pred izborom
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: