Ne brinite, mi nismo Mađarska – rekao je ministar spoljnih poslova Slovenije Anže Logar, pokušavajući da umiri zvaničnike Evropske unije pre nego što desničarska populistička vlada premijera Janeza Janše preuzme predsedavanje Evropskim savetom kasnije ove godine. I Mađarska i Poljska su trenutno predmet procedura prema takozvanom Članu 7, koje se pokreću kada se smatra da neka zemlja članica EU dovodi u rizik osnovne vrednosti bloka, a jedna od posledica može da bude suspenzija prava glasa.
Janša je blizak saveznik mađarskog premijera Viktora Orbana, koji je često u sukobu sa političkim mejnstrimom EU, i snažno podržava njegovu antimigrantsku politiku.
Poznat kao veliki fan Donalda Trampa, Janša je propovedao teorije zavere o izborima u Sjedinjenim Državama i na Tviteru objavio da će Džozef Bajden biti „jedan od najslabijih predsednika u istoriji“.
Kako piše Politko, sve ovo i još mnogo toga diplomate EU čini nervoznim zbog predstojećeg šestomesečnog predsedavanja Slovenije Evropskim savetom, koje počinje od 1. jula.
„Nismo samo ja i moje kolege zabrinuti, već i mnogi slovenački zvaničnici“, izjavio je jedan diplomata EU.
Kada je upitan o bliskim vezama sa Mađarskom, Logar je pokušao da pruži uverenje da će njegova zemlja biti neutralni arbitar dok predsedava Savetom, te da neće podržavati planove vlade u Budimpešti.
„Zemlja koja predsedava trebalo bi da bude, na neki način, pošteni posrednik koji se bavi svim pitanjima koja su na dnevnom redu Evropske unije“, izjavio je Logar za Politiko. U nastojanju da prikaže sliku kontinuiteta, on je rekao da njegova vlada blisko sarađuje sa Portugalom koji trenutno predsedava Savetom, sa Nemačkom kao prethodnim nosiocem te uloge, i sa Francuskom koja će naslediti Sloveniju u januaru sledeće godine.
Logar je takođe naglasio da će tokom predsedavanja za Sloveniju među prioritetima biti poboljšanje koordinacije po pitanju zdravstvene politike, bolje upravljanje krizom, uključujući tu i sajber domen, kao i obezbeđivanje fondova EU za oporavak zemalja članica koje su uzdrmane pandemijom.
Slovenija, koja se pridružila EU 2004, zalaže se za politiku proširenja Unije.
Logar je naveo da će Slovenija iskoristiti svoje predsedavanje da bi „organizovala samit EU o Zapadnom Balkanu u cilju razgovora o mnogim pitanjima koja su otvorena u tom delu sveta“.
Neke diplomate koje se zalažu za proširenje nadaju se da će Slovenija možda moći da deblokira početak pregovora o članstvu Severne Makedonije, koji su u zastoju zbog pritužbi Bugarske na jezik Severne Makedonije i njene interpretacije istorije.
Logar je rekao da njegova zemlja tokom predsedavanja Savetom želi da prioritet stavi na vladavinu prava, što je potez koji će verovatno biti pomno praćen s obzirom na Janšinu bliskost sa Orbanom, čiju vladu su institucije EU optužile za narušavanje demokratije.
I Mađarska i Poljska su trenutno predmet procedura prema takozvanom Članu 7, koje se pokreću kada se smatra da neka zemlja članica EU dovodi u rizik osnovne vrednosti bloka, a jedna od posledica može da bude suspenzija prava glasa.
Pratite nas i na društvenim mrežama: