Foto: Nikolas Kokovlis/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Američki savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Saliven rekao je u Briselu da su on i njegove kolege iz NATO upozorili danas Mađarsku da više ne odlaže davanje pristanka na članstvo Švedske u ovom vojnom savezu, a takođe je upozorio da strpljenje u Vašingtonu ima svoje granice.

Poslanici stranke Fideš premijera Mađarske Viktora Orbana koja ima apsoultnu parlamentarnu većinu u toj zemlji bojkotovali su u ponedeljak hitno zasedanje nacionalne skupštine na kojoj je trebalo da se glasa o pridruženju Švedske Severnoatlantskoj alijansi.

Sa pridruženjem mora da se saglasi svaka članica NATO, i to su učinile sve one – osim Mađarske, pa je Fidešovim bojkotom produženo njeno odlaganje odluke, koje traje 18 meseci, a koje je razbesnelo saveznike te zemlje.

Fideš od jula 2022. godine, kada je dotle neutralna Švedska pod utiskom ruske invazije na Ukrajinu zatražila članstvo u NATO, koči pristupni proces tvrdeći da švedski političari iznose „blatantne laži“ o stanju demokratije u Mađarskoj. Ta stranka insistira da premijer Švedske prvo dođe u Mađarsku, pa da se onda ide na glasanje o članstvu u Alijansi.

„Čuli smo nacionalnog savetnika za nacionalnim savetnikom kako govore da je krajnje vreme da se Švedska primi, i da se direktno obraćaju predstavniku Mađarske“, rekao je Saliven novinarima posle sastanka najviših bezbednosnih zvaničnika zemalja NATO u štabu NATO u Briselu.

Saliven je rekao da su on i njegove kolege stavili do znanja Mađarskoj da je „stvar kredibilnosti i obaveze da oni poduzmu neophodne korake“ kako bi se završila parlamentarna procedura ratifikacije pristupanja Švedske Alijansi.

Američki zvaničnik je kazao da mu nije namera da „stoji ovde danas i upućuje pretnje ili da spekuliše o koracima“ koje će SAD poduzeti, ali je dodao: „Naravno da naše strpljenje po ovom pitanju ne može da bude neograničeno“.

SAD će „nastaviti da pažljivo ovo posmatraju, ali se nadaju da će u najbližoj budućnosti doći do konstruktivnog razrešenja ovog pistanja“, dodao je Saliven.

Viktor Orban, kojeg ostale članice Evropske unije optužuju da sputava demokratiju u svojoj zemlji, razišao se sa svojim NATO saveznicima time što je zauzeo prijateljski stav prema Rusiji nakon što je ona povela rat protiv Ukrajine i okupirala deo njene teritorije.

Orban je rekao da je pozvao švedskog premijera Ulfa Kristersona u Budimpeštu da razmotre „buduću saradnju na polju bezbednosti i odbrane kao saveznici i partneri“.

Ukoliko u međuvremenu ne bude sazvana još jedna hitna sednica mađarskog parlamenta na temu ratifikacije pristupanja Švedske NATO, parlament u Budimpešti će imati redovno zasedanje 26. februara.

***
BONUS VIDEO:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare