Foto: Khaled DESOUKI / AFP / Profimedia

Faraon Sekunenre Taa II, kog su još zvali i Hrabri, kratko je vladao južnim Egiptom, tokom okupacije te zemlje od strane dinastije Hiksos, koja je imala vlast između 1650. i 1550. godine p.n.e.

Pročitajte još:

Kako prenosi Zimo, moderna medicinska tehnologija pomaže naučnicima u otkrivanju nijansi priče o sudbini pradavnog egipatskog faraona, čija je nasilna smrt indirektno dovela do ujedinjenja čitavog Egipta u 16. veku p.n.e.

U pokušaju da svrgne dinastiju Hiksos, Sekuenenre Taa II je ubijen, ali pravi razlog njegove smrti predmet je naučnih debata još od otkrića mumije ovog faraona u 80-im godinama 19. veka.

Prethodne analize mumije, uključujući i rendgenski snimak iz 60-ih godina 20. veka, otkrile da je Sekuenenre Taa II imao samo povrede glave. Prevladavajuća teorija, s obzirom na sve dotadašnje dokaze, bila je da je faraon izgubio borbu, te pogubljen nakon nje, možda i od samog kralja iz dinastije Hiksos. Druge teorije sugerirale su da je ubijen u snu, kao rezultat dvorske urote.

Foto: EPA-EFE/HAYOUNG JEON

Povrh svega, loše stanje faraonove mumije sugeriralo je da je proces balzamiranja bio brzoplet i neadekvatan.

Novi dokazi doveli do preokreta

Računarsko skeniranje mumificiranih ostataka otkrio je nove detalje o povredama glave, uključujući i one prethodno neotkrivene koje su balzamičari vešto sakrili.

Stoga su autori nove studije ponudili i novu verziju priče o njegovoj smrti. Sekuenenr Taa II je zaista bio zarobljen na bojnom polju, ruke su mu bile vezane na leđima, što mu je onemogućilo da se brani od napada.

Poslednji dokazi ukazuju na to da je pogubljenje faraona izvršilo nekoliko napadača, što su naučnici potvrdili proučavanjem pet različitih oružja koja su odgovarala ranama na telu i glavi.

Egipat
Med je među namirnicama, koje nikada ne mogu da se pokvare; Foto: Profimedia.rs

U normalnom pogubljenju vezanog zatvorenika može se pretpostaviti da samo jedan napadač napada iz različitih uglova, ali ne različitim oružjem. Faraonova smrt nekada je bila ceremonijalno pogubljenje, kaže dr Sahar Salim, profesor radiologije na Kairskom univerzitetu.

CT skeniranje takođe je otkrilo da je imao oko 40 godina kada je ubijen, što je ujedno i najtačnija procena njegove starosti do danas.

Pored toga, CT skener  takođe je otkrio važne detalje o procesu mumifikacije tela faraona. Na primer, balzamičari su koristili sofisticirani metod pokrivanja rana na glavi, pokrivajući ih materijalom za balzamiranje, koji je funkcionisao slično umetcima u modernoj plastičnoj hirurgiji. To  podrazumeva da je mumifikacija njegovog tela rađena u profesionalnom okruženju, a ne u neadekvatnim uslovima i brzinom kao što se ranije mislilo.

Egipatski muzej u Torinu, Foto: EPA-EFE/EDOARDO SISMONDI

“ Nova studija pruža nove uvide u ključnu tačku u istoriji Egipta, Sekuenenreova smrt motivisala je njegove naslednike da nastave da se bore za ujedinjenje Egipta i pokretanje Novog kraljevstva“,  ističe Salim.

BONUS VIDEO:

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar