Foto: EPA-EFE/MIKHAIL METZEL/KREMLIN,twitter.com/Anna_Lena2022,AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia,Nail Fattakhov / TASS / Profimedia

Ruski mediji su ranije danas objavili da je FSB sprečio atentat na oligarha Konstantina Malofejeva, koji je blizak ruskom predsedniku Vladimiru Putinu. Kako se navodi, istakli su da su atentat pokušale ukrajinske specijalne službe, a da iza pokušaja ubistva navodno stoji ruski državljanin koji deluje pod kontrolom ukrajinske službe (SBU) - Denis Kapustin Nikitin.

Ovaj čovek je dospeo u žižu interesovanja prošle nedelje nakon napada koji se dogodio na teritoriji Rusije, a koji je duboko uznemirio Putina i njegovo rukovodstvo. Nikitin, vođa krajnje desničarske milicije, rođen u Moskvi, koji je predvodio napad iz Ukrajine u Rusiju, tvrdio je da je imao za cilj da razotkrije slabu odbranu zemlje i inspiriše više sunarodnika da ustanu protiv Vladimira Putina.

Denis Kapustin Nikitin, ozloglašeni ekstremista na čelu Ruskog dobrovoljačkog korpusa, rekao je za Fajnenšel tajms da su njegovi borci sa sedištem u Ukrajini dokazali da mogu da probiju neke od najstrože čuvanih graničnih područja Rusije. Incident, koji je trajao samo nekoliko sati u četvrtak pre nego što se grupa povukla, naterao je ruskog predsednika Rusije da otkaže planirano putovanje i sazove svoj savet bezbednosti.

Mnogi detalji ovog događaja, koji su montirali ekstremisti koji tvrde da imaju prećutnu podršku Ukrajine, ostaju nejasni i neprovereni. Ukrajina je negirala da direktno podržava ovu grupu, dok je Rusija iskoristila incident da potkrepi svoju tvrdnju da NATO vodi rat preko krajnje desničarskih „terorista“.

Nikitin (38) – poliglota koji se takođe zove Denis Kapustin ili po ratnom imenu Reks, koje je dobio po svom brendu bele nacionalističke odeće Vajt Reks, bivši je borac mešovitih borilačkih veština povezan sa neonacistima.

Ruske vlasti tvrde da su u napadu poginula dva civila, a jedno dete je povređeno. Nikitin je u svom prvom intervjuu od upada rekao da je do pucnjave došlo u jednom od dva sela koja su njegovi ljudi upali, ali da nije znao za žrtve.

„Glavna stvar je bila podsetiti Ruse da ne morate da živite u okovima, da trpite i učestvujete u tuđem ratu izvršavajući tuđu volju“, rekao je Nikitin u petak. „Možete i morate uzeti oružje. Podržaćemo sve koji žele da skinu ove uzurpatore Kremlja sa vlasti“.

U godini otkako je Putin naredio invaziju u punom obimu, Ukrajina je više puta demonstrirala svoju sposobnost da nanese udare duboko iza neprijateljskih linija napadima bespilotnih letelica i smelim sabotažnim operacijama, prenosi Fajnenšel tajms.

Nikitin je rekao da su mnogi od 45 muškaraca koji su učestvovali u napadu u četvrtak bili deo partizanske podzemne mreže sa sedištem u zemlji.

Napad je takođe razotkrio ono što je Nikitin rekao da je „veoma loše stanje“ ruske odbrane u gusto pošumljenom regionu Brjanska, koji je podložan pojačanim merama bezbednosti.

Napad je bio jedan od najodvažnijih koje su proukrajinske milicije izvele od bombaškog napada automobila u kojem je ubijena voditeljka Darja Dugina, čiji je otac Aleksandar Dugin istaknuti filozof krajnje desnice, u avgustu prošle godine.

PROČITAJTE JOŠ:

Putin je uporedio napad u oblasti Brjanska sa ubistvom Dugine, čak je i rukom ucrtao njeno ime na gomilu beleški za svoj govor. Ukrajina nije preuzela odgovornost za napad na Duginu i takođe je pokušala da se distancira od incidenta u četvrtak. Mihail Podoljak, viši savetnik u administraciji predsednika Vladimira Zelenskog, nazvao je to „klasičnom provokacijom“ iz Rusije.

Ali Nikitin je rekao da su ukrajinske vlasti potpisale operaciju.

Ruski predsednik je u petak potpisao dekret kojim se pominje vojno stanje u Rusiji prvi put od invazije. Iako dekret pokriva samo hipotetičke mere za proizvodnju oružja u slučaju proglašenja vanrednog stanja, on ukazuje da bi Putin uskoro mogao prestati da uverava ljude da njegova „specijalna operacija“ u Ukrajini ne utiče na njih.

BONUS VIDEO: Putin o ratu u Ukrajini

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar