Iako se čitav svet nada da će rusko-ukrajinski rat biti završen pre prve godišnjice, čini se da nijedna o zaraćenih strana nema u planu ovakav scenario. Dok jedna strana uveliko radi na pripremaju velike ofanzive, druga očekuje "finansijsku injekciju" od 18 milijardi evra, kojom će moći da barem donekle obnovi vojne rezerve.
Naime, Rusija prema tvrdnjama visokih ukrajinskih zvaničnika priprema veliku ofanzivu koja će krenuti početkom sledeće godine.
Ukrajinski ministar odbrane Aleksij Reznikov rekao je da se, iako je Kijev trenutno u stanju da se uspešno odbrani od ruskih raketnih napada usmerenih na vitalnu infrastrukturu, pojavljuju dokazi da Kremlj priprema novu ofanzivu širih razmera.
Reznikove izjave ponovile su slične tvrdnje ukrajinskih zvaničnika date Ekonomistu ove nedelje, uključujući predsednika Vladimira Zelenskog, načelnika oružanih snaga generala Valerija Zalužnjeg i načelnika kopnenih snaga general-pukovnika Aleksandra Sirskog.
Dok je Reznikov sugerisao da bi nova ofanziva mogla da se desi do februara, drugi visoki zvaničnici veruju da bi to moglo da bude već u januaru, prenosi britanski list.
U komentaru na rusku delimičnu mobilizaciju od oko 300.000 vojnika, Reznikov je sugerisao da je polovina, najčešće nakon minimalne obuke, iskorišćena za pojačanje snaga nakon niza neuspeha na bojnom polju, dok se ostatak temeljnije priprema za buduće ofanzive.
„Drugi deo mobilisanih, otprilike 150.000, počeo je svoje kurseve obuke u različitim kampovima“, rekao je Reznikov.
Dodao je da očekuje da će se mobilizacija nastaviti u dolazećem periodu, opisujući taktiku ruskih komandanata kao „mašinu za mlevenje mesa“ kojom se što više ljudstva uključuje u borbe u nadi da će se tako nadvladati manjak ukrajinske sile.
„Kremlj pokušava da pronađe nova rešenja kako bi došao do pobede“, rekao je Reznikov.
Sa druge strane, ni Kijev neće dočekati rusku ofanzivu „praznih ruku“. Naime, lideri Evropske unije završili su poslednji samit u ovoj godini dogovorom o obezbeđivanju pomoći Ukrajini u iznosu od 18 milijardi evra sledeće godine.
Ovom pomoći Ukrajina će takođe neuputno moći da obezbedi funkcionisanje državnih institucija, kako bi mogle da budu isplaćivane plate i penzije.
Osim toga, članice EU će iduće godine u dva navrata uplatiti u budžet iz kojeg Ukrajina može da plaća oružje i municiju, jednom dve milijarde evra, a drugi put tri i po milijarde.
Postignut je i dogovor o jačanju industrije naoružanja u Evropi, povećanju proizvodnje municije i srednjoročnom boljem opremanju sopstvenih vojnih snaga.
Ono što ostaje upitno, jeste zahtev Zelenskog da se Ukrajini dostavi teško i dalekometno oružje za odbranu. Ipak, čini se da će i dosadašnja pomoć biti dovoljna da „održi Ukrajinu u životu“.
BONUS VIDEO Rusi dronovima napali Kijev