Ruski predsednik Vladimir Putin je kao mladić služio u glavnoj obaveštajnoj agenciji Sovjetskog Saveza, KGB, od 1975. do 1991. godine. Dobar deo njegovog radnog vremena podrazumevao je da kuje i primenjuje planove za širenje dezinformacija. Tom taktikom se i danas služi.
Putinova karijera tajnog agenta, ili špijuna, još uvek je na nivou urbane legende, ali je u javnosti uvreženo mišljenje da je dostigao rang potpukovnika, a da je njegova 16-godišnja služba koincidirala sa velikom KGB operacijom da se skrene pažnja sa tajnog moskovskog arsenala biološkog oružja koji je sastavljen uprkos sporazumu potpisanom sa SAD 1972. godine.
Kampanja KGB-a – koja je, između ostalog, podrazumevala i širenje informacija o tome da je smrtonosni virus koji izaziva AIDS zapravo rasno oružje koje je američka vojska razvila da ubija Afroamerikance – bila je prilično uspešna, piše Njujork tajms. Do 1987. godine, lažne vesti potekle iz obaveštajne službe širile su se na 25 jezika i u 80 zemalja sa ciljem da opstruraju američku diplomatiju, naročito u Africi. Posle Hladnog rata, 1992. godine, Rusi su i sami priznali da je sve bila prevara.
Putin je, međutim, kao predsednik i premijer Rusije, zadržao i unapredio priručnik KGB-a o širenju lažnih vesti i ni sada ne propušta priliku da bilo kakvu prirodnu nepogodu brže-bolje prišije Amerikancima. To je sad deo njegovog stila praktično.
Njegovo glavno sredstvo za sejanje lažnih vesti prvo je bila Raša tudej koju je osnovao u Moksvi 2005. godine, da bi je 2008. godine preimenovao u RT u neuspešnom pokušaju da sakrije njeno rusko poreklo.
Početkom 2009. godine, kada je svetom počeo da se širi virus H1N1 koji je odneo hiljade života, jedan od redovnih dopisnika Raša tudej iz Vašingtona, Vejn Medsen, u najmanje devet emisija i tekstova je izneo teorije zavere o tome da je virus plod bioinženjeringa i da se „svet bori sa tragedijom koju je izazvao čovek“.
Medsen je rekao gledaocima RT da su tvorci virusa zaposleni u nekoliko američkih laboratorija, a potom i da je virus sastavljen od sojeva nekoliko drugih virusa, uključujući i onaj koji je doveo do pandemije 1918. godine, a njegove tvorce uporedio sa ludim naučnicima iz „Parka iz doba Jure“.
Mreža je 2010. godine pokrenula i ogranak RT America, sa sedištem u blizini Bele kuće, gde je Medsen, očekivano, bio redovan gost.
Putin je onda dve godine kasnije u svoj arsenal uvrstio i vojsku. Novoimenovani šef ruske vojske, general Valerij Gerasimov, izneo je 2012. godine novu doktrinu rata koja pretpostavlja komuniciranje s javnošću kao sredstvo borbe. Iste godine je grupa trolova u Sankt Peterburgu počela da na Fejsbuku, Tviteru i Instagramu milione Amerikanaca zatrpava salvama dezinformacija. Cilj je bio podsticanje društvene polarizacije, ali i naškoditi reputaciji saveznih agencija.
Savršena prilika da Putinova armija plasira dezinformacije kao nikada ranije bila je epidemija ebole u Zapadnoj Africi 2014. godine u kojoj je živote izgubilo više od 10.000 ljudi.
Na meti RT ponovo se našla američka vojska. Mreža je iznela optužbe izvesnog Sirila Broderika koji je u novinskom članku tvrdio da je epidemija ebole zapravo američka zavera da Afrikance pretvori u zamorčiće za testiranje biološkog oružja, a da je AIDS takođe dokaz te teze.
Voditelj RT je istakao da Sjedinjene Države troše stotine miliona dolara na pomoć žrtvama ebole u Africi, ali je potom dodao: „Tako neće kupiti poverenje čitavog sveta.“
Trolovi su samo pojačali stvar na Tviteru; jedan je pisao da je smrtonosni virus „napravila vlada“, drugi da su mikroorganizmi „samo još jedno biološko oružje“ i nije bilo potrebno mnogo da se ideja zapati dalje. Hip hop muzičar Kris Braun je 2014. godine imao poruku za svojih 13 miliona pratilaca na Tviteru: „Mislim da je epidemija ebole oblik kontrole ljudi.“