Artiljerijski raketni sistem visoke pokretljivosti (High Mobility Artillery Rocket System, HIMARS eng.), koji će SAD isporučiti Ukrajini, smatra se oružjem koje bi moglo da preokrene tok rata u Donbasu.
Raketni sistem visoke pokretljivosti ili HIMARS, koji je montiran na kamion, može da nosi kontejner sa šest raketa. Sistem može da lansira raketu srednjeg dometa, ali je takođe sposoban da ispaljuje projektile većeg dometa – od oko 300 kilometara. Ova druga vezija, međutim, nije planirana za isporuku Ukrajini.
Kako izgleda HIMARS na delu, možete videti u snimku na početku teksta.
Inače, predsednik SAD Džo Bajden u ponedeljak je rekao da njegova neće poslati Ukrajini „raketne sisteme koji mogu da udare u Rusiju“.
U komentaru koji je danas objavljen u „Njujork tajmsu“, Bajden je napisao da će SAD nastaviti da šalje oružje Ukrajini, uključujući antitenkovske projektile Džavelin, protivvazdušne rakete tipa Stinger, moćne topovske i raketne sisteme sa preciznim navođenjem, radare, bespilotne letelice, helikoptere Mi-17 i municiju.
Prvi čovek Ukrajine Vladmir Zelenski izjavio da njegova zemlja ne planira da napadne Rusiju.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov optužio je danas SAD da, isporukom oružja Ukrajini, „dolivaju ulje na vatru“ u sukobu i potvrđuju nameru da se bore do poslednjeg Ukrajinca.
„Tu nema ništa novo. Verujemo da SAD namerno i marljivo dolivaju ulje na vatru. SAD se, očigledno, zaista drže kursa borbe sa Rusijom do poslednjeg Ukrajinca“, naveo je Peskov komentarišući planove Vašingtona da pošalje višecevne lansere raketa Ukrajini, a prenosi TAS S.
On je dodao da ruska vojska preduzima sve mere kako bi umanjila rizike u slučaju da Ukrajina dobije ove lansere raketa od SAD.
Peskov je naglasio da Moskva ne veruje tvrdnjama Kijeva da neće ispaljivati rakete ka Rusiji.
Sve današnje vesti iz Ukrajine pročitajte u našem blogu uživo.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare