Deripaska vila Foto: Vuk Lajović/Vijesti.me, EPA-EFE/YURI KOCHETKOV

Nakon uvođenja sankcija Rusiji, crnogorske vlasti pokrenule su postupak koji će preispitati kako je ruskom oligarhu Olegu Deripaski prodato zemljište na jednoj od najboljih lokacija u toj zemlji. Deripaska se već nalazi pod sankcijama Evropske unije i Sjedinjenih Američkih Država zbog povezanosti sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.

Crnogorski premijer Zdravko Krivokapić najavio je da će imovina Deripaske u Crnoj Gori biti pod lupom nadležnih organa. Prema njegovom mišljenju, vladavina Demokratske partije socijalista omogućila je bogatim Rusima da za nižu naknadu kupe posede u Crnoj Gori, i to na najatraktivnijim lokacijama.

Ove navode potvrdio je i direktor Agencije za nacionalnu bezbednod Dejan Vukšić koji tvrdi da je Deripaski prodat kompleks zemljišta u Platamunima za devet evra po metru kvadratnom, a reč je o najatraktivnijem delu crnogorske obale.

Aluminijum i nekretnine

Kompleks objedinjuje dve spojene palate, koje su obložene mermerom i prostiru se na 1.600 kvadrata. Osim dve centralne građevine, on poseduje i devet manjih turističkih vila imaju od 100 do 300 kvadata. Njegova kompanija je 2010. godine od Opštine Kotor dobila građevinsku dozvolu za gradnju turističkih kapaciteta, da bi godinu kasnije bila izdata i dozvola za prateće sadržaje. Turistički kompleks opasan je pet metara visokim kamenim zidom, kome je prilaz strogo zabranjen i ima privatno obezbeđenje.

Foto: Metzel Mikhail / TASS / Profimedia

Crna Gora privukla je pažnju Deripaske ranih 2000. godina. Omiljeni oligarh ruskog predsednika Vladimira Putina osnovao je u toj zemlji Kombinat aluminijuma, koji je bio zadužen za proizvodnju polovine crnogorskog izvoza.

Kako je retko kad uspevao da odoli prilici da se umeša u političku delatnost, od 2005. godine podržava nezavisnost Crne Gore. Kao vid pomoći crnogorskim vlastima ponudio je i svoje savetnike, među kojima je Pol Manafort.

Tako je Crna Gora postala ključna lokacija saradnje Manaforta i Deripaske.

Foto: EPA/DMITRY ASTAKHOV / POOL ITAR-TASS POOL

Ipak, ljubav Crne Gore i Deripaske na kratko prekinuta je kada su kompanije u vlasništvu ruskog oligarha pokrenule arbitražne postupke protiv države. One traže obeštećenje u vrednosti od više stotina miliona evra zbog propale investicije u Kombinatu aluminijuma. U tri arbitražna postupa sud je presudio u korist Crne Gore, a Deripaska je lično pokrenuo poslednji postupak pred arbitražnim sudom u Hagu.

Ipak, on je nastavio da pomaže zemlju u kojoj je stekao veliku količinu novca, pa je tako njegova fondacija „Volnoe Delo“ donirala Kliničkom centru Crne Gore jednu od najmodernijih laboratorija za PCR testiranje koja, kako je saopšteno, može da analizira do 600 testova dnevno.

POGLEDAJTE JOŠ:

Brojne svetske kompanije su od 2020. godine pretrpele milionske gubitke zbog virusa korona i krize koju je doneo. Međutim, firma „Overseas assets management“ koju kontroliše ruski milijarder prošle godine ostvarila je pozitivan poslovni rezultat od 1,6 miliona evra.

Sankcije SAD i EU

Deripaska je jedan od prvih oligarha koji se našao pod sankcijama Evropske unije i Sjedinjenih Američkih Država nakon što je Rusija pokrenula invaziju na Ukrajinu.

Njegova imovina uključuje milijarde dolara u akcijama, hotel u Alpima, superjahtu, pomoćni brod od 60 metara sa heliodrom i luksuzna imanja u Londonu, Parizu, Vašingtonu i Njujorku, i četiri vile na Sardiniji.

BONUS VIDEO Abazović o sankcijama Rusiji

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare