Ukrajinska velika kontraofanziva je po svemu sudeći počela i to zahvaljujući nepažnji ruske strane. Da se stvari ubrzano odvijaju potvrđuju dve činjenice - prelazak ukrajinskih trupa na istočnu stranu reke Dnjepar, ali i neuobičajeno "glasna tišina" na linijama fronta - koja svake sekunde preti da se pretvori u nesnosnu buku koja bi mogla da do kolena potuče vojsku ruskog predsednika Vladimira Putina.

Naime, ukrajinska vojska prešla je na levu obalu reke Dnjepar koja prolazi kor Hersonsku oblast, koja je većinski pod kontrolom Rusije. Dakle, Ukrajinci su prodrli duboko na teritoriju na kojoj se nalaze Rusi.

Foto: EPA-EFE/VALDA KALNINA ,Yasuyoshi CHIBA / AFP / Profimedia; profimedia.rs

Ipak, to u ovom poduhvatu nije najvažnije. Kijev ulaskom na ovo područje dobija značajnu stratešku prednost jer Hersonska oblast može da posluži za formiranje kopnenog koridora do Krima – poluostrva koje je Rusija anektirala 2014. godine, a čije je osvajanje ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski proglasio jednim od najznačajnih ratnih ciljeva.

Ukoliko se tim tempom nastavi, postaće moguće formiranje kopnenog koridora čak i do Krima. Ovim bi Ukrajinci napravili dobru odstupnicu za eventualno otvaranje „Krimskog fronta“ i time naposletku do njegovog osvajanja.

Foto:STRINGER / AFP / Profimedia/AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia/Shutterstock/Shyshko Oleksandr/Dmitry Makeev / Sputnik / Profimedia

Ukrajinske namere nedavno je potvrdio i šef obaveštajne službe (SBU) Kiril Budanov – „na Krimu je počelo, tamo mora i da se završi“.

Budanov je, inače, poznat kao čovek koji je predvideo kada će početi ruska invazija na Ukrajinu, a zbog toga je njegovo mišljenje cenjeno i kada je reč o Krimu.

Sada ubeđen da će Ukrajina povratiti Krim, do te mere da spekuliše kako će Rusi to prikazati svojim građanima.

Foto: USA TODAY Network / ddp USA / Profimedia

Prema njegovim rečima, ruska propaganda će opisati gubitak Krima kao „prisiljeni korak“, baš kao što je to bio slučaj kad su Ukrajinci oslobodili okupirani grad Herson.

Tišina na frontu

Dakle, ovaj prodor je korak napred ka osvajanju Krima, ali i prema mišljenju mnogih analitičara, jasan znak da je najavljivana velika kontraofanziva i zvanično počela.

Foto:Tanjug/AP Photo/Efrem Lukatsky, Shutterstock

Uz to, ovo nije usamljeni znak početka akcije. Ono što je mnogo opasnije jeste tišina koja se nadvila nad frontovima na krajnjem istoku zemlje. Naime, poslednjih desetak dana primetno je tiho u celoj Zaporoškoj oblasti, gde se uglavnom očekuje kontraofanziva.

Kilometri polja na kojima se nalazilo nagomilano oružje, sada su prazni.

To je dokaz da je Ukrajina dala sve od sebe da prikrije početak strateški važne kontraofanzive. Baš kao što je bio slučaj i tokom prodora u blizini Izjuma i Harkova na kraju leta prošle godine.

Harkov rat Ukrajina Foto:EPA-EFE/SERGEY KOZLOV

Takođe, zamenica ukrajinskog ministra odbrane Hana Malijar rekla je prošle nedelje da kontraofanziva neće biti objavljena.

S obzirom na ćutanje ukrajinske strane, ruski vojni blogeri su obično bili prvi koji su davali konkretne informacije o ukrajinskim manevrima tokom prošlih ofanziva.

Rusi očekivali sve sem ovoga

Jedino što je trenutno izvesno jeste da ruska vojska proboj u Hersonsku oblast nije očekivala.

Pročitajte još:

Premeštanje ukrajinskih trupa po svemu sudeći je iznenadilo Ruse, koji su bili fokusirani na borbe u Bahmutu – gradu u Donjeckoj oblasti koji je već mesecima poprište najkrvavijih obračuna.

Sada, tvrde vojni analitičari, Rusi su svesni da Ukrajinci stižu, zbog čega vlada panika – kako među trupama, tako i u samom Kremlju.

To ne čudi jer bi gubitak te oblasti značajno ugrozio rusku vojsku na Krimu i podelio osvojenu teritoriju na pola.

I na kraju, to bi takođe pokazalo koliko je rusko vojno rukovodstvo nesposobno jer nije uspelo da osujeti veoma jasne ukrajinske planove.

BONUS VIDEO Putin u iznenadnoj poseti frontu 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare