amerika japan
Foto: Anthony Behar / ddp USA / Profimedia

Japanski premijer Fumio Kišida i američki poslanici koji su u poseti njegovoj zenlji ponovo su danas potvrdili svoju posvećenost zajedničkom radu u okviru dugogodišnjeg bilateralnog saveza, usred pojačanih globalnih tenzija koje obuhvataju sve od rata u Ukrajini do tenzija s Kinom i Severnom Korejom.

Na sastanku su se delegacija iz SAD i Kišida složili o važnosti održavanja „slobodnog i otvorenog Indo-pacifičkog regiona“, objavilo je Ministarstvu spoljnih poslova Japana.

Poseta šestorice američkih poslanika usledila je posle njihovog ranijeg boravka na Tajvanu, gde su dali naglašenu i javnu izjavu o svojoj podršci toj samoupravnoj ostrvskoj republici, istovremeno uputivši upozorenje Kini. Oni su se u petak sastali s tajvanskim predsednikom Cai Ing-venom.

Kina je tokom posete američke delegacije izvela u znak protesta vojne vežbe u blizini Tajvana. Portparol Džao Liđijan rekao je u Pekingu da je Kina spremna „da preduzme snažne mere kako bi odlučno zaštitila svoj suverenitet i teritorijalni integritet“.

Nervoza Japana zbog stava Kine o Tajvanu, posebno među konzervativnim političarima koji traže da vojska bude agresivnija, pojačala se od izbijanja rata u Ukrajini. To pitanje je osetljivo jer japanski pacifistički ustav usvojen posle poraza u Drugom svetskom ratu zabranjuje upotrebu sile u međunarodnim sporovima.

Zvanično, Japan ne priznaje Tajvan, ali održava s njim prijateljske odnose. Otvoreno je pitanje da li bi SAD intervenisale u slučaju vojne invazije Kine na Tajvan. Analitičari kažu da je uloga Japana u takvoj hipotetičkoj situaciji još nejasnija jer Japan ima ogromno vojno prisustvo SAD na osnovu međusobnog savzeništva.

Kišida je predstavnicima Kongresa SAD rekao da je postojanje bilateralnog savezništva sa SAD jače od podela među političkim partijama u njegovoj zemlji i tražio njihovo razumevanje uloge Japana u radu na miru i prosperitetu u regionu.

Tokijo je takođe tražio podršku SAD za svoje napore da vrati kući Japance koje je Severna Koreja otela pre nekoliko decenija, saopštilo je japansko ministarstvo. Severna Koreja je 2004. godine vratila samo neke od tih otetih ljudi.

Kina je protiv bilo kakvih zvaničnih odnosa stranih vlada s vladom Tajvana jer tvrdi da je Tajvan deo njene teritorije, a ne nezavisna država. Kina i Tajvan su se razdvojili posle građanskog rata 1949. godine.

Bonus video: Tragedija na Tajvanu: Zgrada planula u tri ujutru

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar