Portal Nova.rs preno je netačnu informaciju preuzetu sa portala Jutarnji.hr, da su rezultati nedavno sprovedene ankete među hrvatskim medicinskim radnicima pokazale poražavajuće podatke da bi se vakcinisalo svega polovina lekara i nešto više medicinskih sestara.
Brojni portali u regionu manipulativno su izvestili da je anketa provedena u zdravstvenim ustanovama u Hrvatskoj pokazala da polovina lekara ne želi da se vakciniše. Lekari su se, zapravo, izjašnjavali da li su zainteresovani da se vakcinišu prvim dostupnim dozama vakcine.
Tako da, tačna vest je da polovina hrvatskih lekara nije odbila vakcinu protiv Covid-19.
činjenice?
Tvrdnjama da je polovina hrvatskih lekara odbila vakcinaciju protiv Covid-19 bavio se fact-checking portal Faktograf. U analizi objavljenoj 15.12.2020. godine Faktograf je naveo da je Jutarnji “nepreciznim i senzacionalističkim naslovom pogrešno izvestio o naravi izjašnjavanja lekara o vakcinaciji”. Kako se navodi, u tekstu Jutarnjeg se ne pominje reč “odbijanje”, već je u pitanju procenat ispitanika koji nije odgovorio na upit Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, što su mediji pogrešno protumačili kao “odbijanje vakcinacije”.
“Odbijanje” se ne spominje u tekstu. To proizlazi iz činjenice da lekari na upit HZJZ-a nisu eksplicitno odbili vakcinu, već se nisu prijavili za prve doze prve vakcine, što je bitna razlika. Uostalom, ne radi se ni o konačnoj brojci.
Tih 50 posto lekara ili 40 posto sestara naprosto se nije oglasilo nakon upita Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, odnosno direktora ustanove i na taj se način nije prijavilo za prvu fazu vakcinacije.
Prema Faktogarfovim informacijama, svrha ankete Hrvatskog zavoda za javno zdravlje je bila prikupiti podatke o broju zdravstvenih radnika u bolničkim ustanovama koji će se vakcinisati s prvom isporukom vakcine, te ko će provesti vakcinaciju u prvoj fazi. HZJP je zanimao broj ostalih radnika u zdravstvu, osoba starijih od 65 godina i hroničnih bolesnika koji će se vakcinisati s prvim dostupnim količinama u drugoj fazi ili u prvoj fazi ukoliko broj zainteresiranih zdravstvenih radnika i osoba u domovima bude manji od dostavljene količine.
Iz Komore medicinskih sestara (HKMS) potvrdili su za Faktograf da je ovakva “formulacija” stizala medicinskim radnicima na e-mail, te da nije riječ o klasičnoj anketi.
U prvobitnom tekstu navedeno je da prvi podaci iz bolnica govore da bi se vakcinisalo tek oko polovine lekara, ali bi se zato medicinske sestre u većem broj odlučile za jedinu zaštitu od koronavirusa koja u ovom trenutku postoji. Takođe, prošle sedmice je završeno anketiranje korisnika domova za starije, kao i zaposlenih. Ta je anketa pokazala da bi se vakcinisalo više od 70 posto korisnika, ali bi to učinilo samo 40 posto zaposlenih.
Hrvatski zavod za javno zdravstvo u planu vakcinacije predviđa da će se prvi vakcinisati upravo korisnici i zaposleni u domovaima za starije te zdravstveni radnici, a kako vakcina nije obavezna, potrebno je znati broj onih koji pristaju na cepljenje kako bi se što bolje organizovao vreme, način, mesto i broj doza.
Zbog toga od prošle sedmice u hrvatskim bolnicama traje anketiranje svih zaposlenika o vakcinisanju, a zasad podaci govore da manje od polovine lekara namerava da se vakciniše, navodi se u prvobitnom tekstu.
Budući da se lekari u Hrvatskoj nisu izjašnjavali o tome da li bi prihvatili ili odbili vakcinaciju, te da nije bila u pitanju anketa, već poziv zainteresovanim koji žele primiti vakcinu u prvoj fazi vakcinisanja, tvrdnje iznesene u članku na portalu Jutarnji, a koje je preneo portl Nova.rs su dezinformacija.
Portal Nova.rs izvinjava se čitaocima zbog tvrdnje o “odbijanju vakcinacije” koje su navedene u naslovu i tekstu, a koje se nisu ispostavile kao tačne.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: