U Podgorici će danas biti održana konsitutivna sednica novog saziva Skupštine Crne Gore, na čijem je dnevnom redu i izbor predsednika parlamenta. Kada parlament i formalno bude formiran, predsednik Jakov Milatović ima rok od 30 dana da izabere mandatara za sastav nove vlade. Iako se prošle nedelje činilo da je vlada na čelu sa liderom Pokreta Evropa sad (PES) Milojkom Spajićem praktično gotova stvar, sada je došlo do zaokreta. Predsednik Bošnjačke stranke Ervin Ibrahimović navodno nije zadovoljan ponuđenim resorima, što znači da će Spajiću možda trebati alternativa za glasove Bošnjačke. Tu na scenu stupa nekadašnji Demokratski front (DF), od strane Amerike označen kao "nepoželjni partner".
Na dnevnom redu današnje sednice je i utvrđivanje broja potpredsednika i njihov izbor, kao i izbor predsednika i članova Administrativnog odbora.
Na sednici će biti usvojen izveštaj Državne izborne komisije o vanrednim parlamentarnim izborima koji su održani 11. juna.
Do izbora predsednika parlamenta, sednicom će predsedavati najstariji i najmlađi poslanik i generalni sekretar Skupštine.
Skupština Crne Gore ima 81 poslanika, a novi saziv čine liste Pokreta Evropa sad sa 24 mandata, koalicija Zajedno okupljena oko DPS-a sa 21 mandatom, koalicija Za budućnost Crne Gore (okosnica je DF) sa 13 poslanika. Lista Demokrata Alekse Bečića i Građanskog pokreta URA Dritana Abazovića koja je na izborima nastupila pod nazivom „Hrabro se broji“ ima 11 poslanika, Bošnjačka stranka šest, dva poslanika ima koalicija Socijalističke narodne partije (SNP) i Demosa, kao i Albanski forum, a po jednog poslanika imaju Hrvatska građanska inicijativa (HGI) i Albanska alijansa.
Predsednik Crne Gore Jakov Milatović ima rok od 30 dana od konstituisanja parlamenta da izabere mandatara za sastav nove Vlade.
A kako napreduje sastavljanje vlade?
Do pre otprilike nedelju dana činilo se da Milojko Spajić ima ozbiljne šanse da ubrzo nakon formiranja parlamenta postane novi premijer. On je sastavio nacrt nove vlade, koja ima 22 ministarstva i četiri potpredsednika.
Pokret Evropa sad sastavio je i listu od 10 principa na kojima bi se zasnivala nova vlada, koja je poslata svim partijama na razmatranje, sem DPS-u i pokretu URA.
Međutim, lider Bošnjačke stranke isprva se nije pojavio na sastanku sa Spajićem, pravdajući to drugim obavezama. Nije ga u javnosti bilo ni u narednih nekoliko dana, što predstavlja jasan signal da Bošnjačka želi još nešto kada je reč o pregovorima sa PES-om.
Prema prvobitnom nacrtu, toj stranci pripala bi pozicija potpredsednika za evropsku i spoljnu politiku, kao i ministarstva prosvete, saobraćaja i infrastrukture, poljoprivrede i dijaspore.
Kada se konačno, nakon nedelju dana odlaganja, sastao sa Spajićem, Ibrahimović je poručio da on ne uslovljava, već da treba usaglasiti principe na kojima će počivati nova vlada.
„Imao sam izvanredne i konstruktivne i prijateljske razgovore sa predstavnicima Pokreta Evropa sad. Ovih deset principa su prihvatljivi i dobra podloga za principe koje smo i mi predložili za dopunu. Kako bi ti principi bili pravi temelj nove buduće vlade“, rekao je Ibrahimović.
Dodao je i da je zadovoljan sto su se on i Spajić „našli oko evropske priče“.
„Kad usaglasimo principe nadam se da će početi i priča o raspodeli resora i posle toga verujem da ćemo naći dogovor koji će biti dogovor pomirenja u Crnoj Gori“, rekao je Ibrahimović.
Da li je ovo znak da je Bošnjačka dobila još resora, ili je, pak, Ibrahimović pristao na raniji nacrt, ostaće nepoznato do formiranja 44. Vlade Crne Gore.
Spajić je u okviru zvaničnih pregovora prethodnih dana razgovarao i sa Demokratskom Crnom gorom, Socijalističkom narodnom partijom (SNP), predstavnicima koalicije „Za budućnost Crne Gore“ (ZBCG), kao i predstavnicima Albanske alijanse, Albanske alternative i Hravatske građanske inicijative.
Demokrate, kao i manjinske partije, saglasne su sa principima i podelom resora koju je predložio PES. Ali, ubrzo su na scenu stupili i lideri nekadašnjeg DF-a Milan Knežević i Andrija Mandić.
Spremni da uđu u vladu
Knežević i Mandić su se u prostorijama PES-a sastali sa Spajiće, nakon čega je Knežević rekao novinarima da su se s PES-om usaglasili o ponuđenim principima, i da očekuju nastavak razgovora.
Dodao je da nisu razgovarali o raspodjeli resora, već isključivo o načelima na kojima bi se konstruisala vlast.
Njegov kolega Andrija Mandić, izjavio je da na sastanku nije došlo do dogovora, ponavljajući da im je prihvatljiva platforma Spajićevog pokreta.
Sada su aktuelne spekulacije da je Spajić uključio bivši DF u pregovore, kako bi time nadomestio podršku Bošnjačke stranke, u slučaju da ona izostane.
Sa tim se, navodno, slaže deo međunarodne zajednice, dok je ambasadorka Amerike u Podgorici Džudi Rajzing Rajnke jasno poručila da DF nije poželjan partner.
Tako je Spajić zapao u klackalicu između želja i očekivanja eks DF-a i Ervina Ibrahimovića, a rasplet ove sage počeće kada Milatović i zvanično svom partijskom kolegi da mandat za sastav vlade.
BONUS VIDEO Crna Gora je glasala: Ko će u novu Vladu?