Foto:EPA-EFE/ALI HAIDER

Vrednost akcija na svetskim berzama pala je danas, kao i cena nafte za oko tri dolara po barelu, u trenutku kada se evropski ministri energetike sastaju da razgovaraju o uvozu tog energenta iz Rusije i o sankcijama, prenosi Radio Slobodna Evropa, pozivajući se na svetske agencije.

Berze su zatvorene zbog praznika u Kini, kao i u mnogim drugim azijskim tržištima i u Velikoj Britaniji.

Vrednost indeksa CAC 40 na berzi u Parizu pala je za 1,7 odsto, a nemačkog DAKS za skoro jedan odsto.

Istraživanje je, takođe, pokazalo da je proizvodnja u evrozoni stagnirala u aprilu, jer su se fabrike mučile da nabave sirovine, dok je potražnja bila smanjena zbog naglog porasta cena i zabrinutosti za ekonomske izglede.

To je izazvalo strah od naglog usporavanja u drugom kvartalu, koje će uticati na globalni rast, u trenutku kada centralne banke širom sveta pooštravaju politiku u borbi protiv inflatornih pritisaka, koje je pogoršao rat u Ukrajini.

Izveštaj koji pokazuje da su restriktivne mere u cilju sprečavanja širenja virusa korona ograničile proizvodnju u Kini, glavnom regionalnom pokretaču rasta, novi je izvor zabrinutosti investitora.

Epidemija korone uticala je na operacije kineskih fabrika i tražnju na tržištu, rekao je analitičar Biroa za statistiku u Pekingu Džao Ćinghe.

Neka preduzeća su smanjila ili obustavila proizvodnju, uz poremećaje u logistici, kao i u snabdevanju sirovinama i komponentama.

Ministri energetike EU sastaju se danas kako bi razgovarali o odluci Rusije da prekine isporuke gasa Bugarskoj i Poljskoj i o šestoj rundi sankcija zbog odluke Moskve da izvrši invaziju na Ukrajinu.

Uoči tog sastanka, cena referentne američke nafte je pala za 2,98 dolara na 101,71 dolara po barelu u elektronskom trgovanju na berzi u Njujorku.

Nafta tipa Brent, koja je međunarodni standard, pojeftinila je 2,78 dolara na 104,36 dolara po barelu.

U petak su na Volstritu veliki gubici tehnoloških akcija izazvali pad indeksa S&P 500 od 3,6 odsto, a Nasdak Composite za četiri odsto, ukupno u aprilu 13,3 odsto, što je najveći mesećni gubitak od 2008. godine.

Bonus video: Srbiji skinute sankcije na uvoz nafte – presudilo glasanje protiv Rusije?

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar