Na prvi zvuk sirene koja upozorava na opasnost od granata, vojnici u tek oslobođenom, ali pustom ukrajinskom selu Blahodatne, zaronili su u korov pored puta, sa glavama u zemlji ne bi li izegli eksplozije. "Da li su svi živi", prodrao se jedan vojnik, kada su udari prestali. Vojnici su skočili i nastavili da trkom "seku" dim koji se širio od eksplozija. Posle nekoliko meseci priprema i pomoći od Zapada, Kijev je zabeležio male uspehe u prvih nedelju i po dana kontraofanzive i proterao je ruske snage iz južne Ukrajine. U žestokim borbama, vojska je saopštila da je probila prvu liniju ruske odbrane i povratila sedam sela. Plodovi njihovog rada mogli su da se vide tokom posete ukrajinske vojske jednom od tih sela, kao što je Blahodatne.
Ali Ukrajina tek treba da angažuje većinu svojih rezervi, uključujući trupe obučene u Evropi i opremljene oružjem iz zemalja-članica NATO alijanse, što znači da može da donese još vojne snage. Ali sa svakim trijumfom, njeni vojnici postaju sve ranjiviji, bliže su ruskoj artiljeriji, idu kroz minska polja, nezaštićeni od vazdušnih udara.
Ukrajina je angažovana na dva glavna fronta ka jugu.
„Napadaju raketama, haubicama, minobacačima, helikopterima i dronom“, rekao je narednik Sergej Gubanov, skrivajući se u podrumu dok su napolju odjekivale eksplozije.
U jednom trenutku, zvuk eksplozije naterao je sve vojnike da se bace na pod. Međutim, eksplozije nije bilo. Glavna odbrambena linija Rusije, oko 14 kilometara udaljena od sela, je gust pojas minskih polja, rovova za blokiranje oklopnih vozila i betonskih barijera, poznatih kao zmajevi zubi, raspoređenih u redovima preko polja, čija je namena da zaustave tenkove.
„Posle prve nedelje borbe i ruska strategija dolazi u centar pažnje. Rusi pokušavaju da nanesu što više žrtava i unište što više vozila u borbi ispred glavne odbrambene linije, iscrpljujući ukrajinske snage pre nego što stignu do nje. U stvari, glavna linija odbrane postaje zona ubijanja“, rekao je u telefonskom intervjuu Rob Li, viši saradnik Instituta za spoljnu politiku.
On je dodao da je ruska strategija da „iscrpi ukrajinske jedinice i povuče se nazad, a da pritom ne pretrpi previše gubitaka“.
Ovo je oblast u kojoj se sada nalaze ukrajinske trupe.
Oni su posebno ranjivi odmah nakon osvajanja novog terena, kada još čiste mine, bore se sa ostatkom ruskog stanovništva i smišljaju gde mogu da pronađu zaklon.
Ako ruska strategija bude efikasna, Ukrajina bi mogla da izgubi previše svojih novo obučenih trupa, kojih ima na desetine hiljada, i previše tenkova i borbenih vozila pešadije.
Čak i ako dođu tako daleko, vojska bi mogla da bude previše oslabljena da krene na jug i pomogne u postizanju glavnog cilja – presecanje takozvanog kopnenog mosta koji povezuje Rusiju sa okupiranim poluostrvom Krim. To bi se ostvarilo tako što bi se stiglo do Azovskog mora, udaljenog oko 100 kilometara.
Borbe koje se sada vode prvenstveno su na dve lokacije udaljene oko 80 kilometara južno od Velike Novosilke i južno od Orihiva. Ukrajina napadom na ova dva mesta primorava Rusiju da odluči gde će rasporediti svoja vojna pojačanja.
Obe strane su sada u igri pogađanja.
Dosadašnja bitka južno od Velike Novosilke, koja se vodila u Donjeckoj oblasti, za Ukrajince je išla bolje od borbi kod Orihiva, koji je u Zaporoškoj oblasti.
Zamenica ministra odbrane Hana Malar rekla je da kontraofanziva napreduje „postepeno, ali stabilno“. General Aleksij Hromov, zamenik komandanta operacija u Generalštabu, rekao je da je Ukrajina napredovala ukupno 6,5 kilometara.
Vojnici 68. brigade rekli su da je četa ruskih vojnika, oko 100 ljudi, „odsečena“ prilikom povlačenja iz sela Blahodatne. Ukrajinci su ih lovili, pokušavajući da izbegnu artiljerijsku vatru.
Oni koje su do sada zarobili su loše obučene trupe, uključujući bivše osuđenike, što sugeriše da je Rusija u blizini fronta više koristila borce koje je smatrala „potrošnijim“, dok je sposobnije držala u rezervi, na sigurnom.
Jedan ukrajinski borac, poručnik Sergej Hožulovski, upravljajući oklopnim vozilom koje su obezbedili Amerikanci, prevozio je jednog ruskog ratnog zarobljenika koji je bio vezanih ruku, nogu i očiju.
Na snimku mobilnog telefona, zarobljeni Rus može da čuje kako kaže da nikada nije pucao iz oružja i traži da mu se dozvoli da ostane u Ukrajini.
„Šta ćeš ti uraditi“, upitao je ukrajinski vojnik ruskog, koji odgovara da će graditi kuče, jer „greh je boriti se“.
Ukrajinski vojnici kažu da zarobljenici koje su pokupili tokom protekle nedelje često tvrde da nisu pucali.
Kada su vojnici sa cilje da pronađu one koji su ostali, prvi put ušli u selo nakon što ga je uništila ukrajinska vojska, to je bilo „jezivo i devastirano mesto“. Skoro svaka kuća je bila dignuta u vazduh, a u dvorištima je rastao korov. Većina stanovnika je odavno pobegla.
Komandant Vladimir Rovensk, sedeo je u mračnoj prostoriji ispred kompjuterskih ekrana, dok su eksplozije okruživale kuću. Kako je rekao Rusi su „‘ukopani’ i svuda ima mina“.
Jedan ukrajinski vojnik, narednik Jevhen, pokušao je da za uspomenu iznese iz sela kašiku koju je ostavila ruska vojska, ali ispustio je pokušavajući da se nađe zaklon od artiljerijske vatre.
„Nije velika stvar. Nisam ubijen. Kašika nije bila važna“, kazao je on.
BONUS VIDEO Putin u iznenadnoj poseti frontu