Parižani su sa nestrpljenjem čekali 25. jun, kada je posle tri meseca, tačnije 104 dana, ponovo otvoren Ajfelov toranj. Karte su rasprodate u jednom danu, a na tornju su obavezne mere za suzbijanje širenja koronavirusa, pa je lift zatvoren, a posetioci ga obilaze peške, stepenicama.
Ova najposećenija turistička lokacija u Parizu, izgrađena 1889. godine, nikada od Drugog svetskog rata do danas, nije bila pod katancem ovako dugo kao sada, za vreme pandemije koronavirusa, piše Ekonomik tajms.
Međutim, iako je otvoren, na tornju su obavezne stroge higijenske i zaštitne mere. Posetioci će do jula moći da posete samo prva dva nivoa tornja, do kojih se može doći stepenicama, a svi posetioci stariji od 11 godina moraće da nose zaštitne maske i da poštuju socijalnu distancu.
Menadžment Ajfelovog tornja saopštio je da će lokacija biti potpuno otvorena tek kasnije tokom leta. Ajfelov toranj godišnje poseti oko sedam miliona posetilaca, otprilike tri četvrtine turista iz inostranstva. Turisti i Parižani spremni da malo vežbaju, okupili su se u četvrtak ispred tornja, kada se gvozdeni spomenik ponovo otvorio posle tri meseca, što je bilo simboličan potez u danima kada Francuska izlazi iz karantina.
Na Ajfelov toranj već prvog dana popelo se oko 50 ljudi, uglavnom Francuza, koji su strmim stepenicama stigli do prva dva nivoa, a liftovi i gornja osmatračnica ostaće zatvoreni zbog socijalne distance.
„Plačem, ali to su suze radosnice. Ovo je jedan jako emotivan trenutak nakon ovih teških meseci „, izjavila je Tereza, koja je u poseti Parizu jedva dočekala da se popne na toranj.
„Popeću se, ali polako“, rekao je jedan 60-godišnjak, noseći obaveznu masku za lice, „A ako ne uspem, nije strašno, važno je da sam ovde!“
„Veoma je poseban osećaj biti ovde na tornju, u ovom trenutku“, rekao je Manuel Mehl, koji je „spontano“ došao iz Pfafenhofna u Nemačkoj, sa suprugom Amerikankom.
Patrik Branko Ruivo, direktor kompanije koja radi na veb lokaciji SETE, rekao je da će se vrh Ajfelovog tornja ponovo otvoriti 15. jula, mada će u lift biti dozvoljeno da uđe samo osam ljudi, umesto uobičajenih 45.
„Ovo zatvaranje tornja na 104 dana, koštalo je kompaniju 27 miliona evra (30 miliona dolara) izgubljene prodaje“, rekao je on, dodajući da će broj posetilaca za sada biti strogo ograničen.
Ajfelov toranj obično godišnje poseti oko sedam miliona ljudi, otprilike tri četvrtine iz inostranstva.
Odsustvo gužve, međutim, nije predstavljalo problem za Iris Vang, 25-godišnjakinju iz Kine.
„Mirnije je, to mi se sviđa“, rekla je ona za AFP.
Aleks (15) je u poseti majci, a došao je iz Holandije u Pariz:
„Ovo je prvi put da sam u Parizu. Stvarno je sjajno biti ovde. Videli smo Ajfelov toranj i to je pravi doživljaj!“
Oznake terena rađene su kako bi se obezbedila socijalna distanca, a SETE je obećao „svakodnevno čišćenje i dezinfekciju javnih prostora kod kule“.
Francuska je jedna od najposećenijih zemalja na svetu, a njena turistička industrija je stradala pod blokadom da zaustavi pandemiju korone, a hoteli, restorani, muzeji i pozorišta bili su zatvoreni tokom tri meseca.
Francuska je ukinula ograničenja na evropskim granicama 15. juna, a turistička industrija se nada da će strani posetioci ponovo početi da pristižu čim započne letnja sezona.
U Ajfelovom tornju, cene karata za decu prepolovljene su za jul i avgust.
„Parižani i Francuzi, sada je vreme da dođete do Ajfelove kule. Prvi put u istoriji nećete morati da stojite u redu!“ rekao je Branko Ruivo.
Restoran na tornju, na 125 metara visine, koji krasi Mišelinova zvezda, biće otvoren 30. juna.
Pratite nas i na društvenim mrežama: