Foto:Yasuyoshi CHIBA / AFP / Profimedia; Profimedia.rs

Rusi su 54 dana u zarobljeništvu držali Romana Baklazova, biznismena i volontera za dostavu hrane u ukrajinskom gradu Hersonu.

U pokušajima da ga slome, mučili su ga elektrošokovima i prisiljavali ga da samog sebe naziva nacistom.

“Većina je imala maske sve vreme. Ne bih sada mogao da prepoznam svoje zlostavljače”, rekao je 41-godišnji Roman za Politico. “Osim mučenja, terali su nas da učimo rusku himnu i čitamo proruske knjige”.

Zarobljenici su morali da čitaju prorusku literaturu u samicama, a često im nije rečeno koliko dugo će njihovo zarobljeništvo trajati ni šta se događa izvan zatvora, kaže Baklazov. Istražitelji su na zidovima ćelija pronašli ispisane proruske slogane i pesme, prenosi N1 Zagreb.

Foto: EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV, Anatolii Stepanov / AFP / Profimedia, Konstantin Mihalchevskiy / Sputnik / Profimedia, AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia,EPA-EFE/SERGEJ BOBYLEV / KREMLIN POOL / SPUTNIK / POOL MANDATORY CREDIT

U pozadini zlostavljanja nalazi se hladnokrvna, proračunata želja da se izbriše ukrajinski identitet, navodi list.

Vejn Jordaš, partner u međunarodnoj pravnoj kancelariji za ljudska prava Global Rights Compliance, za sebe kaže da je kao tužilac na području ratnih zločina očvrsnuo na sve, ali čak i on je bio šokiran metodičnim, unapred osmišljenim planovima u pozadini ratnih zločina koje su vojnici Kremlja počinili nad Ukrajincima.

Jordaš predvodi Mobile Justice Team, jedinicu svoje kompanije koja blisko sarađuje s Ukrajincima. Nedavno se vratio iz oslobođenih delova regije Herson, gde je njegov tim pomogao ukrajinskim tužiocima u analizi novih dokaza o najmanje 20 ćelija za mučenje koje su Rusi vodili tokom osam meseci okupacije. Tužioci su takođe prikupili izjave više od hiljadu žrtava nezakonitih pritvora i mučenja koje su počinile ruske snage beznednosti u okupiranim delovima Hersona.

“Ovi zločini nisu izolovani, nisu rezultat preterane sile vojnih jedinica koje postupaju na svoju ruku,” rekao je Jordaš za Politico.

Dodaje da su zločini protiv čovečnosti ključni deo ruske vojne strategije. Prema njegovim rečima, modus operandi Kremlja sastoji se od tri faze.

U prvoj dolazi do identifikovanja svih društvenih vođa – vojnih zapovednika, političara, novinara ili volontera. Rusi se rešavaju svakoga ko bi mogao na bilo koji način da pruži otpor ili zaštititi civilnu populaciju. Nakon toga dolazi proces filtriranja, tokom kog se populacija izoluje i nalazi pod konstantnim posmatranjem. Sigurnosne provere su stalne, a njima želi da osigura da neće doći do pružanja otpora. Treća faza je uništavanje bilo čega Ukrajinskog: knjiga, simbola, kulturnih artefakata. Deca prolaze re-edukaciju kroz ruski kurikulum.

PROČITAJTE JOŠ:

“To ne možete postići bez ilegalnih hapšenja, mučenja, ubijanja civila, prisilnog izmeštanja stanovništva ili otimanja dece. Upravo to su načini na koje Rusija želi da postigne svoje vojne ciljeve,” kaže Jordaš.

“Ne možete se do ove mere iživljavati nad civilnom populacijom ako vam cilj nije uništiti Ukrajinu kao naciju. To je ono što je po meni neobično u oružanom sukobu. Nivo kalkulacije je neverovatan.”

Na početku marta prošle godine, stanovnici Hersona šokirali su svet kada su izišli na ulice kako bi se suprotstavili okupaciji. Čak i nakon što je ruska vojska zauzela grad, stanovništvo je protestovalo protiv okupatora. U aprilu su Rusi počeli nasilno da guše proteste, pucajući na nenaoružane civile.

Nedugo nakon toga, protesti su prestali. Okupatori su osnovali marionetsku vladu i preuzeli kontrolu nad internetom i protokom informacija. Uskoro su se na internetu pojavili videozapisi u kojima se stanovnici Hersona izvinjavaju ruskoj vojsci jer su u početku pružali otpor. Ukrajinski učitelji prisiljeni su da koriste ruski kurikulum, a knjige na ukrajinskom sistematski su uništavane.

BONUS VIDEO: Putin o ratu u Ukrajini

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar