Foto: Shutterstock, Promo Atlas grupa

Uprava lokalnih javnih prihoda Opštine Budva pokrenula je postupak prinudne naplate 375 hiljada evra duga na ime poreza za nepokretnost od podgoričke kompanije “Attika land” odbeglog biznismena Duška Kneževića. Radi se o poreskom dugu za nekoliko parcela čija je ukupna površina od oko 50 hiljada kvadrata iznad plaže Mogren, na kojima je delom “Attika land” Kneževića stopodstotni vlasnik, a delom je suvlasnik.

U rešenju Uprave lokalnih javnih prihoda u koje su “Vijesti” imale uvid navodi se da je reč o poreskom dugu od 371.217 eura i kamati od 2.895 evra. Piše da je reč o porezu koji je obračunat za nekoliko parcela čija je ukupna površina od oko 50 hiljada kvadrata, na kojima je delom “Attika land” stoodstotni vlasnik, a delom je suvlasnik sa Atlas bankom, i kompanijom “Mogren hill”, kćerkom firmom.

U pitanju je zemljišni kompleks iznad plaže Mogren.

Opština je još u oktobru, na osnovu rešenja Uprave lokalnih javnih prihoda, upisala hipoteku na jednu od parcela od oko deset hiljada kvadrata, kada je poreski dug iznosio 264.423 evra.

Inače, kompanije Duška Kneževića godinama u samom vrhu su crne liste poreskih dužnika Opštine Budva koja je i ranijih godina bila prinuđena da upisuje hipoteke kako bi se osigurala da će naplatiti poreska potraživanja.

Opština je još 2015. na parcelu “Attika land” upisala hipoteku na ime poreskog potraživanja od nešto više od sedam hiljada evra, da bi godinu kasnije blokirala zemljišni kompleks na ime duga od 63 hiljada evra za porez na nepokretnost.

Kompletna imovina Kneževića u Budvi, pa i parcela iznad plaže Mogren, u septembru 2019. blokirana je i od Specijalnog tužilaštva, nakon što je Viši sud donio privremenu meru zabrane upravljana imovinom kompanija, čiji je biznismen stvarni ili skriveni vlasnik.

Specijalno državno tužilaštvo (SDT) u više procesa označilo je Duška Kneževića kao organizatora kriminalne grupe, koja je malverzacijama oštetila budžet za više stotina miliona evra. SDT vodi istragu protiv Kneževića za pranje novca, organizovanje kriminalne grupe, utaju poreza. Upravo “Attika land” je pominjana u jednoj od afera poznatoj kao “Karbon”, gde je Knežević osumnjičen da je zajedno sa svojim saradnicima, preko IBM banke utajio 1,9 miliona evra poreza.

Osim hipoteke lokalne uprave, blokadu je još ranije upisala i grčka “Pireus banka” na iznos od 24 miliona evra.

Podgorička firma “Attika land”, kako se navodi u Centralnom registru privrednih subjekata (CRPS), osnivač je budvanskih kompanija “Mogren hill” i “Mogren garden”. Prema poslednjem izvodu CRPS-a, firmu “Attika land” osnovala je podgorička kompanija “Ridley park” čiji su osnivači ofšor kompanije sa Britanskih Devičanskih Ostrva “Newcom Worldwide limited” i “Cosmos ltd sa Antila” koja se kao akcionar godinama pojavljivala u više kompanija iz portfelja Kneževićevog “Atlas Mont fonda”.

”Attika land”, kao i kompanije čiji je ona osnivač, vlasnici su u podnožju brda Spas i iznad plaže Mogren atraktivnog zemljišnog kompleksa, na kojima je godinama unazad Atlas grupa promovisala realizaciju dva luksuzna projekta – planirana je izgradnja turističkog naselja “Mogren garden”, ukupne površine do 30.000 kvadrata i rezidencijalnog kompleksa “Mogren hill”.

Do toga nikada nije došlo, iako je Atlas grupa pokušavala da pronađe investitora.

Foto: Shutterstock

Seriju hipoteka Uprava lokalnih javnih prihoda je tokom prošle i ove godine upisala praktično na imovinu svih Kneževićevih firmi u Budvi, koje praktično ne plaćaju porez na nepokretnost.

Na spisku poreskih dužnika su firme pored “Attika Land”, “Mogren hill”, “Mogren garden”, su i “Expo invest”, “Expo Budva”, kao i „Rekreturs“.

Opština Budva je pre nekoliko meseci blokirala veliki zemljišni kompleks u zaleđu plaže Kamenovo od 33 hiljade kvadrata kako bi se osigurala da će kompanija “Rekretaurs” vratiti dug a blokiran je i kompleks Jadranskog sajma zbog neplaćenog poreza.

Duško Knežević od februara prošle godine boravi u Londonu, od kada je Crna Gora raspisala crvenu poternicu za njim. Pre dve godine Interpol je povukao poternicu koju je Podgorica raspisala za njim.

Crnogorske vlasti zatražile su početkom jula pred u sudom u Londonu njegovo izručena, ali su Kneževićevi svedoci osporili taj zahtev, tvrdeći da u Crnoj Gori on ne bi imao pravično suđenje. Svedoci su rekli da, ako bude izručen i suoči se sa optužbama za prevaru od 12,5 miliona evra, za šta ga tereti država, ne bi imao fer suđenje.

***

BONUS VIDEO: Vožnja auto-put Crna Gora

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar