Oglas

Photojournalist in a helmet and flak jacket wore protective equipment for shooting in the conflict zone
ART production / Shutterstock

Oduzeti nagradu fotografu Bojanu Stojanoviću

autor:
19. jun. 2026. 15:17

Generalna skupština Evropske federacije novinara (EFJ), koja se održava u Ankari, usvojila je danas hitnu rezoluciju o oduzimanju nagrade koju je međunarodna organizacija World Press Photo 1993. godine dodelila fotografu Bojanu Stojanoviću, saopštilo je Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS), koje je podnelo rezoluciju.

Oglas

Rezolucija se odnosi na fotografiju koja prikazuje egzekuciju Huseina Krše, muslimanskog civila, tokom rata u Bosni i Hercegovini. Originalni potpis fotografije lažno je predstavljao Huseina Kršu kao muslimanskog snajperistu koji je navodno pucao na srpsku izbegličku kolonu.

Organizacija World Press Photo naknadno je izmenila potpis nakon što su dokazi pokazali da je reč o civilu, ali nagrada nije oduzeta.

U obrazloženju rezolucije posebno je ukazano na istraživački tekst "Ubijanje za fotografiju" novinarke Barbare Matejčić, koji iznosi verodostojne dokaze da fotografi nisu bili na licu mesta slučajno.

Svedočenja pred Međunarodnim krivičnim tribunalom za bivšu Jugoslaviju, uključujući svedočenje bivšeg policajca osuđenog za ratne zločine na 40 godina zatvora Gorana Jelisića, ukazuju da su policijski službenici namerno organizovali prisustvo fotografa kako bi snimili ubijanje muslimanskih zatvorenika Huseina Krše i Hajrudina Muzurovića, u propagandne svrhe.

Kako je istaknuto tokom predstavljanja rezolucije, ovaj slučaj prevazilazi grešku u potpisu fotografije ili neizvesnost ratnih okolnosti. Reč je o mogućnosti da fotografija nastala kao deo propagandne operacije, koja je u datom momentu lažno prikazala identitet i dostojanstvo civilne žrtve ratnog zločina, i dalje nosi jednu od najprestižnijih nagrada u oblasti fotonovinarstva.

Nezavisno udruženje novinara Srbije i Udruženje BH novinari formalno su 28. aprila 2026. zatražili od organizacije World Press Photo da oduzme nagradu. Organizacija je 3. juna 2026. odbila taj zahtev, navodeći da nakon pregleda dokumentacije i ponovnog razmatranja i provere arhivske građe koju oni poseduju, nisu izneti proverljivi dokazi koji bi opravdali oduzimanje.

Usvojenom rezolucijom EFJ poziva organizaciju World Press Photo da oduzme nagradu iz 1993. godine, da porodici Huseina Krše uputi formalno priznanje u vezi sa lažnim prikazivanjem žrtve i štetom koju je nanelo dalje čuvanje nagrade, te da u arhivama i budućim komunikacijama uz fotografiju objavi odgovarajući kontekst.

Evropska federacija novinara izrazila je punu podršku javnoj peticiji koju će novinarske organizacije iz regiona, članice SafeJournalists mreže, pokrenuti i pozvala međunarodnu novinarsku zajednicu da se pridruži tom zahtevu.

"Ovaj slučaj postavlja suštinska pitanja o etičkoj odgovornosti u fotonovinarstvu, dostojanstvu žrtava ratnih zločina i obavezi vodećih međunarodnih institucija i organizacija da reaguju kada ozbiljni dokazi dovode u pitanje ranije nagrađene radove, ocenio je NUNS.

Udruženje je istaklo da etički standardi novinarske profesije zahtevaju jasnu granicu između dokumentovanja ratnih zločina i učestvovanja u propagandi koja ih okružuje, a usvajanjem rezolucije EFJ šalje jasnu poruku da novinarska profesija ne sme ćutati kada su istina, odgovornost i dostojanstvo žrtava istovremeno dovedeni u pitanje.

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare