Brojne spasilačke ekipe iz celog sveta poslednjih nedelju dana uputile su se u Tursku, zemlju čiji je deo teritorije praktično potpuno razoren nakon serije zemljotresa. Jedna od njih je i medicinski interventni tim iz Srbije koji se trenutno nalazi u Karamanmarašu - gradu koji se našao u epicentru potresa. Sa ekipom portala Nova, koja se takođe nalazi u Turskoj, članovi ovog tima podelili su utiske, ali i razloge svoje misije u Turskoj.
Dragan Bjelić (25) je vođa tima koji je u Tursku stigao kao pomoć u naporima da se pronađe i spase što više žrtava. On je kao student završne godine Medicinskog fakulteta u Novom Sadu odlučio da okupi tim medicinskih radnika i spasioca, koji su kao volonteri stigli u zemlju razororenu zemljotresom.
„Kada smo videli kako sve ovo izgleda i sa čime su se građani Turske suočili, moja osnovna lična i ljudska potreba je bila da okupimo tim i pokušamo da dođemo u Tursku. To smo i uradili, stupili smo u kontakt sa ambasadom Turske u Beogradu, oni su kontaktirali ovdašnji Direktorat za katastrofe i vanredne situacije (AFAD), koji nam je odobrio dolazak u Tursku“, kaže on.
Ovaj tim je u kontaktu sa ministarstvom spoljnih poslova, ali i spasilačkim ekipama ministarstva unutrašnjih poslova Srbije, koje se već nekoliko dana nalaze na najugroženijim područjima u Turskoj.
„Bili smo u kontaktu i sa našim ministarstvom spoljnih poslova, oni su obavešteni, kao i ambasada Srbije u Turskoj, koja nam pruža svu potrebnu asistenciju. Već godinama smo se spremali za vanredne situacije ovakvog tipa, radili smo i u kovidu na intenzivi. Ovo je naša potreba, da pomognemo ljudima u nevolji“, naglašava Bjelić.
Tim na čijem se čelu nalazi je pre nekoliko dana stigao u Adanu, nakon čega je raspoređen u Karamanmaraš, grad na mediteranskom delu Turske.
„Stigli smo u Adanu, nakon čega smo helikopterom transportovani u Karamanmaraš. Tamo smo pripojeni turskom i brazilskom timu za pretragu i spasavanje. Odmah po dolasku bili smo upućeni na teren, gde smo zajedno sa turskim timom pretraživali zgrade gde potencijalno ima preživelih“, ispričao je Bjelić za Novu.
Kako ističe, odmah na početku zatekli su slogu i zajedništvo.
„Ono što smo mi zatekli je veliki broj spasilačkih timova iz celog sveta koji se solidarišu sa građanima Turske, došli su da zajedničkim snagama odgovore na ovakvu katastrofu. Građani su takođe izuzetno korektni prema nama, brinu i na raspolaganju su nam za sve što je potrebno. Što se organizacije tiče, sa njihove strane je sve kako treba“, naglašava on.
Kako je već prošlo nekoliko dana od prvog potresa koji je pogodio Tursku, sve manje nade ima da se u ruševinama krije tračak života. Ipak, spasioci kažu da još uvek nije sve gotovo.
„Mogli smo da vidimo da i posle 72 sata spasilačke ekipe i dalje uspevaju da izvuku preživele iz ruševina, tako da optimizam i dalje postoji. Nada se ne gubi“, kaže Dragan.
Kada je reč o samom procesu rada ovog i mnogih drugih spasilačkih timova, on je naporan i složen.
„Radi se u smenama, prvi tim je već otišao na teren jutros. Mi ćemo sa timovima Brazila i Turske otići u četiri sata na teren. Turski tim sa kojim mi radimo je specijalistički tim, imaju opremu, oni kažu za „slušanje zgrada“. Postoje i termalne kamere, sve se to koristi za pretragu zgrada. Uglavnom na početku neko vikne „mi smo spasilački tim, ako naš čujete, tupkajte“, a onda senzori registruju ako neko odgovori“, objašnjava sagovornik Nove.
U timu je zasad ukupno sedam ljudi, a jedan od njih je i Ivan Raković (25), koji je krije da je situacija na terenu izuzetno složena.
„Došao sam na poziv medicniskog interventnog tima. Prvi utisak je čudan, dolaziš ovde i znaš šta te čeka, ali opet niko nije svestan toga. Sve dok nismo sleteli ovde, nismo imali realan osećaj da smo tu i kakva je tačno naša misija. Prvi susreti sa ruševinama su bili juče, čim smo stigli u grad i stvarno je neverovatno. Oko šezdeset odsto grada je nestalo, ruševine i ljudi koji su ovde i koji čekaju neke novosti o bližnjima i mi koji pokušavamo nešto da uradimo da im pomognemo…Teško je procesuirati to u glavi, fokusiramo se na rad. Da damo sve što mi možemo, pa nešto će dobro izaći iz toga“, zaključuje on.
BONUS VIDEO Trenutak izvlačenja žene iz ruševina u Kahramanmarašu
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare