„Crna Gora je pred istorijskim zaokretom, a Đukanovića čekaju nezgodna vremena: ako taj car sklon biznisu izgubi imunitet, verovatno mu prete nove istrage zbog zloupotrebe moći i korupcije“, piše berlinska štampa.
„Opušteni pobednici izgledaju drukčije“, opisuje berlinski Tagesšpigel obraćanje crnogorskog predsednika nakon prvog kruga izbora u nedelju (19. mart). Navodi se da je „večni regent“ Milo Đukanović sa „slatko-kiselim osmehom docirao o još uvek mogućoj pobedi“.
No, list ocenjuje da će u drugom krugu favorit biti izazivač Jakov Milatović (37). „Raniji ministar ekonomije i kandidat pokreta Evropa sad može da računa na lavovski deo glasova kandidata koji su ispali u prvom krugu“, piše Tagesšpigel.
Dodaje se da se Đukanović nadao duelu sa „srpskim nacionalistom“ Andrijom Mandićem, protiv kojeg bi još imao realne šanse u drugom krugu 2. aprila, prenosi Dojče vele.
Ovako, Tagesšpigel zaključuje: „Crna Gora je pred istorijskim zaokretom, a Đukanovića čekaju nezgodna vremena: ako taj car sklon biznisu izgubi imunitet, verovatno mu prete nove istrage zbog zloupotrebe moći i korupcije.“
Crna Gora – pozitivan primer za Balkan?
Berliner cajtung objavio je tekst crnogorskog pisca Ilije Đurovića koji živi i radi u Berlinu. Vidljivo je, piše Đurović, da su „srpski i crnogorski nacionalisti ostali bez goriva za političke igrice“. Građani umesto toga poverenje daju Evropi sad, i time nekoj vrsti „ekonomskog populizma“ koji obećava bolji život odmah.
„Političar sa najdužim stažom u Evropi, Milo Đukanović, kroz dve sedmice bi mogao da ode u političku penziju. Tome bi svakako trebalo da se radujemo“, dodaje se u tekstu.
„Na taj način bi Crna Gora mogla da bude pozitivan primer za druge zemlje Zapadnog Balkana, gde političari produžavaju politički život tako što podstiču i održavaju nacionalističke konflikte i podele, dok oni sami i njihovi ljudi profitiraju od korumpiranog sistema“, zaključuje Đurović u tom tekstu.
Na scenu stupa nova generacija političara
O izborima piše i socijalistički dnevni list Nojes Dojčland: „Đukanović je dugo važio za garanta puta na Zapad, zbog čega mu je tolerisano zavlačenje ruku u državnu kasu.“
List navodi da sada sa Milatovićem na scenu stupa nova generacija političara. „Nimalo ne zaostaje za Đukanovićem u evropskim ambicijama, naprotiv. Milatović kritikuje sveprisutnu korupciju Demokratske partije socijalista i predstavlja je kao balvan na evropskom putu. Milatović bi bio jednako dobrodošao u Briselu, Berlinu i Vašingtonu.“
Oba kandidata u drugom krugu su „prozapadna“
U komentaru berlinskog lista Tagescajtung navodi se da su oba kandidata u drugom krugu „prozapadna“, i „politički fosil“ Đukanović i, kako piše autor Erih Ratfelder, „dosadašnji ministar finansija“ Milatović.
„Već sada je jasno da će Crna Gora ostati u NATO i, nakon svih ovih godina kandidatskog statusa, ponovo ozbiljno raditi da konačno bude primljena u EU. Za to su izgledi povoljniji nego ranije. Uprkos svoj kritici politike EU, Brisel u svetlu ruskog rata u Ukrajini na inicijativu Nemačke i Francuske sada ipak ozbiljnije radi na tome da približi države Zapadnog Balkana i time otvori i put Crne Gore za integraciju“, navodi se u komentaru.
U tekstu se dodaje da se za Đukanovića, „uprkos svim zaslugama za nezavisnost Crne Gore, lepi etiketa da je odgovoran za korupciju“, pa je zato Milatović „favorit civilnog društva, levih i zelenih snaga, manjina i prozapadnih Srba“.
„To što je prosrpski i proruski kandidat Andrija Mandić sa 19 odsto tako propao, pre svega je šamar srpskom predsedniku Aleksandru Vučiću i time i Vladimiru Putinu. Jer, Crna Gora je trebalo da bude prva kockica u formiranju srpskog sveta koji, analogno ruskom svetu, stanovništvo u drugim zemljama treba da okrene ka otadžbini“, dodaje se u Tagescajtungu.
BONUS VIDEO: Izjava predsedničlkog kandidata Pokreta „Evropa sad“ Jakova Milatovića posle prvog kruga predsedničkih izbora