Bivši federalni tužilac iz SAD Martin De Luka boravio je u Banjaluci. Iako se govorilo da je cilj njegove posete da proveri utrošak novca koji je u BiH plasirao USAID, to nije potvrđeno niti se znaju detalji njegove posete. Nova.rs je ispravila prethodno objavljenu netačnu informaciju o tome da je rekao da je utvrđeno da je novac nestao.
“Prema preliminarnim saznanjima, otprilike u poslednje četiri godine u programe USAID-a u BiH potrošeno je 402 miliona dolara, a od toga, kako razumemo prema onome što su nam rekle bosanske vlasti, oni mogu opravdati 155 miliona dolara, koji imaju detaljan opis projekta, ali još uvek ima oko 250 miliona dolara koji, izgleda, nemaju jasne opise toga kako su sredstva korištena i kako su sredstva utrošena. I zato, pošto se, naravno, radi o novcu poreskih obveznika SAD-a, veliki je prioritet da se razjasni šta se dogodilo. To je nešto što veoma pažljivo posmatramo i, znate, zahvalni smo na pozivu da sarađujemo i imamo priliku da to ispitamo”, rekao je De Luka.
Ovaj tekst je izmenjen u odnosu na prvobitnu verziju jer su u verziji teksta koji je preuzet s RTRS-a izostavljene činjenice koje je izgovorio, a to je da je dobio podatke od “bosanskih vlasti”. Takođe, nije tačno da je utvrđeno da je novac nestao.
Iako smo u tekstu prvobitno objavili tvrdnju da je nestalo 250 miliona dolara USAID-ovih sredstava i da je to potvrdio američki zvaničnik Martin De Luka, nakon analize i provere činjenica na portalu Raskrinkavanje.ba ispostavilo se da ta tvrdnja nije tačna.
USAID je u BiH od 2020. godine uložio tek oko 159,5 miliona dolara. Ostatak novca došao je od drugih američkih institucija, poput Ministarstva spoljnih poslova i Ministarstva odbrane.
Sasvim sigurno je da se u BiH proteklih nekoliko godina nije “izgubilo” 246 ili 250 miliona dolara USAID-ovog novca. To je nemoguće, s obzirom na to da nisu ni uložili toliko novca u BiH – objavili su na platformi za analizu činjenice Raskrinkavanje.ba.
NAPOMENA: Ovaj tekst je ažuriran 17.03. U prvobitnoj verziji teksta navedena je tvrdnja o nestanku 250 miliona dolara USAID-ovih sredstava, uz navodnu potvrdu Martina De Luke. Međutim, provera na portalu Raskrinkavanje.ba pokazala je da ta informacija nije tačna. U prenetom tekstu ispravljena je ta informacija. Naslov ovog članka i deo izjave De Luke je ažuriran nakon što je platforma Raskrinkavanje utvrdila da je RTRS pogrešno i manipulativno preneo i predstavio izjavu De Luke.
Nova.rs se izvinjava čitaocima zbog objavljivanja lažne vesti.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare