Foto: STR / AFP / Profimedia

Kinez koji je otet kao beba pre 32 godine, u ponedeljak se konačno ponovo sastao sa svojom biološkom porodicom, uz pomoć tehnologije za prepoznavanje lica.

Mao Jin je otet 1988, kada je imao dve godine, ispred jednog hotela u kineskom gradu Sian u provinciji Šansi. Prodat je bračnom paru koji nije imao dece, u susednoj provinciji Sičuan, objavio je kineski javni servis CCTV.

Otet je 17. oktobra 1988, kada ga je otac Mao Ženđing vraćao kući iz vrtića.

Dečak je tražio vodu pa su stali na ulazu jednog hotela. Dok je otac rashlađivao toplu vodu, nakratko je skrenuo pogled, i dečak je odveden.

Policija je saopštila da je Mao prodat za šest hiljada juana (840 dolara), preneo je BBC.

Foto: STR / AFP / Profimedia

Vlasti su saopštile da i dalje istražuju provobitnu otmicu i nisu otkrile više informacija o Maovim usvojiteljima.

Mao je odrastao kao Gu Ningning i nije znao da ga njegovi biološki roditelji traže duže od tri decenije, navedeno je u izveštaju.
Policija u Sianu je krajem aprila primila dojavu da je jedan muškarac u provinciji Sičuan kupio dete iz Šansija krajem 1980-ih, objavila je državna agencija Sinhua.

CCTV je prenio da je policija koristila tehnologiju prepoznavanja lica za analizu fotografije Maoa kad je bio dečak i napravila njegovu simuliranu fotografiju kao odraslog, koja je potom upoređena sa fotografijama u nacionalnoj bazi podataka. Nisu navedeni detalji o bazi podataka niti o procesu upoređivanja fotografija, preneo je CNN.

Nakon serije istraga i upoređivanja, policija je ušla u trag muškarcu u gradu Mianjang, koji je ličio na Maoa. Kasnije je putem analize DNK utvrđeno da je on nestali sin, navodi Sinhua.

Mao, sada 34-godišnjak, ponovo se sastao sa pravim roditeljima u ponedeljak na konferenciji za novinare, koju je organizovala policija Siana.

„Ne želim da me ikad više napusti. Neću ga pustiti da me napusti,“ rekla je njegova majka Li Đingži, čvrsto držeći sina za ruku.
Mao, koji se sada bavi biznisom uređenja prostora u Sičuanu, rekao je da će se preseliti u Sian da živi sa biološkim roditeljima.

Nakon njegovon nestanka, Li je napustila posao i posvetila se potrazi za sinom. Podelila je više od sto hiljada flajera i gostovala u brojnim TV emisijama, uključujući X faktor. Postala je i volonterka, prikupljajući informacije o drugoj nestaloj deci i pomogla da se njih 29 ponovo sastane sa svojim porodicama.

CCTV je objavio da je Mao ranije gledao Li na televiziji kada je pričala o nestalom sinu, i da je bio dirnut njenom upornošću, ali da nije ni sanjao da je on dečak kojeg decenijama traži.

Ne postoje zvanični podaci o tome koliko dece bude oteto u Kini svake godine. BBC prenosi procenu iz 2015. da se radi o 20 hiljada dece. Na sajtu „Baby Come Home“, gde kineski roditelji postavljaju obaveštenja o nestaloj deci, više od 51.000 registrovanih porodica traga za svojom decom, navodi CNN.

Prema navodima Sinhue, policija je pronašla i ponovo spojila više od 6.300 otete dece sa njihovim porodicama otkad je Ministarstvo javne bezbednosti 2009. osnovalo nacionalnu DNK bazu podataka da bi povezalo roditelje sa nestalom decom.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar