Rano jutros, vojska Mjanmara preuzela je vlast i uhapsila državne funkcionere. Nakon puča, generali su saopštili da će u zemlji biti održani slobodni i pošteni izbori i da će vojska predati vlast pobedničkoj stranci. Do izbora sva zakonodavna i izvršna vlast se daje vrhovnoj komandi u skladu s članom 418. Ustava iz 2008. godine, saopšteno je na državnoj televiziji.
Od jutros u Mjanmaru, bivšoj Burmi, po treći put od sticanja nezavisnosti – na vlasti je vojska. Civilni nosioci vlasti, zajedno sa de fakto liderom zemlje, nobelovkom Aung San Su Ći su uhapšeni. Na dan kada je novoizabrana Skupština trebalo da počne zasedanje, generali su novembarske izbore proglasili pokradenim i uzeli vlast u svoje ruke.
The US State Dept. confirmed local reports that some internet connections were down, while the U.S. Embassy said on Twitter that the road to Yangon's main airport was closed. https://t.co/m4I0z4iovb (5/7)
— NBC News (@NBCNews) February 1, 2021
„Još smo u neverici da se to dogodilo. I iskreno, zaista ne znamo kuda će nas ovaj puč dovesti. Za mene lično to je bila moja najgora noćna mora. Atmosfera u Nejpijidu je sablasno mirna, kao da čekamo dolazak neizbežne oluje“, kaže David Gum Auing.
Puč je izveden nakon tenzija koje su se pojavile između civilnih vlasti i vojske oko osporenih izbora.
U većim mjanmarskih gradovima telefonske i internet veze su u prekidu. Vojska je preko televizije saopštila da je proglašeno vanredno stanje koje je ograničeno na godinu dana.
„Da bi se izvršio nadzor nad biračkim spiskovima i da bi se pokrenuli odgovarajui procesi, sva zakonodavna i izvršna vlast se daje vrhovnoj komandi u skladu s članom 418. Ustava iz 2008. godine“, saopšteno je na državnoj televiziji.
Tako je svu vlast u izolovanoj i decenijama tajanstvenoj zemlji sabrao general Min Aung Hlaing. I u vremenu nakon poslednje vojne hunte vlasti u Mjanmaru su bile optuživane u svetskoj zajednici za manjak demokratije, pa i genocid nad etničkom grupom Rohindža.
Vladajuća Partija Aung San Su Ći – Nacionalna liga za demokratiju – osvojila je na izborima u novembru dovoljno mesta u parlamentu da formira vladu, što se svemoćnoj vojsci nije svidelo.
„Vojska nije naš prijatelj, sve dok ne poštuje naše želje i nade. Zahtevam da odmah oslobode majku nacije, predsednika i izabrane poslanike“, izjavio je aktivista Si Tu Tun.
As Myanmar's military seizes control of the country, @WilliamsJon examines Aung San Suu Kyi's political journey and how it has ended as it began, with Suu Kyi in detention and the military back in control #myanmar https://t.co/Cwon6xpIxl
— RTÉ News (@rtenews) February 1, 2021
Su Ći, dobitnica Nobelove nagrade, došla je na vlast 2015. godine posle ubedljive pobede na izborima nakon što je više decenija provela u kućnom pritvora.
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš i predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel oštro su osudili vojni puč i pozvali vojsku Mjanmara da da oslobodi sve ilegalno pritvorene.
****
Pratite nas i na društvenim mrežama: