Riječka kompanija BitLucki, za trgovinu kriptovalutama, direktora Luke Burazera, navodno je oštetila skoro hiljadu domaćih investitora za najmanje 70 miliona evra u kriptovalutama. Kako se spekuliše, oštećeni su domaći kriptoentuzijasti.
Nekoliko sagovornika je za Jutarnji list potvrdilo da je Burazer, tridesetogodišnji direktor i poznato lice domaće kripto zajednice, „počistio“ sve račune kompanije, da je novac investitora nestao, a da se navodno sakrio na nepoznatoj lokaciji u Lici.
Njegovi klijenti i investitori su, o svemu obavestili policiju i angažovali advokate.
Burazer je juče poslao poruku svim BitLucki klijentima, koji su uložili novac sa njim uz obećanje visoke zarade na trgovanju kriptovalutama.
„Poštovani klijenti, nizom loših odluka, nažalost, doveo sam kompaniju u kriznu situaciju. Više informacija imaćemo narednih dana“, navodi se u poruci upućenoj klijentima.
Redakcija Jutarnjeg lista ga je kontaktirala, ali je mladi reditelj isključio telefon, ne odgovara na mejlove i izbrisao je sve profile na društvenim mrežama. Ista situacija je i sa suosnivačom firme, prokuristom Eugenom Travaljom. Nekolicini investitora, koji su zvali firmu u Rijeci, sekretarica je navodno rekla da je „direktor poludeo i potrošio sav novac“.
Iz Policijske uprave Primorsko-goranske kažu da „imaju informacije“ i da im se „po ovom pitanju obratio određeni broj građana“.
„Prikupljaju se podaci radi utvrđivanja elemenata za preduzimanje mera i radnji koje bi bile u nadležnosti policije“, kažu,pozivajući se na tajnost istrage.
Vest o krizi u BitLucki-u i izgubljenim milionima prvo je procurila u zatvorenim grupama na Diskordu, aplikaciji za gejmersku zajednicu, zatim na Reditu, a potom je sve objavio portal Kriptovjesti. Uredništvo portala Kriptovjesti spekuliše da je Burazer svojim klijentima izgubio najmanje 70 miliona evra.
„Ovo je takođe konzervativna procena. Prema našim informacijama, oštećeno je najmanje 700 do 800 ljudi. Čini se da trećina klijenata ne zna ni za vest da je firma propala“, kažu u redakciji Kriptovijesta. .
Međutim, prema javnim podacima, kompanija osnovana 2018. godine u Rijeci u izvještaju za 2021. bilježi promet od 4,5 miliona kuna prihoda (589.000 evra) i ukupnu imovinu od 15 miliona kuna (1.960.000 evra).
Poslovni model kompanije BitLucki je bio jednostavan. Klijenti su davali novac, a oni bi taj novac dalje ulagali u kriptovalute. Najmanji ulog je bio oko 15.000 kuna (nešto manje od 2.000 evra), ali je navodno bilo i klijenata koji su u Burazer uložili i do 700.000 evra. Investitorima je obećao 5 do 25 odsto mesečnog profita. Za ovo je uzeo proviziju od 20 do 40 odsto.
„U početku su to bila prilično nerealna obećanja. Čini se da je verovatno reč o planiranoj prevari“, kažu iz Kriptovijesta.
Naime, Burazer se obavezao da klijentu uloži samo 20 odsto ukupne investicije, ali je u jednom trenutku odustao od toga. Tokom protekle godine, kada je posao krenuo nizbrdo, klijenti su bili ohrabreni da svoj novac drže u BitLucki-ju što je duže moguće i da ne traže isplate jer je „sada pravo vreme za ulaganje“.
Istovremeno, svi opisuju Burazera kao momka koji nije odavao utisak prevare. Kažu da je dobro razumeo kretanje novca, stanje svetskih finansija i često uspešno predviđao uspone i padove vrednosti kriptovaluta.
Bio je poznati član domaće kripto zajednice, čest učesnik raznih konferencija, okruglih stolova i kripto susreta.
„Ali, bilo je i „crvenih lampica“. Recimo, nikada nije želeo da izlazi u medije, nije želio da se njegove slike vide na portalima“, rekao nam je urednik Kripotvijesti.
Domaći investitor i kriptoentuzijasta Hrvoje Prpić, pak, kaže da je od početka sumnjao da bi čitava operacija Burazera mogla biti investiciona prevara u kojoj biznismen obećava velike prihode, ali računa na činjenicu da da klijent neće podići svoj novac.
„On je, dakle, isplatio dobit drugog klijenta ulaganjem jednog klijenta. Obećali su plus od 5 do 25 odsto mesečno, a nije realno ostvariti toliki profit i sada se ispostavilo da je to prevara. ”, rekao je za Prpić.
Inače, čitava situacija oko riječke kripto prevare neodoljivo podseća na nedavni pad američkog kriptogurua, 30-godišnjeg Sema Bankmana Frida, koji je krajem prošle godine uhapšen zbog prevare. Ispostavilo se da je imovina njegove kripto berze FTKS bila fiktivna i da je koristio novac drugih ljudi da pokrije tuđi novac (i lične troškove), u tipičnoj piramidalnoj šemi.
BONUS VIDEO Do Kvon – Kralj kriptovaluta
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare