Osumnjičeni za ubistvo na Floridi koji se triput pojavio u emisiji o najtraženijim zločincima u SAD-u, uhapšen je nakon gotovo četiri decenije bekstva. Bio je među najtraženijim američkim beguncima.
Donald Santini (65) navodno je koristio 13 pseudonima kako bi izbegao hapšenje za ubistvo 33-godišnje žene s Floride 1984., rekle su vlasti.
U vreme hapšenja bio je predsednik lokalnog odbora koji se bavio kvalitetom vode u Kaliforniji.
Santini je izručen Floridi gde se suočava s optužbom za ubistvo, piše BBC.
Bio je tražen zbog ubistva Sintije Vud, tada 33-godišnjakinje koja se razvodila od supruga. On je bio poslednja osoba viđena s njom 6. juna 1984. pre nego što su detektivi otkrili njeno telo, zadavljeno i ostavljeno u kanalu.
„Hapšenje Donalda Santinija zatvara dugotrajni nerešeni slučaj i osigurava pravdu za žrtvu i njenu porodicu nakon gotovo četiri decenije čekanja“, rekao je šerif Čad Kronister iz okruga Hilsborou na Floridi u izjavi, prenosi Slobodna Dalmacija.
Vlasti su rekle da je identifikovan kao osumnjičeni ubrzo nakon ubistva i da je odmah pobegao.
Santini se nekoliko puta pojavio u televizijskoj emisiji o najtraženijim ubicama Amerike – 1990., 2005. i 2013. godine.
Mnoge agencije, uključujući FBI, godinama su intenzivno radile na ovom hladnom slučaju. Potraga je odvela istražitelje u Teksas, Kaliforniju, pa čak i do Tajlanda, ali bez uspeha sve do ove godine.
Bila je to dojava Regionalne radne grupe za begunce Floride/Kariba koja je odvela američke maršale u okrug San Dijego. Santini se malo previše opustio, a policajci su samo čekali njegov lakomisleni potez.
Valjda je mislio da su ga svi zaboravili, ali ne, policajci su ga ipak uhvatili.
Santini je uhapšen i optužen za ubistvo prvog stepena u San Dijegu pre nego što je ranije ove nedelje izručen u zatvor u Tampi na Floridi.
Živeo je u malom predgrađu San Dijega zvanom Kampo pod pseudonimom Velman Simonds.
Čak se redovno pojavljivao na sastancima javnih odbora kao predsednik lokalnog odbora za održavanje vodosnabdevanja, prema tvrdnjama zvaničnika.
U pismu napisanom rukom na 16 stranica koje je poslao lokalnoj novinskoj stanici u San Dijegu naveo je da je volontirao u Rotari klubu, da je bio vlasnik tajlandskog restorana i vodio stambenu zgradu tokom godina u bekstva.
Prethodno je služio kaznu u zatvoru zbog silovanja žene dok je bio stacioniran u Nemačkoj. A 1983. godine optužen je za tešku pljačku u Teksasu, njegovoj rodnoj državi.
BONUS VIDEO: Snimak pucnjave u Nešvilu