Ruja Ignatova, poznata kao "kraljica kriptovaluta", za kojom je godinama u toku potraga zbog kripto prevare, i njen savetnik Frenk Šnajder uspeli su da prodaju imovinu u Dubaiju, uprkos tome što su u Americi optuženi za kripto prevaru od četiri milijarde dolara. Za njima tragaju FBI i Evropol već godinama, ali bezuspešno.
Nekoliko bivših saradnika Frenka Šnajdera u jednoj od najvećih prevara sa kriptovalutama u istoriji suočili su se sa krivičnim gonjenjem, a neki su u bekstvu. Međutim, ovaj nekadašnji obaveštajac iz Luksemburga nastavio je sa regularnim aktivnostima, uprkos činjenici da je u bekstvu.
Aplikacija za fitnes zabeležila je Šnajderovu vožnju biciklom 21. marta 2020. po luksuznom kompleksu u Dubaiju, otkrila je mreža OCCRP.
Šnajder je tamo kupio stan za dva miliona dolara početkom 2018. Ruja Ignatova, žena koja je optužena da je mozak iza velike „OneCoin“ kripto prevare, kupila je penthaus 2015. u istoj zatvorenoj zajednici.
Ignatova i Šnajder su počeli da rade zajedno nakon što je Šnajder napustio posao direktora operacija špijunske službe Luksemburga i osnovao sopstvenu firmu za korporativnu obaveštajnu delatnost. Šnajder je navodno pomagao u „izbegavanju istraga“ i pomagao u „upravljanju prihodima od šeme“, navodi se u američkoj optužnici protiv njega.
U vreme kada je Šnajder krenuo na svoju podnevnu vožnju biciklom 2020. godine, Ignatova je nestala, a „OneCoin“ je propao, koštajući investitore više od četiri milijarde dolara.
Procureli podaci o imovini u Dubaiju pokazuju da su imovina Ignatove i Šnajdera prodate, nakon što su oni optuženi za krivična dela, što je izazvalo pitanja u vezi sa sprovođenjem pravila o sprečavanju pranja novca u Dubaiju.
Ignatova je svoj stan od 500 kvadrata kupila preko jedne lažne kompanije. Vlasnički list koji je pribavio partner OCCRP-a pokazuje da je kompanija prodala imovinu u decembru 2019. godine, kada su tužioci u Njujorku tražili Ignatovu.
Šnajder je već bio priveden kada je njegov stan u Dubaiju prodat za 2,3 miliona dolara u januaru 2022. Međutim, on je 2023. pobegao iz kućnog pritvora i od tada je u bekstvu.
„OneCoin“ katastrofa je bila dobro poznata u vreme kada su nekretnine rasprodate. Brojni medijski izveštaji citiraju žrtve koje su detaljno opisivale kako ih je Ignatova prevarila da kupe njenu lažnu kriptovalutu. BBC je pratio brzi uspon i spektakularnu propast Ignatove u popularnom podkastu koji je pokrenut u septembru 2019. pod nazivom „Nestala kriptokraljica“, koji je uključivao niz intervjua sa žrtvama.
Ignatova i Šnajder su uspeli da sprovode poslove sa nekretninama uprkos zakonu Ujedinjenih Arapskih Emirata koji je na snazi od 2019. godine, a koji zahteva da agenti za nekretnine proveravaju pozadine kupaca i prodavaca nekretnina i prijavljuju sve sumnjive transakcije vlastima.
„Morate da poznajete klijente sa kojima imate posla“, rekao je Henri Vajad, analitičar za istrage u „Themis“, firmi sa sedištem u Velikoj Britaniji i UAE koja pomaže klijentima da upravljaju rizicima finansijskog kriminala. Zakon je „eksplicitan“ o tome i jasno pokriva i prodavca i kupca, dodao je on.
Međutim, ovaj slučaj nije iznenađujuć, smatra Aleksandar Jersli, generalni direktor kompanije „Martello Risk“ sa sedištem u Edinburgu, koji je vodio finansijske istrage i forenzičku reviziju u Dubaiju.
On je rekao da je nedostatak sprovođenja zakona pomogao da UAE steknu reputaciju bezbednog mesta za skrivanje prihoda od kriminalnih aktivnosti.
Zvaničnici UAE, uključujući Ministarstva unutrašnjih poslova, ekonomije i pravde, kao i policija Dubaija, nisu odgovorili na detaljna pitanja novinara OCCRP o prodaji imovine koja pripada Ignatovoj i Šnajderu. Ambasade Ujedinjenih Arapskih Emirata u Velikoj Britaniji i Norveškoj poslale su kratak komentar rekavši da ta zemlja „blisko sarađuje sa međunarodnim partnerima na ometanju i odvraćanju svih oblika nezakonitog finansiranja“.
Tužioci iz južnog okruga Njujorka optužili su Šnajdera 2019. godine za zaveru kojom je počinio prevaru i pranje novca zbog uloge u „OneCoin“ skandalu. On je priveden u aprilu 2021. u Francuskoj, da bi se suočio sa ekstradicijom u SAD.
Nije jasno da li su vlasti UAE bile upoznate sa američkim optužbama protiv Šnajdera, ali zapisi do kojih je došao OCCRP pokazuju da je mogao da proda svoj stan dok je bio u kućnom pritvoru u Francuskoj.
Šnajder, pak, nikada nije izručen Sjedinjenim Državama. U maju 2023. pobegao je iz kućnog pritvora i nestao.
Prema evidenciji Dubaija, Šnajderovi najnoviji podaci pokazuju da je njegov boravak bio odobren do jula 2023. godine, što bi mu omogućilo zakonit ulazak u Dubai u vreme kada je pobegao iz francuskog pritvora.
Portparol FBI je rekao za OCCRP da je Šnajder „i dalje u bekstvu“. Ali, novinari su otkrili nove tragove koji povezuju Šnajdera sa Indonezijom, koja nema sporazum o ekstradiciji sa SAD.
Šnajder se pojavio kao direktor kompanije registrovane u Indoneziji pod nazivom „White Orchid Management“, koja je u registracionim dokumentima opisana kao osnovana u martu 2020. za kupovinu, prodaju, iznajmljivanje i upravljanje nekretninama.
U septembru 2023. godine deonice kompanije su prenete na njegovu suprugu i sina, a on je napustio funkciju direktora.
Ruja Ignatova je takođe nestala bez traga. Bugarski medijski partner OCCRP-a, „Bird“, izvestio je u februaru 2023. da je Ignatova verovatno ubijena, njena smrt nikada nije potvrđena. Američki Federalni istražni biro je 2022. godine proglasio Ignatovu, koja je rođena u Bugarskoj i postala nemački državljanin, jednom od najtraženijih begunaca.
Portparol FBI-a je naveo da je agencija „upoznata sa medijskim izveštajima u vezi sa smrću Ruje Ignatove, međutim, dok ne postoje dokumentovani dokazi da je ona mrtva, FBI Ignatovu smatra živom i ona ostaje na listi FBI-jevih 10 najtraženijih“.
U međuvremenu, njen partner i suosnivač „OneCoin“, Karl Sebastijan Grinvud, izjasnio se krivim za prevaru i pranje novca. U septembru 2023. osuđen je na 20 godina zatvora i oduzeto mu je 300 miliona dolara.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare