Na finansijske izveštaje Prve banke Crne Gore, čiji je većinski vlasnik brat odlazećeg predsednika Aco Đukanović, za poslovanje u 2022. godini revizorska kuća BDO dala je mišljenje sa rezervom uz ocenu da postoje “značajne neizvesnosti koje izazivaju sumnju u vezi sa sposobnošću banke da nastavi poslovanje”, kao i da će nastavak poslovanja “u doglednoj budućnosti zavisiti od podrške akcionara banke i njihovih planova za dokapitalizaciju”.
Revizor u jučerašnjem izveštaju, objavljenom na sajtu Montenegro berze, navodi da je od akcionara informisan da postoji “interesovanje za kupovinu većinskog paketa akcija banke od strane strateških investitora iz Evrope i regiona”, pišu Vijesti.
Većinski vlasnik banke je Aco Đukanović, brat odlazećeg predsednika Mila Đukanovića.
Revizor je utvrdio da više stavki u iskazima Prve banke nije tačno i da im je potrebna ispravka, kao i da prema tim parametrima banka sada ima koeficijent adekvatnosti ukupnog kapitala 13,39 odsto (dok je propisani limit 10,63 odsto), ukupnog osnovnog kapitala 9,77 odsto (propisani limit 8,63 odsto) i redovnog kapitala 9,77 odsto (propisani limit 4,5 odsto).
”Potencijalni kumulativni efekti pitanja iznetih u delovima našeg izveštaja Osnove za mišljenje sa rezervom i Skretanja pažnje, mogu direktno uticati na smanjenje adekvatnosti kapitala ispod propisanih minimuma, kao i na pogoršanje ostalih pokazatelja i limita propisanih od strane Centralne banke Crne Gore, što ukazuje na postojanje materijalno značajne neizvesnosti koja izaziva značajnu sumnju u vezi sa sposobnošću banke da nastavi poslovanje u skladu sa načelom stalnosti poslovanja”, smatra revizor.
On je naveo da, prema mišljenju rukovodstva banke, “u kratkom roku može doći do realizacije neke od ponuda” za njenu prodaju, čime bi se “stvorili neophodni uslovi za opstanak i dalji razvoj banke”.
”Na osnovu raspoloživih informacija, nismo bili u mogućnosti da procenimo efekte primene budućih mera od strane akcionara i rukovodstva banke, kao i efekte potencijalnih mera i aktivnosti koje bi Centralna banka Crne Gore mogla da preduzme prema banci u vezi sa potencijalnim neusklađenostima banke u odnosu na propise koji regulišu bankarsko poslovanje u Crnoj Gori”, naveo je revizor.
U delu izveštaja “Osnove za mišljenje sa rezervom” navedeno je da je stavka bilansne aktive potcenjena za tri miliona evra, kao i da tokom revizorskog postupka od uprave banke nisu “dobili odgovore na poslate zahteve za nezavisnu potvrdu stanja kredita i potraživanja od klijenata u iznosu 14,1 milion evra”.
”Efekat usaglašavanja knjigovodstvenih stanja kredita i potraživanja od klijenata može imati značajan uticaj na finansijsku poziciju i poslovni rezultat banke”, smatra revizor.
Banka je na kraju prošle godine prikazala akumulirani gubitak od 32 miliona evra.
Revizor navodi da je iznos stečena imovina u iskazima potcenjen za 1,35 miliona, kao i da je rezultat u 2022. time precenjen za 541 hiljadu evra. Potcenjena je i ispravka vrednosti potraživanja od pravnih lica od 2,4 miliona, što je uticalo na precenjivanje rezultata u 2022. za 552 hiljade.
Po pitanju imovine i obaveza banke, revizor navodi da nisu bili u “mogućnosti da kvantifikuju stvarne efekte ovog pitanja na priložene pojedinačne finansijske iskaze za 2022. godinu”.
Revizor skreće pažnju da banka nema plan prodaje stečene imovine i sredstava obezbeđenja, da je izloženost prema dva pravna lica, kada se računaju i notarski zapisi, prešla 25 odsto.
On navodi i da je Prva banka bila predmet sveobuhvatne kontrole Centralne banke sa stanjem na dan 30. novembra 2022. godine, da je CBCG zapisnik o tome predala banci.
Revizor kaže da on nije mogao da ima uvid u taj zapisnik, zbog čega nije u mogućnosti da proceni efekte potencijalnih mera i aktivnosti koje bi CBCG mogla da preduzme prema banci nakon sveobuhvatne kontrole.
BONUS VIDEO Abazović o parlamentarnim izborima, zimskom snu ustavnog suda i mafije u Crnoj Gori