Foto:EPA-EFE/KENZO TRIBOUILLARD

Predsednik Hrvatske Zoran Milanović, koji prisustvuje NATO Samitu u Viljnusu, izjavio je da je Srbija, što se njega tiče, dobrodošla u Evropsku uniju.

„Srbi moraju da odluče gde su, što se mene tiče, dobrodošli su, ali moraju da odluče gde su“, rekao je Milanović u izjavi novinarima nakon prvog dana samita.

Primećujući mnoge kontradiktornosti, Milanović je rekao da je na samitu govorio o situaciji na Kosovu i Metohiji o, kako je naveo, napadu na Kfor i potrebi da se prizna „kosovska nezavisnost“.

Foto: Jurica Galoic / Avalon / Profimedia

„Pozivamo Ukrajinu u članstvo u NATO, a među nama ima još onih koji ne žele da priznaju postojanje Kosova“, naveo je Milanović.

Kaže da je govorio i o situaciji u Bosni i Hercegovini koju je, pojašnjava ocenio boljom nego što je bila, ali nezadovoljavajućom.

„To nas se sve tiče, to je deo sigurnosnog okruženja u kojem Alijansa deluje“, rekao hrvatski predsednik.

Zoran Milanović Foto: TANJUG/ FOTO HINA/ DAMIR SENCAR/ bg

Govoreći o još nekim kontradiktornostima kada je reč o pristupanju nekih zemalja EU, Milanović je rekao:

„S druge strane, s nama u NATO-u ravnopravno sede čelnici Albanije, Severne Makedonije i Crne Gore koji su već godinama dobro došli u najdemokratskiji i najdelikatniji vojni savez na svetu, a u pregovorima za EU se drže negde tamo… nigde. To je čak diskriminacija, to je jedno neodrživo protivrečje“, rekao je šef hrvatske države.

Upitao je šta te zemlje rade u NATO, ako ne ispunjavaju neke druge vrednosti.

Foto: REUTERS/Ints Kalnins

On je negirao da Hrvatsku na samitu predstavljaju dve delegacije i istakao da su u Viljnusu bitni jedino šefovi delegacija, jer oni jedini govore.

O odlučivanju na NATO samitu, Milanović je rekao da se odluke donose bez znanja Hrvatske i da to, kako je kazao, javnost mora da zna zbog mogućih posledica.

„Ovde se donose odluke koje imaju strahovito duboko, tektonsko značenje i Hrvatska u tome učestvuje. Niko od nas, pa ni ja, ni Plenković, ni ministar nismo učestvovali u onim bitnim stvarima o kojima saznajemo u poslednjem trenutku“, rekao je Milanović.

Foto: Printscreen AP/Video

Dodao je da to nije kritika upućena NATO, ali da, kako kaže, u vremenima kao što je današnje, a koje je „grozno i opasno i neke stvari ne želimo da vidimo, to naši ljudi moraju da znaju“.

Osvrnuo se i na zaokret Turske po pitanju ulaska u Evropsku uniju i dodao da se u mnogim pitanjima ne slaže sa predsednikom Redžepom Tajipom Erdoganom, ali da je on, uprkos kampanji protiv njega, pobedio na poslednjim izborima.

Zoran Milanović Foto:Karl Schoendorfer / Shutterstock Editorial / Profimedia

„Erdogan je dobio izbore, pobedio je tesno, ali je pobedio. U zapadnim meinstrim medijima vodila se divlja kampanja protiv njega. Da mora otići… Ja se s nekim stvarima koje on priča ne slažem uopšte. Pa on je u Zagrebu rekao da treba ukinuti Dejtonski sporazum. Gle, druže, kopaš mi po očima. Erdogan traži da Turska uđe u EU? To će biti teško s takvim stavovima. Po čemu Turska da, a Albanija ne? Zaokret je, da. Okrenuo je leđa Putinu“, kazao je Milanović, prenela je zagrebačka N1.

Rekao je i da „EU pati od strahovitog manjka demokratičnosti“ i kao primer naveo premijera Mađarske Orbana.

Pročitajte još...

„Orban će govoriti iz perspektive mađarskog premijera. Nekom se ne sviđa, ali on brani svoje interese, a interesi su Mađari u Ukrajini koji se masovno mobilizuju“, naveo je Milanović.

Što se tiče Ukrajine i NATO, rekao je da je Ukrajini obećano članstvo u NATO-u „uz 50.000 uslova“.

„To je jedno obećanje uz 50.000 uslova, što sigurno neće zadovoljiti Ukrajince, ali to je takva odluka, mi tu ne možemo ništa da promenimo“, rekao je Milanović i dodao da su se članice Alijanse složile da je budućnost Ukrajine u savezu, ali da Kijevu nije uručena pozivnica niti je dat vremenski rok za njeno pristupanje NATO.

BONUS VIDEO Milanović ušao u raspravu sa čovekom iz Petrinje, pa mu poručio: 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar