Hrvatski predsednik Zoran Milanović poručio je u sredu kako je deo izraelske administracije „vrlo drsko i bezobrazno reagovao“ na njegovu raniju izjavu da je Izrael "izgubio njegove simpatije" zbog načina odgovora na napad Hamasa.
„Ja sam kad je Palestina u pitanju za jedan objektivan i uravnotežen pristup. Rekao sam ono što sam rekao pre pet dana, a na to je deo izraelske administracije vrlo drsko i bezobrazno reagovao. Razumem ih, nisu u lakoj situaciji, ali pravila su ista za sve“, poručio je Milanović u Tirani na konferenciji za medije nakon sastanka s albanskim kolegom Bajramom Begajom.
Portparol izraelskog ministarstva spoljnih poslova Lior Haiat saopštio je ranije kako je Milanovićeva izjava „nečuvena“ te se „negativno ističe nasuprot jasnih poruka podrške međunarodnih zvaničnika koje izražavaju saosećanje s izraelskim narodom nakon stravičnih scena varvarskog terorističkog napada Hamasa koje su objavljene širom sveta“.
Milanović je naglasio kako je nakon njega to reklo „još 20 ljudi, a pre mene irski premijer“.
„To ja, koji sam sve ove godine ćutap i ćutanjem u stvari odobravao sve ono što je Izrael radio, ne da imam pravo da kažem, nego imam obvezu da kažem“, istakao je Milanović.
Hrvatski je predsednik kazao i da palestinski narod ima pravo na vlastitu državu „što je odavno trebalo da bude poštovano, pa ne bi bilo velikog dela ovih nesreća i užasa koje gledamo“.
Ponovo je kritikovao postavljanje izraelske zastave na zgradu hrvatskog ministarstva spoljnih poslova.
„To je bilo nepotrebno, to hrvatski građani ne odobravaju i to u ogromnoj većini“, kazao je.
Bezbednosno-obaveštajna agencija (SOA) je, nakon što je radikalni islamista ubio dvoje Šveđana u Briselu, podigla budnost protiv terorizma, a Milanović kaže kako je to dobro, „u skladu s onom – opreza nikad dosta, ali normalan život ne smemo da zaustavimo bez valjanog razloga“.
Napomenuo je kako je spomenuti teroristički napad u Briselu, po trenutnim informacijama, izvršio pripadnik Islamske države.
„Moramo da budemo svesni da nije svaki događaj ovakve vrste povezan s Palestinom. ISIL nije nikada palestinsko pitanje isticao kao važno pitanje za njih, njih zanima Islamska država“, kazao je Milanović.
„Svi koji ne mlate i ne ubijaju žene za njih su heretici, pa tako i Palestinci“, dodao je, istakavši kako su i cilj i metode te organizacije potpuno neprihvatljivi.
S druge strane „ono za šta se navodno zalažu borci za palestinsku slobodu je prihvatljivo, metode nisu“.
„Osuđivao sam ih i osuđivaću ih. Isto tako tražim da pravila budu ista za sve i da se primenjuju dosledno, a ne da predsednici nekih država kao što je Kosovo prekinu mandat i odu u nekakav poluzatvor u Hag, da hrvatski generali vise po Hagu godinama. A šta je s drugima“, poručio je Milanović.
Milanović je u sredu započeo svoju dvodnevnu posetu Albaniji na poziv albanskog predsednika Bajrama Begaja. Govoreći o evropskoj perspektivi Albanije, kazao je kako Albanija stalno napreduje poslednjih dvadesetak godine „u svakom pogledu“.
Uprkos tome, „napredak nije praćen odgovarajućim institucionalnim reakcijama i odgovorima EU“.
Dodao je kako je apsurdno da je Albanija zajedno s Hrvatskom ušla u NATO 2009, a nije puno napredovala na svom evropskom putu.
Begaj je naglasio kako je Hrvatska „jedan od modela“, koji Albanija treba da sledi na putu prema EU.
Albanski predsednik je kazao i da će Albanija podržati Hrvatsku za nestalnu članicu u Savetu bezbednosti sigurnosti od 2030. do 2031. godine, kao što je i Hrvatska podržala Albaniju za period od 2022. do 2023.
Oba predsednika dotakla su se i napada srpskog paravojnog odreda na kosovsku policiju u Banjskoj na severu Kosova.
„Nakon terorističkog napada Hamasa postaje neophodnije da EU i NATO snažno obeshrabruju“ takve postupke, kazao je Begaj, istakavši da nakon „terorističkog napada u Banjskoj“ na kosovsku policiju „stvari više nisu iste“.
Milanović je ponovio kako predsednik Srbije Aleksandar Vučić još nije dao odgovore u vezi s tim napadom, iako postoje dokazi o tome da su napadači obučavani na vojnom poligonu u Srbiji.
Međutim, naglasio je kako ne podržava sankcije Srbiji, jer one „ne donose nikad ništa“ i pomažu vlasti, kao što su se sankcije Rusiji pokazale kao „fijasko i šteta za nas“.