Mića Jovanović, Mića Megatrend, braća Bogdanov
Foto: Marechal Aurore/ABACA / Abaca Press / Profimedia/Goran Srdanov/Nova.rs

"Braća Bogdanov bili su moji veliki prijatelji. Poslednji put smo se čuli pre šest nedelja, tada su smešteni na kliniku zbog kovida. Bili su antivakseri, koji su živeli zdravim životom, gram sala na telu nisu imali", rekao je za portal Nova.rs Mića Jovanović, osnivač Megatrenda, na kom su popularna braća predavala kosmologiju.

Igor Bogdanov, poznati francuski TV voditelj, producent i naučni esejista, preminuo je šest dana nakon smrti svog brata blizanca Griške.

„Nažalost, preminuli su moji prijatelji od preko 20 godina. Čuli smo se telefonom više puta mesečno. Ja dobar deo godine provodim u Francuskoj, tako da smo se dosta viđali u Parizu“, rekao je za naš portal Jovanović koji se i trenutno nalazi u Francuskoj.

Kako je istakao, poslednji put je svoje prijatelje čuo pre šest nedelja, kada je saznao da se nalaze u bolnici zbog zaraze koronavirusom.

Foto: Goran Srdanov

„Poslednji put smo se čuli pre šest nedelja, od tada mi se nisu javljali na telefon iako su oba broja bila uključena. Tada sam saznao od zajedničkih prijatelja da su na klinici, zaraženi kovidom, tako da nikako nisam mogao da ih vidim“, rekao nam je osnivač Megatrenda.

Francuski mediji preneli su da čuvena braća nisu bila vakcinisana protiv virusa, što nam je potvrdio i Jovanović.

„Oni su bili antivakseri, vodili su zdrav život. Imali su 76 godina, ali su bili utegnuti kao da imaju 40. Redovno su trenirali, telo im je bilo bez grama masti. Dosta su se bavili tom idejom dugovečnosti, učestvovali su i na nekoliko projekata koji se time bave“, ispričao je on.

Kosmologija na Megatrendu

Braća su postala popularna osamdesetih kroz jednu od prvih naučno-fantastičnih serija u Francuskoj zvanu „Temps X“ na kanalu TF1, gde su gledaoci rado pratili njihove dogodovštine u posebnim, futurističkim odelima.

Mnogi su im se i rugali zbog načina na kojima su im transformisana lica, verujući da su podvrgavani brojnim plastičnim operacijama, no oni su se nazivali „vanzemaljcima“.

Braća Bogdanov
Braća Bogdanov Foto: Domine Jerome/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Angažman u Srbiji dobili su 2005. godine na Univerzitetu Megatrend, gde su vodili katedru za kosmologiju, usmeravajući rad laboratorije kosmologije.

Braća Igor Bogdanov i Griška Bogdanov rođeni su u opštini Sent Lari (Saint-Lary) u Gaskoni, region jugozapadne Francuske. Njihovo poreklo potiče iz aristokratskih porodica iz Rusije i Austrije, a njihov deda sa majčine strane bio je poznati afroamerički tenor Roland Hajes. Braća su studirala matematiku i teorijsku fiziku u Parizu, ali su karijere započeli na televiziji kao voditelji nekoliko popularnih emisija iz oblasti nauke i naučne fantastike. Prva od ovih popularnih emisija pod nazivom „Vreme X” (Temps X) emitovana je od 1979. do 1989. godine.

POGLEDAJTE JOŠ:

Igor i Griška Bogdanov objavili su, 1991. godine, knjigu pod naslovom „Bog nauke” (Dieu et la Science), koja je nastala iz intervjua sa filozofom Žanom Gitonom (Jean Guitton). Ta knjiga je postala bestseler u Francuskoj.

Braća su 1991. godine počela rad na doktoratima, prvo pod mentorstvom matematičkog fizičara Moše Flatoa (Moshä Flato) sa Univerziteta u Burgonji. Kada je Moše Flato preminuo (1998), njegov kolega Danijel Šternajmer (Daniel Sternheimer) iz Francuskog nacionalnog centra za naučno istraživanje preuzeo je ulogu nadgledanja rada Bogdanovih. Griški Bogdanovu dodeljen je doktorat na Univerzitetu u Burgonji (Dižon) 1999. godine, dok je Igor Bogdanov stekao doktorat iz oblasti teorijske fizike, takođe na Univerzitetu u Burgonji, 2002. godine.

Revolucionarna tema ove dve disertacije bavi se stanjem Univerzuma pre Velikog praska (A «pre-UniverseA A»). Braća su 2001. i 2002. godine objavila pet radova u stručnim časopisima iz oblasti fizike, uključujući „Anale fizike i klasične i kvantne gravitacije”.

BONUS VIDEO Preminula jutjuberka – Od devojke koja je promašila školu, do internet zvezde

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare