Taman što je Evropa počela da se polako otvara i u najteže pogođenim zemljama se situacija sa koronavirusom stabilizovala, sada čak 19 zemalja ponovo beleži rast broja zaraženih, a brojke su trenutno naročito zabrinjavajuće u Španiji koja je i u prvom talasu bila jedno od najvećih žarišta.
Prema podacima Evropskog centra za kontrolu i prevenciju bolesti, 19 evropskih zemalja u roku od 14 dana zabeležilo je ukupan broj zaraženih viši od 20 na 100.000 stanovnika, a veliki broj stručnjaka ove podatke smatra prvim upozorenjem da bi stara žarišta očas posla mogla da se reaktiviraju.
Luksemburg i Španija beleže više od 100 novih slučajeva na 100.000 stanovnika u poslednje dve nedelje, pokazuju poslednji dostupni podaci; Belgija više od 60, a Francuska i Holandija više od 40. Velika Britanija ima 20,7.
Najveći skok u broju zaraženih na 100.000 stanovnika je zabeležila Malta – sa 42,3 na 98,7.
Od suseda Srbije, rekordan broj novozaraženih po otvaranju granica i popuštanju restrikcija zabeležila je Hrvatska – čak preko 200 novih slučajeva u danu.
Pretpostavlja se da je uzrok ponovnog skoka broja zaraženih u Evropi upravo otvaranje granica i prohodnost za turiste. Iako je za ulazak u većinu zemalja potreban negativan test na koronavirus i preduziaju se mere predostrožnosti i na aerodromima i na javnim mestima, cirkulisanje turista ipak je donelo nevolje, naročito zemljama koje pokušavaju da izvuku turističku sezonu.
Španija je u ponedeljak potvrdila ukupno 1.833 novih slučajeva, što je ukupan broj novozaraženih u poslednjih nedelju dana do tog trenutka popelo na 32.329. Rekordni dan posle ukidanja vanrednog stanja bio je prošli petak kada je potvrđeno 2.987 slučajeva, ali Gardijan ističe da brojke objavljene u ponedeljak u Evropi neretko ne pokazuju realno stanje jer vikendom dolazi do zastoja u testiranjima i dijagnostici.
Ukupno šest oblasti u Španiji je zasad uvelo nove zakone sa ciljem sprečavanja širenja zaraze, a među njima su i zabrana pušenja u jednoj od oblasti, zatvaranje noćnih klubova i restorana do jedan posle ponoći.
Baskija je uvela najstrože resktrikcije pošto su zvaničnici upozorili na rizik od „cunamija“ infekcija.
Nemački ministar zdravlja Jens Špan je saopštio da su izvor novih slučajeva u ovoj zemlji velika okupljanja i proslave, a istakao je i da postoji mogućnost da se venčanja zabrane ukoliko broj zaraženih nastavi da raste.
Špan je istakao i da je broj domaćih slučajeva velik jednako kao i broj uvezenih, ali i da bi na velikim zabavama virus mogao da se „širi vrlo, vrlo brzo“.
Broj novozaraženih je u Francuskoj u ponedeljak bio nešto manji od 500 – preciznije, 493 – što je pad u odnosu na više od 3.000 novopotvrđenih slučajeva u prethodna dva dana, a tamošnje vlasti saopštile su da se Pariz i Marsej smatraju „crvenim zonama“.
Najavljene su, u nekim oblastima oko Pariza, strože mere u staračkim domovima, kao i obavezno testiranje za zaposlene u njima i svima koji se vraćaju sa odmora.
Češka je takođe dosad potvrdila ukupno oko 20.000 slučajeva i skoro 400 preminulih, a od 1. septrembra će u ovoj zemlji biti obavezno nošenje maski u javnom prevozu i drugim javnim mestima.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: