Ralf Jarl, 16-godišnji tinejdžer, ranjen jer je greškom zazvonio na pogrešna vrata jedne večeri u Kanzas Sitiju. Tužilac Zakej Tomson smatra da ceo slučaj ima rasističke elemente, jer je u pitanju problem koji više decenija razara Ameriku, a koji je i dalje sveprisutan. Antagonista ove horor priče je 84-godišnji Endru Lester iz Mizurija, koji se tereti za pokušaj ubistva, a "smeši mu se" i kazna doživotnog zatvora - jer je pucao na Afroamerikanca tinejdžera, koji je samo pogrešio ulaz.

Ralfa je majka poslala da pokupi svoju braću koja su bila kod prijatelja. On je slučajno pomešao ulice i došao do pogrešnih ulaznih vrata i na ista pozvonio.

Foto:Tanjug/Ben Crump Law via AP

„Nakon višeminutnog čekanja ispred vrata, starac se pojavio i rekao mu  ‘ne vraćaj se više ovde’, a onda je uzeo pištolj i povukao obarač“, ispričao je tužilac Merit.

Tinejdžer je pogođen u glavu, a od metka mu je napukla lobanja što je prouzrokovalo tešku povredu mozga. Nakon što je pao na zemlju, Lester je ponovo pucao i pogodio Jarla u desnu ruku.

Starac je rekao policiji da živi sam i da se te noći spremao za krevet. Nakon što je legao, čuo je zvono. Bilo mu je čudno da neko zvoni u to doba – bilo je oko 10 sati uveče.

Foto:Tanjug/Ben Crump Law via AP

U izjavi je rekao da je, otvorivši vrata, video Afroamerikanca kako pruža ruku do vrata i, misleći da je to Jarlov pokušaj pljačkanja kuće, uzeo je pištolj i pucao. Lester je negirao Meritove optužbe da je bilo šta rekao Jarlu.

Pravdao se da mu ni na kraj pameti nije bilo da puca, ali da je prevladao strah, jer je Jarl „krupan i visok momak“.

Endru Lester Foto: TANJUG/Kansas City Police Department via AP

Prema policijskim saopštenjima, Lester je bio uznemiren zbog incidenta i tokom uzimanja izjave, sve vreme je pitao za Jarlovo stanje.

Kada je stigao u bolnicu, Jarl je opisao svog napadača kao „besnog i neprijateljski nastrojenog belca“.

Na suđenju, Merit je naglasio da je tinejdžer spasao samom sebi život, jer je poslednjima atomima snage kucao na ostala komšijska vrata i tražio pomoć.

Kad je stigao do treće kuće, čovek mu je otvorio i rekao da legne i podigne ruke. Ralf se potom onesvestio.

Komšiluk

Merit je rekao da u komšiluku u kojem se odigrao slučaj, pretežno žive „konzervativni“ belci. Tako su posvedočili Afroamerikanci koji žive u tom kraju.

Keren Skiner, koja živi u tom kraju duže od 30 godina, začudilo je što se pucnjava desila u tom kraju, koji inače ima reputaciju mirnog i bezbednog.

Ona je rekla da je sporne noći bila budna, ali da nije ništa čula. Kazala je da nije poznavala Lestera, kao i da joj nije jasno zašto je starac upotrebio pištolj, čak i ako se plašio za svoju sigurnost.

Takođe, oglasila se i Jarlova tetka, Fejt Spunmor, koja je kazala da joj je i dalje nejasno kako je ovaj događaj prerastao u nasilni.

„Ralf stalno pita zašto se ovo desilo i šta je uradio loše. Nije mu ništa jasno“, rekla je ona.

Dodala je da joj se ceo događaj čini neverovatnim, posebno zbog činjenice da je reč o običnom tinejdžeru i uzornom đaku.

Ralf je pohađao srednju školu u Kanzas Sitiju. Bio je odličan učenik i pravi virtuoz, jer svira nekoliko instrumenata, prvenstveno klarinet.

„Voli prirodne nauke i želeo bi da svoje obrazovanje nastavi u tom pravcu, ali njegova strast je muzika“, naglasio je direktor škole Den Klemens.

Podrška i bolno podsećanje

Fejt je rekla da je dobila bezbroj poruka podrške od Ralfovih učitelja, prijatelja, ali i državnih zvaničnika.

Tinejdžeru su podršku pružili i predsednik Džo Bajden, koji je sa Ralfom razgovarao putem telefona, kao i potpredsednica Kamala Haris, koja je istakla da „nijedno dete ne sme da živi u stahu da će biti napadnuto ukoliko zakuca na pogrešna vrata“.

Pucnjava je izazvala salvu komentara i kritika na društvenim mrežama, kao i proteste i apele građana na hapšenje počinioca tog „gnusnog zločina“.

Nakon pucnjave, Lesterova kuća je bila ispisana crnim sprejem i okupljeni su gađali prozore jajima.

Merit je istakao da je neophodno istražiti da li ovaj je ovaj zločin baziran na rasnoj osnovi i zašto je starac dvaputa pucao.

„Da je obrnuto i da je Afroamerikanac pucao na belog tinejdžera, odmah bi bio osuđen“, samo je jedan od komentara koji se može naći na društvenim mrežama.

Foto: EPA-EFE/CRAIG LASSIG/TANJUG/AP Photo/John Minchillo/Court TV via AP

Zbog takvih stavova, pojedince je ovaj incident podsetio na slučaj ubistva Afroamerikanca Džordža Flojda.

On je ubijen prilikom hapšenja, kada mu je policajac Derek Šovin kolenom pritiskao vrat devet minuta, iako se Flojd žalio da ne može da diše.

Pročitajte još:

Pošto je snimak hapšenja snimljen i pušten u javnost, u brojnim američkim gradovima, a potom i širom sveta, izbile su masovne demonstracije protiv rasizma i policijske brutalnosti.

Šovin je osuđen na 22,5 godine zatvora, a kakav će epilog imati ova priča, može samo da se nagađa… Bar za sada.

BONUS VIDEO Protestni marš zbog ubistva 15-godišnjeg afroamerikanca u Kanzas Sitiju

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare