Često se u medijima pojavljuju priče o tome kako ćerke ruskog predsednika Vladimira Putina zahvaljući svom ocu žive na visokoj nozi, okružene luksuzom i moćnim pozicijima. Međutim, one nisu jedine. I drugi lideri država koje su nekada činile SSSR, žive raskošno ne gledajući koliko novca troše, pa su tako i svojoj deci omogućili i više nego udobne živote. Neretko se dešava da se njihova deca odluče da uđu u politiku, pa tako zahvaljujući moćnim roditeljima dobijaju dobre pozicije i brzo napreduju.

Rusija

Poznato je da je Putin bio 31 godinu u braku sa Ljudmilom i da par ima dve odrasle ćerke, Mariju i Jekaterinu, ali one dugo nisu bile poznate javnosti. Zbog toga svaki novi detalj o njima privlači veliku pažnju.

Na internetu nema zvaničnih fotografija dece ruskog vođe, a postoje i rasprave oko njihovih stvarnih imena. Takođe, nikad nije potvrđeno koliko tačno potomaka Putin ima. Putin se toliko drži svog plana da ne otkriva ništa o svojoj porodici da je 2015. u jednom od retkih komentara o ćerkama šokirao publiku više nego svojim mislima o spoljnoj politici ili korupciji.

„Žive u Rusiji i nikad nisu živele nigde drugde trajno. Studirale su samo na ruskim univerzitetima. Ponosan sam na njih. Nastavljaju da studiraju i rade. Moje ćerke tečno govore tri evropska jezika. Jedna od njih čak govori jedan ili dva orijentalna jezika. Prave svoje prve korake i uspešne su“, rekao je on.

Putinove ćerke su se našle na udaru američkih sankcija nakon što je počeo rat u Ukrajini.

Foto:Ekaterina Chesnokova / Sputnik / Profimedia; EPA-EFE/MIKHAIL KLIMENTYEV / KREMLIN / SPUTNIK

„Poslušna ćerka“

Jekaterina, ili Katerina Tihonova, Putinova je mlađa ćerka i ima 36 godinu. Završila je nemačku školu u Moskvi. Za Kirila Šamalova se udala 2013. godine, a mediji su pisali da se par razveo 2018. godine.

Par je podelio svoje bogatstvo u iznosu od dve milijarde dolara. Katerina ne nosi očevo prezime, već je uzela prezime svoje bake po majci.

Katerina Tikhonova Foto: Not supplied / WillWest News / Profimedia

Ona se bavi plesnom akrobatikom i veoma je uspešna u tome. Godine 2019. postala je član saveta Ruske Svetske federacije plesnih sportova. Dugo se nagađalo da li je baš ona Putinova ćerka, jer dosta liči na ruskog lidera.

Putin je u intervjuu 2011. godine rekao da je Katerina diplomirala orijentalistiku na Univerzitetu u Sankt Peterburgu. Ona je vodila istraživački institut za sponzorisanje i podršku mladim naučnicima koji je delimično finansirala naftna kompanija Rosnjeft. Do 2014. je pomagala u nadgledanju proširenja Moskovskog državnog univerziteta, radeći kao veza sa poslovnim sektorom.

Foto: Vesti Rossiya / East2West News / Profimedia

Marija Voroncova

Marija Voroncova ili Marija Putina je starija ćerka ruskog predsednika i ima 37 godina. Ona je rođena u Sankt Peterburgu. Studirala je na državnom univerzitetu u Sankt Peterburgu gde je završila biologiju, a studirala je i medicinu u Moskvi. Ona je na čelu istraživačkih projekata u oblasti genetike, za koje se zna da su dobili milijarde dolara od Kremlja i da ih lično nadgleda Putin. Specijalizirala je endokrinologiju 2015. u Moskvi i jedna je od autora knjige o poremećajima rasta kod dece.

Mediji su pisali da je do nedavno živela u Holandiji odakle je poreklom i njen partner, biznismen Jorit Fasen.

Maria Vorontsova Foto: Not supplied / WillWest News / Profimedia

U javnost je izašao podatak da je stan u kojem je živela u Holandiji prodat. Stan se nalazio nedaleko od Haga i prodat je za 3 miliona dolara. Porodica i prijatelji je navodno zovu Maša, a to je i ime Putinove majke.

Marijini roditelji nisu prisustvovali njenoj svadbi u Holandiji. Mladoženjin istaknuti rođak, umetnik Kasper Fasen rekao je da je sledeći put video Mariju na rođendanskoj zabavi svoje tetke. Putin je u intervjuu sa Oliverom Stounom priznao da je postao deda. Pojedine komšije Marije i njenog muža su uvereni da su videli Putina kako joj dolazi u posetu.

Marija Voroncova
Marija Voroncova Foto:Ekaterina Chesnokova / Sputnik / Profimedia

Belorusija

Beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko ima dvojicu odraslih sinova Viktora i Dmitrija, rođenih u zakonskom braku sa Galinom, ženom koja se nikada nije pojavila u javnosti i koja, navodno, živi na udaljenoj farmi.

Viktor je Lukašenkov savetnik za bezbednost i nadgleda rad odgovarajućih ministarstava, a Dmitrij je na čelu predsedničkog sportskog kluba.

Nikolai Lukashenko Foto: Kommersant Photo Agency / ddp USA / Profimedia

Viktor je izabran i za prvog čoveka Olimpijskog komiteta Belorusije, iako je Međunarodni olimpijski komitet (MOK) obojicu suspendovao.

Viktor Lukašenko je ranije bio potpredsednik nacionalnog olimpijskog komiteta dok je to telo vodio njegov otac.

Foto: EPA-EFE/ANDREA VERDELLI

Ipak, najmlađi sin beloruskog predsednika Aleksandra Lukašenka, već godinama izaziva kontroverze u javnosti.

Nikolai Lukashenko Foto: Sergei Ilyin / TASS / Profimedia

Dečak je rođen 2004. godine iz vanbračne afere Lukašenka sa svojom doktorkom.

On prati oca na brojnim zvaničnim događajima još od malih nogu, a sudeći da se ne odvaja od oca, u medijima slovi kao Lukašenkov naslednik na mestu šefa države.

Foto: EPA-EFE/MICHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREMLIN

Da beloruski predsednik ima još jednog, trećeg sina po redu, javnost je saznala tek tri godine po rođenju Nikolaja (Kolje), a prvi put se pojavio u javnosti kada je imao četiri godine.

Mladi Nikolaj nedavno je privukao pažnju kada je svet obišao snimak na kome Lukašenko, u očiglednom pokušaju demonstracije sile, sleće helikopterom u svoju rezidenciju odeven u pancir i noseći kalašnjikov. Detalj koji je pokrenuo polemiku je taj što je i Nikolaj bio u „punoj ratnoj opremi“ i sa puškom u rukama.

Foto: EPA/CHRIS HELGREN

Mediji su ranije pisali da je zabeleženo kako mu generali salutiraju kao da je odlikovani vojni komandant. Upoznao je jednog papu i nebrojene državnike – Huga Čaveza, Raula Kastra, tadašnjeg predsednika Rusije Dmitrija Medvedeva i sadašnjeg Vladimira Putina, Sija Đinpinga, Baraka Obamu…

Mediji su pisali da dečak „voli oružje“, da često izostaje iz škole kako održao korak sa obavezama svog oca. U slobodno vreme voli da igra hokej, a nasledio je i njegovu ljubav prema muzici. Za razliku od Lukašenka koji svira harmoniku, Kolja se odlučio za klavir.

Foto: PhotoXpress / Zuma Press / Profimedia

Kazahstan

Deca bivšeg lidera Nursultana Nazarbajeva žive raskošnim životom i troše milione na luksuzna putovanja i nekretnine. Činjenica da Nazarbajev najstariju ćerku Darigu priprema za preuzimanje predsedničke funkcije razbesnela je javnost, dok mlađa naslednica Alija uživa u trošenju očevih miliona.

Alija Nazarbajeva (41), čije se bogastvo procenjuje na 220 miliona funti, kupila je luksuzni privatni avion vredan 18 miliona funti i vilu u centru Londona za koju je izdvojila 8,75 miliona funti. Kupovinom vile u Hajgejtu u severnom Londonu ostvarila je dugogodišnji cilj da poseduje rezidenciju u Britaniji, nakon čega je celokupno bogatstvo prebacila iz Kazahstana u ofšor kompanije od Lihtenštajna do Britanskih Devičanskih ostrva.

Ovo nije prvi put da naslednici Nazarbajeva, naročito Alija, dospevaju u centar pažnje zbog luksuznih nekretnina, ogromne količine novca i ofšor računa. Alija je 2006. godine kupila vilu u Dubaiju, vrednu 14 miliona dolara. Višemilionska investicija dospela je u javnost kada se Nazarbajeva posvađala sa dva finansijska savetnika, optužujući ih za proneveru sredstava, zaveru, kršenje obaveza i neosnovano bogaćenje.

Aliya Nazarbayeva Foto: JAVIER SORIANO / AFP / Profimedia

Ona tvrdi da savetnici nisu sledili njena uputstva, da su navodno profitirali više nego što je bio njihov dogovor i uložili njen novac u transakcije koje je ona odbila. Međutim, oni su negirali optužbe i insistirali na tome da su sve vreme delovali u njenom interesu.

Alija Nazarbajeva je, zajedno sa ocem, pokušala je da pobegne iz Kazahstana tokom protesta 2022. godine, i to u Dubai, nakon čega je plan bio da otputuje u novu rezidenciju u Londonu, što je njena „sigurna baza“. Porodica Nazarbajev već dugi niz godina ima snažne finansijske veze sa Velikom Britanijom.

Uzbekistan

Najstarija ćerka uzbekistanskog predsednika Šavkata Mirzijojeva postala je jedna od najpraćenijih javnih ličnosti u toj autoritarnoj centralnoazijskoj zemlji, gde predsednik uživa ogromnu moć.

Saida Mirzijojeva (38) je često viđena kako prisustvuje zvaničnim sastancima, drži govore i posećuje strane zemlje ili uzbekistanske provincije na poslovnim putovanjima. Majka troje dece takođe se često pridružuje ostatku klana Mirzijojev na dobrotvornim i kulturnim događajima.

Saida Mirziyoyeva Foto: Not supplied / WillWest News / Profimedia

Brz uspon javnog profila popularne Saide doveo je do neizbežnih poređenja s prethodnom „prvom ćerkom“ zemlje – Gulnarom Karimovom, nekada poznatom i uticajnom ćerkom prvog predsednika Uzbekistana Islama Karimova – koja je završila u zatvoru i provela godine u kućnom pritvoru. Za razliku od Karimove, koja je kontrolisala dugačak spisak unosnih poslova, Mirzijojeva nije direktno uključena u biznis.

Ona je zamenica šefa Agencije za informacije i masovne komunikacije, čime je automatski zamenica predsedničkog savetnika. Ta državna agencija, koju je osnovao Mirizijoev početkom 2019. godine, praktično kontroliše medije, pres službe i odnose s javnošću u Uzbekistanu. U pažljivo oblikovanom javnom imidžu, Mirzijojeva se predstavlja kao zaštitnica novinara i strastvena pobornica ženskih prava.

Nacionalna informativna agencija Uzbekistana pridružila se njenoj promociji kada je 35. rođendan Mirzijojeve 4. novembra 2019. godine, navela kao najvažniji događaj dana. Mirzijojeva takođe na društvenim mrežama nudi uvid u svoj porodični život, deleći fotografije svog supruga i dece, uključujući petomesečnog sina Šavkata, koji je dobio ime po predsedniku.

Saida Mirziyoyeva Foto: SGP / ddp USA / Profimedia

Prema nekoliko lokalnih novinara iz Karšija, taj grad na jugu Uzbekistana nedavno je dočekao prvu ćerku sa detaljnim pripremama „prikladnim za šefa države“.

Tadžikistan

Tadžikistanski predsednik Emomali Rahmon ponovo je izabran na tu dužnost krajem 2020. godine, sa preko 90 odsto glasova. Prvi put je postao predsednika 1994. godine. Unazad je bilo spekulacija da Rahmon razmatra da se povuče sa funkcije, ali se to nije dogodilo.

Rustam Emomali Foto: Dmitry Astakhov / Sputnik / Profimedia

„Ekonomist“ piše da Rahmon – čija je zvanična titula „Osnivač mira i nacionalne unije, vođa nacije# – priprema svog sina Rustama Emomalija za naslednika. Rustam, gradonačelnik Dušanbea, takođe je i aktuelni predsednik Narodne skupštine Tadžikistana, što znači da će se naći na mestu predsednika ukoliko se njegov otac povuče – iako ne deluje da će se to skoro desiti.

Rustam ima čin general-major iako nikada nije služio vojsku i važi za 10 najuticajnijih pojedinaca u Tadžikistanu. Nakon što je završio fakultet, brzo je napredovao u karijeri, upravo zahvaljujući statusu sina predsednika države. Godine 2006. imenovan je za vodećeg stručnjaka u tadžikistanskoj organizaciji za saradnju sa Svetskom trgovinskog organizacijom.

Rahmon je 2011. godine imenovao sina za šefa odseka za borbu protiv krijumčarenja u Carinskoj službi. U novembru 2013. godine, Rustam je imenovan za šefa Carinske službe. Imenovanje je došlo sa novim vojnim činom, general-majora.

Rustam Emomali Foto: Dmitry Astakhov / Sputnik / Profimedi

Rustam se oženio 2009. godine i ima dvoje dece. Takođe ima osmoro braće i sestara.

Turkmenistan

Autoritarni bivši lider Turkmenistana, Gurbanguli Berdimuhamedov ima jednog sina po imenu Serdar, koji je stupio na čelo države i postao predsednik 2022. godine. On je prethodno bio zamenik predsednika vlade.

Osvojivši 73 odsto glasova na predsedničkim izborima u Turkmenistanu 2022, koji se ne smatraju slobodnim ni poštenim, nasledio je 15-godišnji totalitarni mandat svog oca na mestu predsednika, upostavljajući političku dinastiju.

PROČITAJTE JOŠ:

Serdar je inaugurisan 19. marta u palati Ruhijet. Položio je zakletvu narodu na Ustavu Turkmenistana i Kuranu. Potom su mu turkmenske starešine uručile predsedničku značku. Iz palate, Berdimuhamedov se, u pratnji konjeničke pratnje, odvezao do trga Galkiniš, a zatim do kompleksa predsedničke palate Ogužan gde su Oružane snage Turkmenistana izvele vojnu paradu.

Serdar Berdimuhamedow Foto: Kazakhstan’s President Press Off / UPI / Profimedia

Državni mediji su ga često nazivali „sinom nacije“. On se našao u centru pažnje nakon što je imenovan za zamenika ministra spoljnih poslova u martu 2018. godine. Iste godine izabran je ponovo u skupštinu Turkemenistana sa preko 90 odsto glasova u svom okrugu. Predsedavao je komisijom za zakonodavstvo i norme od marta 2014. godine. U januaru 2019. godine, premešten je na mesto zamenika guvernera provincije Ahal, matičnog regionna većine iz turkmenistanske elite.

U junu iste godine, proglašen je za guvernera te provincije. U februaru 2020. godine postao je ministar industrije i građevinskog materijala. U maju prošle godine, postao je predsedavajući turkmenistankog udruženja pasa. Početkom februara 2021. godine, postao je zamenik predsedavajućeg kabineta ministra Turkmenistana za inovacije i digitalizaciju. Istovremeno je imenovan i u Savet za nacionalnu bezbednost.

Serdar Berdimuhamedow Foto: Iranian Presidency / Zuma Press / Profimedia

Oženjen je i ima četvoro dece. Serdar je 21. januara 2023. godine potpisao ustavni zakon „O nacionalnom vođi turkmenskog naroda“, koji je bivšem šefu države Gurbanguliju Berdimuhamedovu i članovima njegove porodice obezbedio pravni imunitet i niz drugih beneficija.

BONUS VIDEO: Putin u iznenadnoj poseti frontu 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare