Napad raketama „atakams“ (ATACMS) na Brjansku oblast je signal da Zapad želi eskalaciju, rekao je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.
„Činjenica da je ‘atakams’ više puta tokom noći upotrebljen u Brjanskoj oblasti je, naravno, signal da žele eskalaciju. A bez Amerikanaca je nemoguće koristiti te visokotehnološke rakete, Putin je o tome govorio mnogo puta“, izjavio je Lavrov na konferenciji za novinare na samitu G20 u Rio de Žaneiru, prenose ruski mediji.
Lavrov je rekao da je ruski lider već upozorio zapadne zemlje o tome kako će se pozicija Rusije promeniti ako se odobri „ovaj domet o kojem sada razgovaraju – do 300 kilometara“.
„U suštini, ovo nije dozvola za Ukrajinu da koristi rakete dugog dometa, već jednostavno najava da će sada gađati do 300 kilometara“, dodao je on.
On je rekao i da ne može tačno da potvrdi informaciju da je Vašington odlučio da dozvoli Kijevu da izvodi napade američkim dalekometnim oružjem duboko na rusko tlo.
„Jednostavno ne mogu da potvrdim, jer svi pišu kao da je to gotova stvar. Čak je Borelj rekao da je to već zvanično, a Evropljani su, kažu, razgovarali o tome i odlučili da će svako sam za sebe odlučivati da li će Ukrajincima dozvoliti da koriste svoje dalekometno oružje. Neću da spekulišem na ovu temu“, rekao je ministar na konferenciji za novinare.
Lavrov je pozvao Zapad da se upozna sa celokupnom obnovljenom nuklearnom doktrinom Rusije u celini.
„Danas su zvanično objavljene osnove nuklearne doktrine. Tamo je sve potvrđeno. Sada je već zakonski utvrđeno ono o čemu je predsednik Rusije Vladimir Putin javno govorio pre nešto više od mesec dana. Nadam se da će tamo (na Zapadu) pročitatu ovu doktrinu. Ali ne onako kako čitaju Povelju UN, videći samo ono što im treba, nego doktrinu u celini i sve ono sa čime je povezana“, rekao je ruski ministar.
On dalje tvrdi da se Rusija zalaže da do nuklearnog rata ne dođe.
„Zalažemo se za to da ne dođe do nuklearnog rata. Mi smo još u sovjetsko vreme predlagali SAD… Gorbačov i Regan su zajedno izjavili da u nuklearnom ratu ne može biti pobednika i da on nikada ne treba da bude pokrenut“, istakao je Lavrov.
Sergej Lavrov je dodao da je stav nemačkog kancelara Olafa Šolca da ne dozvoli isporuke raketa „taurus“ Kijevu – odgovoran.
Prethodno je i portparol Kremlja Dmitrij Peskov slično rekao.
Čelnici stranih zemalja trebalo bi dobro da prouče rusku nuklearnu doktrinu, rekao je portparol Kremlja.
Na pitanje da li bi, prema novoj doktrini, takvo raspoređivanje izazvalo ruski nuklearni napad, Peskov je odbio da direktno odgovori i ponovo se vratio na nova ažuriranja odredbe o napadima koje podržavaju nuklearne države.
„Moskva zadržava pravo da koristi nuklearno oružje kada je u pitanju njen suverenitet i teritorijalni integritet ili suverenitet i teritorijalni integritet njenih saveznika“, rekao je Peskov.
Na samitu G20 u Rio de Žaneiru, francuski predsednik Emanuel Makron i ruski ministar spoljnih poslova Lavrov pružili su ruku jedan drugom. Ovo je privuklo veliku pažnju svetske javnosti, a na društvenim mrežama već kruži snimak ovog kratkog, ali značajnog trenutka.
Susret i rukovanje Emanuela Makrona i Sergeja Lavrova dolazi u trenutku napetih odnosa između Zapada i Rusije zbog eskalacije rata u Ukrajini. Ovaj gest može biti simboličan pokazatelj diplomatskih odnosa na visokom nivou.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare