Foto: BULENT KILIC / AFP / Profimedia, BULENT KILIC / AFP / Profimedia, Shutterstock

Denis Nikitin, vođa krajnje desne vojne grupe koja je upala na rusku teritoriju, tvrdi kako mu je cilj bio razotkriti slabu odbranu Rusije i nadahnuti više sunarodnika da ustanu protiv Vladimira Putina.

Za Fajnenšel tajms je izjavio kako su njegovi borci, koji su bazirani u Ukrajini, dokazali kako se mogu probiti u jedno od najstrože čuvanih ruskih graničnih područja.

Borbe na ruskom teritoriju u četvrtak, koje su trajale samo nekoliko sati, naterale su Putina da otkaže planirani put i sazove svoje veće sigurnosti. Još uvek nisu poznati svi detalji napada. Ukrajina je porekla direktnu podršku skupini, dok je Rusija iskoristila incident kako bi poduprla svoju tvrdnju da NATO vodi posrednički rat preko ekstremno desnih „terorista“, prenosi Index.hr.

38-godišnji Nikitin, poliglota koji je takođe poznatom pod imenom Denis Kapustin i ratnim imenom Reks zbog svoje marke odeće Vajt Reks, bivši je MMA borac povezan s neonacistima širom zapadnog sveta. Ruske vlasti su objavile kako je u napadu dvoje civila poginulo, dok je jedno dete povređeno.

Foto: EPA-EFE/STR/STRINGER, EPA-EFE/ALESSANDRO GUERRA/SERGEY SHESTAK/ROMAN PILIPEY

„Napad je razotkrio loše stanje ruske odbrane“

Nikitin je u svom prvom intervjuu nakon incidenta rekao da je do pucnjave došlo u jednom od dva sela u koja su njegovi ljudi upali, ali da nema nikakve informacije o žrtvama.

„Glavna stvar je bila podsetiti Ruse da ne moraju živeti u okovima, trpeti i učestvovati u tuđem ratu izvršavajući tuđu volju. Možete i morate uzeti oružje. Podržaćemo sve koji žele maknuti te uzurpatore Kremlja s vlasti“, poručio je.

Ukrajina je tokom jednogodišnjeg rata pokazala sposobnost da udari duboko iza neprijateljskih linija napadima bespilotnim letelicama i odvažnim diverzantskim operacijama. Međutim, u ovom slučaju je reč o napadu Ruskog dobrovoljnog korpusa, što potvrđuje da su se i ruski gerilci spremni da se bore na strani Kijeva.

Nikitin je priznao kako su mnogi od 45 muškaraca uključenih u napad bili deo partizanske podzemne mreže sa sedištem u Rusiji. Smatra kako je napad razotkrio „vrlo loše stanje“ ruske odbrane u šumovitoj Brjanskoj oblasti, koja je pod pojačanim sigurnosnim merama.

Foto: EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV, Anatolii Stepanov / AFP / Profimedia, Konstantin Mihalchevskiy / Sputnik / Profimedia, AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia,EPA-EFE/SERGEJ BOBYLEV / KREMLIN POOL / SPUTNIK / POOL MANDATORY CREDIT

„Osetili smo koliko su bespomoćni“

„To je klasičan partizanski napad na klasičnom mestu gde je i Nemcima i SSSR-u bilo jako teško uhvatiti partizane u brjanskim šumama. Zatvaranje granice tamo je jako teško“, naglasio je Ruslan Puhov, direktor moskovskog Centra za analizu strategija i tehnologija.

Guverner Brjanska Aleksander Bogomaz je prošli mesec pohvalio lokalne pogranične jedinice jer su zaustavile „borce iz nacionalističkih grupa“. Dodao je kako lokalno stanovništvo ceni zelene kape pograničnih čuvara „kao svete relikvije“.

„Osetili su koliko su bespomoćni. Kretali smo se i odrađivali zadatke u graničnom pojasu koji bi trebao biti pod najstrožom zaštitom, rekao je Nikitin.

Ruskim vlastima je bilo potrebno vreme kako bi formulirale koherentan odgovor na napad. Putin je u jučerašnjem videoobraćanju rekao kako iza napada stoje „teroristi“ i tvrdio da su partizani pucali na civilni automobil Lada Niva.

PROČITAJTE JOŠ:

Nikitin je rođen u Rusiji

Mihajlo Podoljak, viši savetnik u administraciji predsednika Vladimira Zelenskog, nazvao je to „klasičnom provokacijom“ Rusije. Ipak, Nikitin navodi kako su ukrajinske vlasti pristale na ovu operaciju.

„Da, naravno, ova akcija je dogovorena, drugačije se ne bi mogla dogoditi“, kazao je.

„Kako zamišljaš da sam prošao tamo po noći? Postoje minirani mostovi, postoje kamere, termovizijski dronovi, postoje skrivene promatračke tačke. Da to nisam koordinirao ni s kim (u ukrajinskoj vojsci) … Mislim da bismo jednostavno bili uništeni”, rekao je.

Nikitin je rođen u Moskvi, a kao tinejdžer živeo je u Nemačkoj. 2017. se preselio u Ukrajinu te je u Kijevu otvorio borilačke klubove za Ruse, Ukrajince i zapadne neonaciste. 2019. godine mu je zbog navedenih krajnje desničarskih aktivnosti nametnuta 10-godišnja zabrana ulaska u šengensku zonu, ali je uprkos tome ostao aktivan u Evropi.

BONUS VIDEO: Putin o ratu u Ukrajini

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar