Foto: Planet Labs, Elena Kopylova / Sputnik / Profimedia, News / Newscom / Profimedia

Pojedini ruski mediji objavili su video snimak na kome se pojavljuje šef ruske paravojne formacije Vagner Jevgenij Prigožin, prvi put od kada su 24. juna, njegove snage izvele "oružani marš" ka Moskvi i ozbiljno ugrozile režim ruskog predsednika Vladimira Putina. Prema prvim procenama, snimak je nastao u novoj bazi Vagnera u Belorusiji, što je ujedno i prva zvnačina potvrda da se Vagnerovci i zaista nalaze u državi koja je njihvom šefu ponudila utočište i da su u njoj uspostavili vojne kampove.

Naime, na nejasnom i loše osvetljenom snimku koji se pojavio prvobitno pojavio na Telegram kanalima, nazire se Prigožin kako dočekuje vojnike u njihovoj novoj bazi u Belorusiji. Snimak dolazi nakon što su satelitski snimci otkrili sumnjivi konvoj koji stiže u novi kamp grupe.

U snimku Prigožin nastavlja da oštro kritikuje rusko vojno rukovodstvo.

Ovaj snimak potvrdio je ranije pisanje BBC-a, čiji su novinari na osnovu satelitskih snimaka zaključili da desetine vozila ulaze u novi kamp Vagnera u napuštenoj vojnoj bazi u južnoj Belorusiji – oko 103 kilometara od glavnog grada Minska.

Da se oni nalaze u bazi, navodno potvrđuje i sve ono što se na snimku vidi oko Prigožina, kao i brojni vojnici koji ga okružuju, a koji su obučeni u unforme Vagnera. Na snimku se takođe vide i oklopna vozila.

BBC je uveren da se raspored šatora, drveća i zgrada poklapa sa lokacijom koja je utvrđena na osnovu satelitskih snimaka.

Prema tim snimcima, prvi kamioni sa vojnim zalihama i oklopna vozila u kamp su stigla pre nekoliko dana, tačnije 18. jula.

Takođe, ono što prema mišljenju novinara ovog britanskog lista dokazuje ove teze, jeste to što je na snimku nalazi i Dmitrij Utkin, bivši oficir ruske vojske za koga se smatra da je jedan od osnivača Vagnera.

Šta se zna o Vagnerovom prelasku u Belorusiju?

Inače, priča o kampu se u javnosti prvi put pojavila ubrzo nakon što je postignut sporazum o okončanju Vagnerove pobune protiv ruske vojske. Deo sporazuma je navodno uključivao preseljenje Vagnerovih trupa u Belorusiju.

Najnovije informacije sada pokazuju da je Vagner sada počeo da premešta osoblje u velikom broju.

Prethodni satelitski snimci koje je dobio BBC pokazali su da je oko 300 šatora podignuto u periodu od dve nedelje.

U međuvremenu, kanali povezani sa Vagnerom na Telegramu objavili su snimak na kojem se vidi kako spuštaju zastave Vagnera u glavnoj bazi za obuku u Molkinu, na južnoj teritoriji Krasnodara u Rusiji.

Spuštanje zastava se vrši kada se vojna baza zatvara.

Takođe, u utorak je lider Belorusije Aleksandar Lukašenko rekao da su Vagner borci „trenutno nalazi u svojim kampovima“ unutar zemlje.

Foto: Elena Kopylova / Sputnik / Profimedia; EPA-EFE/IGOR KOVALENKO; Shutterstock

„Ako Belorusiji budu potrebni, odmah ćemo pozvati privatnu vojnu kompaniju Vagner da odbrani naciju“, rekao je Lukašenko.

Kojim putem je išao Vagnerov konvoj?

Na jednom satelitskom snimku, napravljenom 17. jula, vidi se konvoj vozila koji silazi sa beloruskog autoputa M5 i kreće ka kampu.

Na drugom, snimljenom istog dana, vidi se konvoj koji stiže u logor.

Otprilike u isto vreme, video snimak objavljen na društvenim mrežama pokazao je niz vozila sa zastavama Rusije i Vagnera koji se kreću ka istim auto-putem.

BBC je geolocirao snimak na severnoj kolovoznoj traci M5, nedaleko od grada Babrujska, oko 70 kilometara jugoistočno od Cela.

Pročitajte još:

Duge kolone vozila sa Vagnerovim zastavama takođe su snimljene unutar Rusije kako se kreću ka Belorusiji.

Koliko je trupa premešteno?

Trenutno nije jasno koliko se tačno vojnika premešta u Cel.

Procenjuje se da je ukupno 100 jedinica – automobila, kamiona i autobusa – i oko 600 ljudi otputovalo u Belorusiju.

BBC je izbrojao 31 vozilo na snimku koji prikazuje konvoj koji je stigao u ponedeljak.

BONUS VIDEO Milenković Vučiću su Rusija i Vagner kao strašilo da spsku javnost spremi na udaljavanje od Rusije

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar