Bivši državni sekretar SAD Henri Kisindžer upozorio je da koronavirus može izazvati globalnu ekonomsku propast koja može trajati generacijama ako se ne preduzmu odgovarajuće mere. Kisindžer je u autorskom tekstu za Volstrit džurnal napisao da bi "neuspeh mogao zapaliti svet".
Kisindžer, koji je bio u administraciji dvojice američkih predsednika (Ričarda Niksona i Džeralda Forda), veruje da je Bela kuća uradila „solidan posao u izbegavanju trenutne katastrofe“, ali dodaje da vlada mora raditi efikasno i dalekosežno kako bi pobedili bolest. To je, kako kaže, bitno ne samo da bi povratila poverenje Amerikanaca, već i poverenje sveta.
„Kada se završi pandemija Covid-19, ustanoviće se da će institucije mnogih zemalja propasti. Da li je ova presuda objektivna i pravična, nije važno. Realnost je da svet nikada neće biti isti posle koronavirusa“, napisao je Kisindžer.
Ipak, Kisindžer ne odustaje od liberalnog modela sveta u čijem je formiranju imao značajnu ulogu.
Kisindžer kaže da SAD moraju brzo raditi na pronalaženju leka, uložiti se u obnovu globalne ekonomije i zaštititi „liberalni svetski poredak“, dodajući da „čak ni SAD ne mogu same da savladaju virus“. Da bi se pobedio virus, Kisindžer piše da SAD moraju sarađivati sa ostatkom sveta.
On u svom autorskom tekstu za Volstrit džurnal nudi tri koraka koje SAD moraju da preduzmu kako bi se snašle u borbi protiv koronavirusa i zatim stabilizovale ekonomiju, a prvi je pronalazak leka.
„Moramo razviti nove tehnike i tehnologije za kontrolu infekcije i proporcionalne vakcine kod velike populacije. Gradovi, države i regioni moraju se dosledno pripremati da zaštite svoje ljude od pandemije tako što će se skladištiti, kooperativno planirati i istražiti na granicama nauke“, navodi Kisindžer.
Sledeći korak je „vidanje rana svetskoj ekonomiji“. On ukazuje na finansijsku krizu iz 2008. godine, rekavši da su trenutni uslovi još složeniji – zbog globalnog obima virusa, zatvaranja škola, zatvaranja restorana i prakse socijalne distance.
Kisindžer piše da je potrebno razviti posebne programe koji će pomoći onima koje je ova kriza najviše pogodila i čiji su gubici najveći.
Konačno, Kisindžer piše da principe liberalnog svetskog poretka treba zaštititi, napominjući da vlade najrazvijenijih zemalja veruju u to da treba da se obezbedi „bezbednost, red, ekonomsko blagostanje i pravda“.
„Pandemija je podstakla zastarele ideje o podizanju zidova u doba kada prosperitet zavisi od globalne trgovine i kretanja ljudi. Svetske demokratije moraju da brane i održavaju svoje prosvetiteljske vrednosti“, napisao je Kisindžer u autorskom tekstu za Volstrit džurnal.