Kina je uvela sankcije za dvoje američkih i jednog kanadskog državljanina, kao odgovor na sankcije zapadnih zemalja zbog optužbi da Peking krši ljudska prava Ujgura. Prema navodima nevladinih organizacija, najmanje milion Ujgura i drugih pripadnika muslimanske manjine drži se u kampovima u kineskoj provinciji Šinđijang, i primorani su na rad, zbog čega su SAD, EU, Velika Britanija i Kanada suvele sankcije nekolicini zvaničnika iz te provincije. Peking je ubrzo odgovorio sankcijama za zvaničnike EU i Britanije.
Dvoje članova američke Komisije za međunarodne religijske slobode Gejl Menčin i Toni Perkins, kao i kanadski poslanik Majkl Čong, ne mogu da uđu u Kinu, Hong Kong i Makao. Čong je kineske sankcije nazvao „ordenom“.
„Naša je dužnost da prozovemo Kinu zbog ugnjetavanja Hong Konga i genocida nad Ujgurima“, napisao je na Tviteru.
Prema navodima nevladinih organizacija, najmanje milion Ujgura i drugih pripadnika muslimanske manjine drži se u kampovima u provinciji Šinđijang, i primorani su na rad.
SAD, EU, Velika Britanija i Kanada su uvele sankcije nekolicini zvaničnika iz provincije Šinđijang, a Peking je ubrzo odgovorio sankcijama za zvaničnike EU i Britanije.
Kina je optužila SAD i Kanadu da su sankcije uvele na osnovu „glasina i dezinformacija“.
Kinesko ministarstvo spoljnih poslova upozorava da sankcionisani pojedinci treba „odmah da prestanu sa manipulacijama u vezi sa Šinđijangom, da prekinu mešanje u kineska interna pitanja jer bi mogli da se opeku“.
Državni sekretar SAD Entoni Blinken upozorio je da su kineske sankcije neosnovane i da će samo privući više pažnje na genocid u Šinđijangu.
Kanadski premijer Džastin Trudo ocenio je na Tviteru da su sankcije „napad na transparentnost i slobodu govora“ i poručio da će Kanada nastaviti da štiti ljudska prava širom sveta.
China’s sanctions are an attack on transparency and freedom of expression – values at the heart of our democracy. We stand with Parliamentarians against these unacceptable actions, and we will continue to defend human rights around the world with our international partners. https://t.co/gtMleSAaEd
— Justin Trudeau (@JustinTrudeau) March 27, 2021
Diplomatski spor prelio se i u svet proizvođača odeće, kada je Kina pozvala potrošače da bojkotuju zapadne brendove poput H&M, Najki, Adidasa, Unikla i drugih, nakon čeg su mnoge poznate ličnosti u Kini raskinule svoje ugovore sa kompanijama Najki, H&M, Adidas, Barberi, Kelvin Klajn.
SAD su osudile takav potez Kine.
Pratite nas i na društvenim mrežama: