Foto: NICOLAS ASFOURI / AFP / Profimedia

Kao bomba je nedavno odjeknula vest, koju je prvobitno objavio "Vašington post", da je Kina preko laboratorije "Vatreno oko" koju je Peking donirao Beogradu, uzimala DNK i dešifrovala genetske instrukcije sadržane u ćelijama ljudi. Ovo je, tvrde stručnjaci, začetak bioloških sukoba, naposletku i rata koji predstavlja ozbiljan problem za ceo svet. Srbija nije jedina zemlja kojoj je Kina donirala laboratoriju, a Amerika je na ovakve opasnosti i ranije upozoravala. Sada se iza kulisa odvijaju igre koje će odrediti sudbinu biološkog oružja.

Kinesko „Vatreno oko“, koje je tokom pandemije poklonjeno mnogim stranim zemljama, privuklo je pažnju zapadnih obaveštajnih agencija usred rastuće zabrinutosti zbog kineskih namera.

Strahuje se za iza velikodušnosti Kine stoje pokušaji da putem pomenutih laboratorija prikupe vredne biološke podatke o DNK i ljudima širom sveta.

Pandemija koronavirusa i testovi koji su se tada sprovodili, uz lokdaun, navodno su pomogli Kini da distribuiraju mašine za sekvenciranje gena i izgrade partnerstva za genetička istraživanja na mestima gde Peking nije imao mnogo pristupa ranije.

(200421) — BELGRADE, April 21, 2020 () — Serbian Prime Minister Ana Brnabic (C) visits the Laboratory for Molecular Detection of Infectious Agents dubbed „Fire Eye“ in Belgrade, Serbia, on April 20, 2020.

Zbog pandemije, laboratorije „Vatreno oko“ su se brzo širile na četiri kontinenta i više od 20 zemalja, od Kanade i Letonije do Saudijske Arabije, i od Etiopije i Južne Afrike do Australije. Nekoliko njih, poput beogradske, sada funkcionišu kao stalni centri za genetsko testiranje.

„Korona je samo predstavljala vrata za ulaz“, rekao je jedan viši analitičar američke obaveštajne službe koji pomno prati kineski biotehnološki sektor.

Amerika i ranije strahovala

Pentagon je prošle godine zvanično naveo BGI kao jednu od nekoliko „kineskih vojnih kompanija“ koje posluju u Sjedinjenim Državama, a procena američkih obaveštajnih službi iz 2021. godine povezala je kompaniju sa globalnim naporima Pekinga da se dobije još više ljudske DNK, uključujući i iz Sjedinjenih Država.

Američka vlada je takođe stavila na crnu listu kineske podružnice BGI-a zbog navodnog pomaganja u analizi genetskog materijala prikupljenog unutar Kine kako bi pomogla vladinim akcijama protiv etničkih i verskih manjina u zemlji.

Foto:twitter.com/RihaAntonela;Mao Siqian / Avalon / Profimedia; BGI / Avalon / Profimedia

Zvaničnici američke obaveštajne službe veruju da se globalni napor Kine uglavnom svodi na to da pobedi Zapad ekonomski i biološki.

BGI u Srbiji

Upravo je kompanija BGI, kako je otkrio „Vašington post“ u Beograd poslala donaciju u vidu laboratorije „Vatreno oko“.

Srpski zvaničnici su objavili da rade sa kineskom kompanijom na pretvaranju laboratorije u stalni objekat sa planovima za prikupljanje i čuvanje čitavih genoma, ili genetskih nacrta građana Srbije.

Reč je o laboratorijama Fire-Eye, koje se nalaze upravo u vlasništvu BGI grupe.

Foto:BGI / Avalon / Profimedia

Zaključak velike američke studije iz 2021. godine, koju su sproveli američki stručnjaci za oružje, je da je interesovanje Pekinga za genetsko oružje delimično vođeno percepcijom Kine kao posebno ranjive u slučaju da njeni protivnici prvo razviju tehnologiju.

Kina je ranije najavila planove da postane svetski lider u biotehnologiji do 2035. godine i smatra da su genetske informacije – koje se ponekad nazivaju „novo zlato“ – ključni sastojak naučne revolucije koja bi mogla da proizvede hiljade novih lekova.

POGLEDAJTE JOŠ:

Reakcija Kliničkog centra Srbije

„Korona se prati u Vatrenom oku, to je strateško mesto. Kakva crna genetska ispitivanja, o čemu pričate“, kratko je poručio Milika Ašanin, direktor Kliničkog centra Srbije, u okviru kojeg je otvorena laboratorija „Vatreno oko“.

Ipak, u izjavi za Nova.rs, jedan od zaposlenih u leboratoriji u Beogradu, koji je insistirao na anonimnosti, ne pominje genetska istraživanja, ali ne poriče da se u „Vatrenom oku“ otišlo dalje od korone.

“Radimo neprestano. Naš rad nema veze samo sa pandemijom i kovidom, pa to ne znači da ako je manje zaraženih ili pandemija prestane, da i mi stajemo sa poslom. Nismo prestajali da radimo testiranja i kovid ispitivanja, ali pored tog virusa radimo i mnogo drugih ispitivanja i testova, koji nemaju veze sa koronom”, kaže za Nova.rs jedan od zaposlenih.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare