Foto: Alberto PIZZOLI / AFP / Profimedia, Marcos del Mazo / Alamy / Alamy / Profimedia, Edu Botella / ContactoPhoto / Profimedia, Reuters/STELIOS MISINAS

Smrtonosni toplotni talas Kerber koji je pogodio Evropu danima unazad parališe gradove koji se nalaze na Mediteranu, a u utorak je odneo prvu žrtvu u italijanskom gradu Lodi - trdesetčetvorogodišnji radnik zaposlen na izgradnji puteva preminuo je nakon što je kolabirao zbog nesnosne vrućine. Da stvar bude gora, porast temperatura se tek očekuje, a meteorolozi predviđaju da će se kretati i do neverovatnih 50 stepeni.

Prema pojedinim informacijama, postoji mogućnost da je Kerber uticao i na još dva smrtna ishoda, takođe u Italiji.

Naime, u blizini Manfredonije dva brata, stara šest i sedam godina, udavila su u bazenu za navodnjavanje na istočnoj obali zemlje. Policija veruje da su deca tražila osveženje od vrućine plivajući u bazenu pre nego što se se udavili.

Foto: REUTERS/Guglielmo Mangiapne

Uz to, Kerber pravi velike probleme i turistima širom Italije. U utorak se u Rimu, kada su temperature premašile 36 stepeni, na desetine turista prilikom obilaska znamenitosti grada onesvestilo, zbog čega je Hitna pomoć imala „pune ruke posla“.

Takođe, svet su obišle fotografije na kojima se vidi kako turisti traže utočište ispod drveća, dok su drugi koristili svoje košulje kao improvizovanu zaštitu od sunca.

Inače, u narednim danima u Italiji bi temperature mogle da dosegnu i 48,8 stepeni, pa je crveno upozorenje izdato za 10 gradova, uključujući Firencu i Rim.

Foto: REUTERS/Guglielmo Mangiapne

Na udaru i ostatak Evrope

Iako je situacija trenutno najkritičnija u Italiji, na udaru su i druge evropske zemlje. Očekuje se da će toplotni talas Kerber – kojeg je Italijansko meteorološko društvo nazvalo po psu s tri glave koji se pojavljuje u Danteovom paklu – doneti ekstremne uslove u sledećih nekoliko dana širom najstarijeg kontinenta.

Na primer, u Španiji su temperature dostizale do 44 stepena u južnim delovima zemlje.

Extreme risk due to high temperatures in Murcia

Crveni krst u Španiji je pozvao ljude da provere najosetljivije osobe tokom visokih temperatura, kao što su deca i stariji ljudi. Apelovali su na ljude da ostanu hidrirani i da paze na znake toplotnog udara, koji može da uključuje povraćanje i nesvesticu.

Meteorolozi predviđaju da će temperature dostići 44 stepeni i u Grčkoj. U Atini će biti postavljena improvizovana mesta s hladovinom na Akropolju, a Crveni krst će takođe biti na licu mesta gde će davati besplatnu vodu posetiocima.

Grčki grad Larisa biće pogođen toplotnim talasom od 44 stepena ove nedelje, dok je Nacionalna opservatorija predvidela da će danas u Atini temperatura dostići 43 stepena.

Foto: REUTERS/Stelios Misinas

Kao znak koliko su zdravstveni zvaničnici zabrinuti zbog predstojećeg talasa vrućine, grčka vlada juče je objavila hitne sastanke i pozvala poslodavce da se pobrinu da osoblje ne radi napolju između 12 i 17 sati narednih dana.

Takođe, poučeni iskustvima iz prethodnih godina, Grci se već sada spremaju za šumske požare, koji po pravilu zahvataju šume tokom leta.

Nešto blaže temperature zahvatiće Kipar – oko 41 stepen Celzijusove skale i Hrvatsku i Francusku u kojima će do kraja ove nedelje biti oko 39 stepeni.

Hvar
Hvar; Foto: Robert Wyatt / Alamy / Alamy / Profimedia

Kakvo je stanje u Srbiji

Visoke temperature zahvatile su i Srbiju, a tokom jučerašnjeg dana najtopliji su bili Kragujevac, Negotin, Ćuprija i Zaječar u kojima je izmereno 36 stepeni Celzijusa. Slede, Beograd, Niš i Leskovac sa 35, dok je u Kruševcu, Valjevu, Kuršumliji i Dimitrovgradu izmereno 34 stepena Celzijusa. U Novom Sadu i Zrenjaninu i Kikindi živa se popela do 33 stepena, dok je na Paliću bilo nešto svežije sa 30 stepeni.

Vrućina došla iz Afrike

Inače, pretpostavlja se da je toplotni talas je uzrokovan anticiklonom – visokim pritiskom – u pustinji Sahara koji se proširio u Maroko, Alžir, Tunis, i dalje prema južnoj Evropi.

U međuvremenu, vrućina, koja trenutno utiče na delove jugozapadne Evrope i severozapadne Afrike, doći će do Bliskog istoka kasnije ove nedelje, a Velika Britanija će biti pošteđena ekstremnim temperaturama.

Pročitajte još:

Trebalo bi napomenuti i da je mesec za nama bio takođe „paklen“ – Evropski centar za srednjoročne vremenske prognoze objavio je da je ovogodišnji jun u svetu bio najtopliji ikad zabeležen.

Podsetimo, najviša temperatura u Evropi od 48,8 stepeni Celzijusa zabeležena je u blizini Sirakuze na Siciliji u avgustu 2021. Više od 60.000 ljudi umrlo je u Evropi prošle godine od posledica vrućine. Strahuje se da bi ovaj toplotni talas mogao da odnese mnogo više života ovog leta.

BONUS VIDEO Tajland: Psi se rashladjuju na vrućini